Jump to content

Ciocaneala X3 - Skoda


Courage

Recommended Posts

In fata sediului meu un X3 3.0 SD lucitor de nou s-a busit cu o Skoda...

 

Skoda avea indicatorul STOP si cedeaza trecerea... asa ca adio carnet 3 luni !

 

Viteze mari nu aveau cum sa aiba pt ca e sens unic si o aglomeratie de mori.

Skoda a lovit X3 din dreapta - in portiunea dinaintea rotii => practic a smuls toata fata de la X3, apoi X3 si-a aplatizat radiatorul de lateralul Skodei...

 

Rezultatul este dezarmant pt X3 la prima vedere, insa au fost smulse doar zonele de absorbtie a socurilor, care au fost din aluminiu. Nefiind un impact frontal nu s-au deschis Air Bag-urile.

 

post-1027-1173789007_thumb.jpg post-1027-1173789020_thumb.jpg post-1027-1173789031_thumb.jpg post-1027-1173789040_thumb.jpg post-1027-1173789048_thumb.jpgpost-1027-1173789062_thumb.jpgpost-1027-1173789054_thumb.jpgpost-1027-1173789100_thumb.jpgpost-1027-1173789080_thumb.jpg

Edited by verssatu
Link to comment
Share on other sites

l-a cam piscat skoda  :blink:

206065[/snapback]

 

La Piscat bine.....Nu credeam ca Un Jeep(mai mik) cum e X3-ul se poate Sifona asa rau la o viteza relativ mica :) :) :)

 

Offtopic putin: Am vazut si eu un accident asa dar "Protagonistii" erau un Ford Expedition(sau cam asa ...MONSTRU Masina) si o skoda identica cu cea din poza....Pot sa spun ca skoda era kkt facuta :) ....Praf Praf (sau lovit frontal) iar Expeditionul avea decat Bara fata;Grila;un far spart si ff putin indoita capota.....Skoda inca odata spun era Praf nu se mai intelegea nimik din ea Ma refer la partea Frontala....Nu-mi vine sa cred ca un X3 care e SUV se poate Deteriora asa rau in conditile in care vit. nu avea cum sa fie peste 30-40 km\h daca strada nu era asa aglomerata.

Edited by Alex4Tuning
Link to comment
Share on other sites

pai X3-ul arata asa de nasol pt ca skoda l-a luat din lateral si i-a smuls toata plasticaraia din fata si si a scapat doar cu aripa indoita

 

parerea mea :blink:

206098[/snapback]

 

Exact.. X3 a fost acrosat si pur si simplu i-a fost smuls tot ce era intre radiator si exterior.

Acolo era zona tampon...

Link to comment
Share on other sites

Va rog, nu va lasati impresionati de "sifonarea" unei masini.....in conditiile de siguranta de azi, constructia unei masini, pentru a fi sigura pentru pasageri, e facuta astfel incat partea frontala sa se poata "plia" cat mai usor, astfel incat sa nu impinga in habitaclu coloana volanului sau vreun lonjeron....Asa ca daca X3-ul arata mai rau decat Skoda, poate acest lucru nu e asa rau pentru cei din X3, care probabil ca n-au simtit aproape nimic :blink:
Link to comment
Share on other sites

Clar este ca nu i-a atins nici una dintre elementele de directie...gen lonjeroane...care sa faca ireparabila masina...sau reparabila cu interdictie de viteza peste 100km/h...sau care sa lase mai mult de 2 urme de roti pe zapada pe mers drept inainte :blink:
Link to comment
Share on other sites

Skoda avea indicatorul STOP si cedeaza trecerea...

:blink: Trebuie sa fie un loc periculos de au pus doua indicatoare :). Scuze nu m-am putut abtine...

Ontopic acum: am avut nefericita ocazie sa fiu martorul unei intamplari asemanatoare. Impactul din lateral, chiar si la viteze mici, "muta" efectiv toata partea frontala tocmai din motive de siguranta... Si totusi sa nu uitam ca Skoda este destul de solida...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.