Jump to content

ulei in vasul de expansiune


Recommended Posts

salut,ieri cand am verifcat din intamplare lichidul de racire am observat,ca am ulei in vasul de expansiune,motorul merge normal,nu se incinge,nu are apa pe joja,si nici pe busonul de la ulei,fum nu scoate deloc,imi puteti spune va rog care ar fi cauza,garnitura de _chiulasa_ dusa ,sau mai mi a spus cineva ca ar putea fi si de la termoflot,va multumesc si astept sfaturi Edited by lvi
Link to comment
Share on other sites

Vezi daca se ridica nivelul uleiului cand scade nivelul antigelului. Daca acest lucru nu se intampla, probabil nu e garnitura de chiulasa dusa. Mai degraba garniturile de la termoflot. Ai un fel de spuma galbena destul de scarboasa in vasul de expansiune banuiesc.

da intradevar are o spuma scarboasa in vas galbuie ,nivelul uleiului nu se ridica,si nici nivelul antigelului nu scade

Link to comment
Share on other sites

da intradevar are o spuma scarboasa in vas galbuie ,nivelul uleiului nu se ridica,si nici nivelul antigelului nu scade

 

Eu zic sa schimbi garnitura de _chiulasa_ si sa nu mai mergi cu masina pana nu o schimbi...asata e parerea mea...tu faci cum vrei !

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ai un termoflot pe suportul filtrului de ulei. termoflotul ala poate crapa si uleiul ajunge foarte usor in sistemul de racire. Schimba termoflotul si in cazul in care nu iti dispare uleiul din vasul de expansiune treci la garnitura de _chiulasa_.Parerea mea

Spor

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Salut.Am un E36 din '95, 1,6 benzina,M43. Aceeasi problema o am si eu,am gasit ulei in vasul de expansiune.Nivelul uleiului a scazut cu aprox 300-400g. Am curatat instalatia de racire,am completat cu ulei,si nu am mai avut probleme cca 300 km.Azi am desfacut vasul si iar am gasit ulei in antigel. In ulei nu este lichid de racire.Masina trage bine,temperatura creste si se mentine la 90 grade. Sunt sanse sa scap cu altceva,sau trebuie sa schimb garnitura de _chiulasa_? Multumesc
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 4 months later...
  • 3 months later...

termoflotul este 90% dar ca sa te edifici sunteaza termoflotul ,curata instalatia de racire si vezi daca mai baga ulei .Daca nu ,te duci si schimbi termoflotul si,end of story :thumbsup:

fix asta m-am gandit si eu sa fac,dar am tot cerut pareri sa vad daca nu cumva dauneaza motorului sa merg fara(o saptamana, maxim 2) in conditiile in care trebuie sa fac drumuri cam de 300 de km. Nu sunt dealuri sau ceva sa forteze motorul.

Link to comment
Share on other sites

fix asta m-am gandit si eu sa fac,dar am tot cerut pareri sa vad daca nu cumva dauneaza motorului sa merg fara(o saptamana, maxim 2) in conditiile in care trebuie sa fac drumuri cam de 300 de km. Nu sunt dealuri sau ceva sa forteze motorul.

daca realizezi continuitatea traseului de antigel dar fara sa treaca prin termoflot nu se intampla nimic .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.