Jump to content

E90 320dA - Frozen Blue


sm3agol

Recommended Posts

Mie mi se par aiurea ledurile din bara, culoarea in schimb e fenomenala - si in soare, si in zapada, si seara in benzinarie :)

 

Eagle F1 Asymmetric 2 am eu acum si sunt multumit de ele - mai silentioase si mai confortabile decat vechile ContiSportContact 3, dar parca sunt mai dure si aderenta este mai proasta. Posibil sa ma insel, deoarece le-am montat toamna cand coborasera temperaturile. Am citit totusi ca tin considerabil mai mult decat ContiSportContact 5 - le recomand.

Edited by lowlife
Link to comment
Share on other sites

Dacă te rog frumos poţi să indici exact ce fel de fir electroluminiscent ai folosit (model, sau eventual link-ul către site-ul de unde l-ai luat).

Salut!Vezi ca am scris eu intr-o postare mai sus de unde poti cumpara fir electroluminiscent.Acolo gasesti toate tipurile de fir electroluminiscent,cel cu banda atasata este facut pentru a fi cusut in haine,dar poate fi folosit si la interioare auto.Din ce stiu eu este mai subtire ,are grosimea de numai 2,3mm.Si recomand rosu este mai ok si foarte aproape ca nuanta de culoarea luminilor din bord.Firul de culoare alba este cel mai slab lunimiscent si lumina de o culoare cam spalacita.

Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

Eu le-am achizitionat de aici http://www.ebay.co.uk/itm/271562285872 sunt mai multe poze jos in anunt si va dati seama exact cum arata

initial imi faceam griji ca o sa imi distraga atentia noaptea (am optiunea sa le mut si sub trim), dar sunt foarte ok, nu fac lumina deloc deranjant

 

Ledurile din bara le consider destul de utile - ziua stau la 100% si ma fac mai "vizibil" in trafic avand in vedere ca angels eye sunt aproape insesizabile ziua, iar atunci cand se aprinde faza scurta ele se reduc la 50% din intensitate ca sa nu deranjeze noaptea soferii. Mie mi se par una peste alta OK, nu sunt chiar asa din alt film (sunt integrate perfect in grila, nu sunt lipite cu dublu adeziva).

PS: si BMW furnizeaza pe original lumini de zi dedicate pt x5 e70 si pentru restul masinilor unele universale (se monteaza cu suruburi bla bla)

nu doar AUDI au leduri in bara stiu ca si Mercedes au de la clasa E in sus, Renault mai nou si exemplele pot continua

 

Si cateva poze noaptea

http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/12/27/836016ed183ebf1af9a863559c6136a8.jpg

http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/12/27/47f9795e2c2043f48009bd93d35f49f4.jpg

http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/12/27/2ce5e0b2ecd1561f4575ced5b2fc899b.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

extrem et-ul pt seria 3 ,cred ca o sa te cam doara capu'

Stiu ca e putin extrem, dar pe fata le las asa si pe spate le pun distantierele de 15mm si uite cum pica (eventual le pot pune si fara distantiere)

http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/12/27/345cbd4fb7b8bfb467581b503aecdbbc.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut!Vezi ca am scris eu intr-o postare mai sus de unde poti cumpara fir electroluminiscent.Acolo gasesti toate tipurile de fir electroluminiscent,cel cu banda atasata este facut pentru a fi cusut in haine,dar poate fi folosit si la interioare auto.Din ce stiu eu este mai subtire ,are grosimea de numai 2,3mm.Si recomand rosu este mai ok si foarte aproape ca nuanta de culoarea luminilor din bord.Firul de culoare alba este cel mai slab lunimiscent si lumina de o culoare cam spalacita.

Am citit ce ai postat. Acum am ÎnÞeles despre ce este vorba. Eu vreau sã Încerc varianta cu bandã ataºatã, firulsã fie cât mai subÞire. O sã iau de probã una albã ºi una roºie.

Link to comment
Share on other sites

AratĂŁ super. Unde ai ĂŽnfoliat-o?

DCM-Design in Bucuresti

 

 

N-ar fi prea strident pe bord? ai putea sa-ti pui sus in jurul plafonierelor:

a postat @MscleMike o poza pe pagina anterioara, oarecum se continua linia masinii daca pun de-a lungul trimurilor

daca as pune pe la plafoniere, cred ca ar incepe "impodobeste mama bradu`" pe aici pe forum

Link to comment
Share on other sites

Cum a aratat si colegul MscleMike exista asa ceva pe multe modele nu doar la BMW, deci nu cred ca iti sar in ochi.

Da,ar arata bine,dar trebuieste un montaj electronic pentru scaderea intensitatii lumioase a firului Electroluminiscent,altfel va sare in ochi lumina,lumina trebuieste sa fie "stearsa"pentru a arata bine,va spun aceasta deoarece am probat si stiu cum este.

Link to comment
Share on other sites

ce presupune montajul electronic? nu se poate cumpara un "modul" si conecta la firul EL?

Nu stiu daca se poate cumpara de undeva,dar acel montaj mi-a fost facut de un prieten electronist,rolul sau este de a scadea tensiunea de alimentare in asa fel incat firul sa aiba o intensitate scazuta,adica cand este selectat din butonul de pe LCM intensitate maxima la iluminarea bordului firul sa lumineze la aceasi intensitate(firul fara acest momntaj are o lumina foarte puternica),urmand ca la ajustarea intensitatii luminilor din bord,firul electroluminiscent sa aiba aceasi culoare si intensitate luminoasa ca a ledurilor din bord.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca se poate cumpara de undeva,dar acel montaj mi-a fost facut de un prieten electronist,rolul sau este de a scadea tensiunea de alimentare in asa fel incat firul sa aiba o intensitate scazuta,adica cand este selectat din butonul de pe LCM intensitate maxima la iluminarea bordului firul sa lumineze la aceasi intensitate(firul fara acest momntaj are o lumina foarte puternica),urmand ca la ajustarea intensitatii luminilor din bord,firul electroluminiscent sa aiba aceasi culoare si intensitate luminoasa ca a ledurilor din bord.

interesant ce spui tu, poate ne poti oferi mai multe detalii cu privire la ce contine acel montaj daca il intrebi pe prietenul electronist (ma gandesc la o rezistenta variabila ceva)

Link to comment
Share on other sites

interesant ce spui tu, poate ne poti oferi mai multe detalii cu privire la ce contine acel montaj daca il intrebi pe prietenul electronist (ma gandesc la o rezistenta variabila ceva)

Salut!Este un montaj format din vreo 5 piese+un semireglabil,fac rost de schema si o postez aici,incerc sa rezolv zilele acestea.

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca vrei sa pui distantiere de 15 mm pe jante cu et 13 ? deci o sa ai et negativ -2 pe spate la e90 ???? si nu se intampla nimic rau ?? sau am gresit eu undeva ?

Probabil renunt la distantierele de 15 si trec la unele de 5-10, dar fara iar sunt putin in interior comparativ cu cele de pe fata

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.