Jump to content

Vand BMW E60 530i


Acero99

Recommended Posts

Si daca este un motor de 3 litri pe benzina care este problema?

 

Eu am avut: modelul 2004 - 231cp si aveam 14-16% in Bucuresti cutie manuala.

 

modelul 2007 - 272 si aveam 12-15% consum in Bucuresti tot cutie manuala.

 

Asta fiind un model intermediar (256cp) nu mi se pare surprinzator consumul de 13.5%

 

In caz ca nu stiai este o masina destul de usoara (~1550kg), iar in varianta cutie manuala, consumul e foarte decent.

 

Sorry de offtopic dar si eu am intampinat cunoscatori cand am vrut sa le vand :) bafta la vanzare.

  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Nu am afirmat ca ar avea vreo problema faptul ca este 3000 benzina .

 

Dar producatorul, pentru acest model da un consum de 14.1% in oras si un consum mediu combinat de 9.8% . Deci, despre ce vorbim ?!

 

Ai vazut tu vreo masina care sa consume mai putin decat valorile producatorului ?!

 

 

In alta ordinei de iei, sa inteleg ca tu vrei sa ma convingi pe mine de faptul ca un 3.0 benzina consuma mai putin decat un 2.4 benzina (ce-i drept hidramat) ???!!!!

  • Like 2
  • Downvote 11
Link to comment
Share on other sites

In alta ordinei de iei, sa inteleg ca tu vrei sa ma convingi pe mine de faptul ca un 3.0 benzina consuma mai putin decat un 2.4 benzina (ce-i drept hidramat) ???!!!!

Probabil vreun A6 : )), nu ? Pai clar consuma mai putin ca ala.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu am afirmat ca ar avea vreo problema faptul ca este 3000 benzina .

 

Dar producatorul, pentru acest model da un consum de 14.1% in oras si un consum mediu combinat de 9.8% . Deci, despre ce vorbim ?!

 

Ai vazut tu vreo masina care sa consume mai putin decat valorile producatorului ?!

 

 

In alta ordinei de iei, sa inteleg ca tu vrei sa ma convingi pe mine de faptul ca un 3.0 benzina consuma mai putin decat un 2.4 benzina (ce-i drept hidramat) ???!!!!

in principiu daca se merge cand e mai liber si nu se exagereaza consumul e posibil.la 2,5 cu trafic mixt-dimineata liber seara foarte aglomerat sotia scoate 13,2.probabil ca el are si un traseu mai liber,fara multe semafoare.

Edited by alex230ro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

consumul dat de producator este 12.6 urban / 6.6 extra-urban / 8.8 combinat

 

14% poate are 530 cu motorul de 231cp

 

masina are 1586kg , are cutie manuala , motor N52B30 258cp si 300nm cuplu

 

eu circul mai mult dupa-amiaza si noaptea , singura portiune de trafic bara la bara pe care o fac este zona Pipera

 

pentru cine are probleme mari cu consumul exista 316/318d , ideale pentru asa ceva

Edited by Acero99
  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Unul dintre putinii useri care pun aici un pret mai mic decat pe autovit :thumbsup:

http://www.autovit.ro/bmw-530-C33204997.html

Merita un mare up atat masina cat si atitudinea fata de colegii de forum.

bafta la vanzare!

 

pana acum cateva minute era 11.300 pe autovit ( cu ambele seturi de jante ) , dar avand in vedere lipsa de interes , am zis sa pun direct pretul cel mai jos posibil

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa te superi pe mine ca-ti spun, dar sincer, asta este forumul in care oamenii, atunci cand vine vorba de consumul unei maisini posteaza numai povesti de adormit copiii ... ! Mai era un coleg cu un 750i care spunea ca lui nu-i sare de 16% in oras si ca X5 are consum de 8%....

 

Totusi, este un motor de 3 litri pe benzina ... !!! Cine crede in astfel de consumuri... inseamna ca nu stie ce inseamna o motorizare 3k benzina !

 

In rest, masina arata foarte ok si chiar este de apreciat modul in care a fost intretinuta !

noi nu stim nimic , tu stii tot , multumim de informatii :)) Surprinzator multi de aici au avut benzinare .

Edited by Myx
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Versiunea de 272cp/320nm, in cazul lui 630i, are consum urban 11.2l/100km. Culmea, consumul real e foarte aproape de cel declarat.

Consumul urban nu este consumul obtinut la orele 7-9 dimineata si la 17-19 seara, unii mai merg cu masina si la pranz, seara sau in weekend, cand orasul e mult mai liber. Eu ma uit la consumul mixt cand ma intereseaza o masina, ala conteaza cu adevarat. :thumbsup:

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Versiunea de 272cp/320nm, in cazul lui 630i, are consum urban 11.2l/100km. Culmea, consumul real e foarte aproape de cel declarat.

Consumul urban nu este consumul obtinut la orele 7-9 dimineata si la 17-19 seara, unii mai merg cu masina si la pranz, seara sau in weekend, cand orasul e mult mai liber. Eu ma uit la consumul mixt cand ma intereseaza o masina, ala conteaza cu adevarat. :thumbsup:

 

 

Ale dracu motoarele astea de 3 litrii benzina de la BMW consuma mai putin decat alea pe motorina !

 

In cazul asta inseamna ca 328-ul cu care am facut eu testdrive acum vreo doua luni era stricat, daca consumul nu a scazut sub 12.8 in oras ...

 

O fii stricata si masina mea daca la un 2,4 nu-mi arata sub 15% in oras ....

Maine fac prezenta la service :thumbsup:

Edited by Alexandrov
  • Like 1
  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

Ale dracu motoarele astea de 3 litrii benzina de la BMW consuma mai putin decat alea pe motorina !

 

In cazul asta inseamna ca 328-ul cu care am facut eu testdrive acum vreo doua luni era stricat, daca consumul nu a scazut sub 12.8 in oras ...

 

O fii stricata si masina mea daca la un 2,4 nu-mi arata sub 15% in oras ....

Maine fac prezenta la service :thumbsup:

Eu am 328 i xDrive si am 11,7 % consum pe ultimii 9999 km cu o medie de 30,2 km/h. Oricum nu este relevant,banuiesc ca pot scoate si 15% dar si 10%

Edited by FRE
Link to comment
Share on other sites

Confirm consumul mentionat de @Acero mai sus.

 

Am acelasi motor pe al meu e60(cutie automata) si consumul se apropie de cel declarat de initiator.

 

@Acero,masina ta este un exemplu pentru multi posesori de BMW,intrun cuvant SUPERBA.

 

Bafta la vanzare!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ale dracu motoarele astea de 3 litrii benzina de la BMW consuma mai putin decat alea pe motorina !

 

In cazul asta inseamna ca 328-ul cu care am facut eu testdrive acum vreo doua luni era stricat, daca consumul nu a scazut sub 12.8 in oras ...

 

O fii stricata si masina mea daca la un 2,4 nu-mi arata sub 15% in oras ....

Maine fac prezenta la service :thumbsup:

 

 

De data asta ai de gand sa le lasi cheile sau o incui si pleci?

 

Se va desfasura totul sub stricta ta supraveghere, asa-i?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.