Jump to content

Oscileaza turometru


meltean

Recommended Posts

Am un prieten cu un e60,an 2004, 530d,m57, cutie automata caruia ii oscileaza turometru,atat in mers cat si pe liber,in special de la 1000 spre 2000 rpm.Am pus dis-ul si doar modulul sau/si bujiile incandescente apar ca eroare,am facut Air flow test si altele si nu-mi dau seama de la ce ar putea fi Edited by meltean
Link to comment
Share on other sites

Am un prieten cu un e60,an 2004, 530d,m57, cutie automata caruia ii oscileaza turometru,atat in mers cat si pe liber,in special de la 1000 spre 2000 rpm.Am pus dis-ul si doar modulul sau/si bujiile incandescente apar ca eroare,am facut Air flow test si altele si nu-mi dau seama de la ce ar putea fi

poate trage aer fals pe undeva , la un service a fost ?

Link to comment
Share on other sites

asa-i cand iti iei laptop cu interfata "inpa" .....si gata ,... crezi ca faci diagnoze :)

Chiar tot timpul trebuie sa existe unu` ca tine ? Nu inteleg care e problema ta ... Stiu,trebuie de mers la BMW pt. diagnoza , practic aceeasi treaba si dat din umeri ?

Edited by meltean
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

am avut aceeasi problema...am schimbat tot ce se putea...am facut toate diagnozele posibile la cei mai laudati in materie de bmw din bucuresti...si nimic..

 

M-am enervat si am riscat sa schimb convertizorul de cuplu ( dupa ce mecanici de cutii automate mi-au spus la testul cu masina ca nu este convertizorul ) si masina merge absolut impecabil...

 

La mine se masifestadupa cum urmeaza :

 

- oscilatii turometru pe pilot automat si nu numai la drum intins

- oscilatii si intreruperi in oras intre 1300 - 1900 ture

- rar in acceleratii puternice slabe trepidatii

 

Sper sa ajute pe cineva aceste informatii...daca vreti va pot da si informtii de unde se pot achizitiona piesele necesare, manopere ...etc...AVETI MARE GRIJA...sunt o gramada de tepari ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

deci mai raman clapetii sau egr-ul, la rece iti galopeaza puternic? verifica daca lucreaza intai

daca nu merge egr-ul o sa ai in momentele cand galopeaza si ceva fum

 

 

si cutia face asa

 

 

si la tine?

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

Egr-ul l-am curatat si functioneaza,cum ziceam,am facut Air flow test ce implica tot ce tine de aer , debitmetru,egr,turbo - toate in parametrii. Mentionez ca la ralanti nu oscileaza,pe liber la 1000 rpm oscileaza , in mers chiar si pe pilot automat.
Link to comment
Share on other sites

am avut aceeasi problema...am schimbat tot ce se putea...am facut toate diagnozele posibile la cei mai laudati in materie de bmw din bucuresti...si nimic..

 

M-am enervat si am riscat sa schimb convertizorul de cuplu ( dupa ce mecanici de cutii automate mi-au spus la testul cu masina ca nu este convertizorul ) si masina merge absolut impecabil...

 

La mine se masifestadupa cum urmeaza :

 

- oscilatii turometru pe pilot automat si nu numai la drum intins

- oscilatii si intreruperi in oras intre 1300 - 1900 ture

- rar in acceleratii puternice slabe trepidatii

 

Sper sa ajute pe cineva aceste informatii...daca vreti va pot da si informtii de unde se pot achizitiona piesele necesare, manopere ...etc...AVETI MARE GRIJA...sunt o gramada de tepari ...

 

Cat te-a costat convertizorul de cuplu? Si al meu oscileaza la turatii de 1500-1700, insa doar cand merg constant, in coloana, si destul de rar dar s-ar putea sa inceapa sa faca mai des.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 1 year later...
  • 5 weeks later...

Salut ! Ai rezolvat problema?

 

 

 

N`am mai rezolvat aceasta problema...la fel imi face !

 

Aveam eroare pe bujia cilindrul 1, am schimbat releul si acum nu imi mai da nici un cod de eroare pe partea de (releu/bujii)

Afara era destul de cald +10 grade

Link to comment
Share on other sites

N`am mai rezolvat aceasta problema...la fel imi face !

 

Aveam eroare pe bujia cilindrul 1, am schimbat releul si acum nu imi mai da nici un cod de eroare pe partea de (releu/bujii)

Afara era destul de cald +10 grade

Aproape la fel imi face , doar ca 1 singura data imi oscileaza..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Am folosit si aditivul de la BMW...si nu exista nici o schimbare dupa aprox 1000 km !

Am pus masina din nou pe tester si am aceasta eroare :

 

 

http://youtube.com/watch?v=K8ww1Vh3wCc

 

41BB exhaust - gas pressure sensor before particulate filter pressure too low

 

Sa aibe legatura cu filtru de particule ?

 

O alta remarca in treapta 2 sau 3 daca tin masina de exemplu constant la 2000 rpm imi merge intrerupt (in suturi), doar la mers constant ! Daca accelerez sau chestii de genu nu imi da in nas !

 

P.S Exludeti zgomotul ala ciudat, era de la carcasa filtrului de aer

Edited by Luc89
Link to comment
Share on other sites

Am aceasta problema pe polo, dar nu mereu, cand si cand. Am inteles de la mecanic ca ar fi sonda lambda care stiam ca e dusa. Nu am schimbat nimic si am facut km cat mai multi, cred ca vreo 20k si acum nu mai am aceasta problema, s-a rezolvat de la sine, singurul lucru care l-am schimbat a fost benzinaria, acum pun de la Rompetrol in loc de petrom.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Inainte de acest test am avut erorile acestea :

 

...printre care se observa si existenta acestei ``sonde lambda``, momentan alimentez de la Rompetrol..

 

Verifica parametrii in care functioneaza, daca sunt praf, ia o sonda. In cel mai rau caz nu scapi de problema dar faci o economie la consum. Eu pe polo nu am schimbat ca la 1.4 nu se vede cine stie ce dif avand in vedere ca si asa tot scot in jur de 5 extraurban.

Nu garantez ca e sonda dar la mine asta mi-a zis mecanicul, am dat 'share" sperand sa ajut.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.