Jump to content

achizitionare - restaurare - urs JOY


Recommended Posts

Nu am mai facut nimic momentan la masina. Am desfacut motorul si cam atat. Am o gramada de idei pentru ceva frumos dar nu mai am bani momentan, am si niste probleme si ganduri in viata persoanala, nu mai am nici motivatie..pe 29 imi expira rca-ul si cred ca o urc pe butuci cum s-ar zice intr un garaj si ma duc o desfac nu stiu..
Link to comment
Share on other sites

Eu ma gandeam ca scap relativ ok din punctul de vedere al muncii, in sensul ca unde am rugina, am luat piese de schimb. Pt tinichigerie sper sa scap cu 3-4milioane ca practic ce are de facut...la antena, putin la praguri, capota de indreptat, buza de sub chederul de la portbagaj si ceva pe la compartimentul motor, in rest ce e cu rugina schimb, portbagaj, usi + aripi. Apoi vopseaua o sa fie doar exterior + compartiment motor, sper sa scap cu vreo 30-35 de milioane. Apoi motorul, gariniturile toate schimbate vreo 6 milioane...plus ce se mai iveste pe parcurs, bucsile de la puntea spate, aia e la diferential..nu mai am nici un singur ban momentan pentru masina. In orice caz merge ireprosabil, asa cum e ea, am fost la targoviste de vreo 3 ori in ultima perioada si nu am avut nicio problema, cu absolut nimic. Edited by CatalinCristian
Link to comment
Share on other sites

la antena, putin la praguri, capota de indreptat, buza de sub chederul de la portbagaj si ceva pe la compartimentul motor

 

Crede-ma, nu e niciodata putin. Nu exista. Tu ai vazut cum arata dricu meu pe din afara. Ai vazut si ce era pe dedesubt. Este mai bine sa supraestimezi un obstacol, decat sa te prinda cu pantalonii in vine.

Daca te apuci singur de ea, rezerva-ti vreo cativa ani, daca vrei sa iasa cum trebuie. Masina ai, deci nu stai in loc de urs.

la motor pe acolo iesi doar ca ai mare grija e un cosmar m42 la garnituri.

Poate te crede pe tine, eu i-am tot zis si nu vrea sa inteleaga. El vrea putere, ce-o fi avut cu motorul ei, nu stiu. Sau poate un m20 de doua litre.

Link to comment
Share on other sites

i-am mai zis pe la începutul topicului parca,deja când ma uit la m42-ul meu ma apuca dracii,desi trage frumos tot pierde ulei pe undeva si relantiul e in continuare balbait.despre rugina cum am zis e optimist.. asa faceam si eu planurile un prag 2 pasaje pam pam aia a fost. Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Am apucat sa fac 3 poze in graba la podeaua de la pasager. Singurul coltisor cu rugina este aici, pasager fata dreapta http://i.imgur.com/m6wgGZm.jpg . In rest e neatinsa, la fel si in spate si la sofer la pedale. http://i.imgur.com/jjsgGdG.jpg http://i.imgur.com/NBqLJwy.jpg Sper sa o pregatesc saptamana asta de tinichigerie, poate i dau si motorul jos tot saptamana asta.
Link to comment
Share on other sites

Bai, sper sa fie asa cum zici tu, dar din ce stiu de la mine, cand au inceput sa ia vopseaua aia "sanatoasa" la frecat, au aparut gaurelele. Faptul ca nu e tabla strapunsa total nu iti da garantia ca nu e nimic acolo. Eu zic macar de proba, sa te apuci sa ciocanesti toata partea de dedesubt si sa racai prin locurile in care stii ca sunt de obicei cu probleme.

Spor la treaba.

Link to comment
Share on other sites

Da, asta ma uitam si eu, arata bine cotetul. Ce era nasol la masina asta, e ca e rosie, stiu ca e culoarea care se deterioreaza cel mai repede. Era cam stearsa culoarea, dar in rest a prins binisor masina.

Pacat ca ii face engine swap. Totusi, poate iesi un restomod dragut, cu timpul.

Link to comment
Share on other sites

Am inceput dezechiparea, noroc ca ma ajuta (si ma si invata) un prieten. A mai aparut o gaurica mica (mare) la prag in interior. Acum am si la sofer nu doar la pasager. Nimic de nereparat. Sper sa nu ma duca mult tinichigeria. Poze : https://goo.gl/photos/LuPhVdWfKgTbEJoB6 Maine ma mai duc pe acolo sa mai fac cate ceva, stergatoare, portbagaj, stopuri si ma mai gandesc. Din cate presimt deja, nu o sa fie singurul swap din viata ei. Incepe sa mi cam placa v8-ul :)) desi am fost doar pasager pana acum. Edited by CatalinCristian
Link to comment
Share on other sites

Poze noi, spate + portbagaj. https://photos.google.com/share/AF1QipMrQOvYDR8T6Y9IpEgobPdyOhEsODB59jQuzKtvoWXGMwo279zZhfcp5XSgXIsbVw?key=a2x2ZmNyRU9BWVNIblR4TURDMXF1Rkoydk1sVTRR (nu mai stiu cum sa fac la google shared album ca si celalalt, mi am bagat picioarele la ora asta si am facut ditai linku') Buzunarele sunt neatinse de rugina precum si roata de rezerva. In buzunarul din dreapta insa, era apa de vreo 15-20 de cm si nisip de la mare ramas. (am fost cu ea pana la mare pe plajele de la vadu si corbu pentru cine cunoaste..am facut si inconstienta asta cu ea) am scos capacelul ala de metal si am lasat apa sa se scurga, de la capacel se vede gaura aia . La carligul de remorcare va fi ceva de munca..sa speram ca o sa iasa bine "gaurica" aia, ce sa zic. Nici la parbriz nu stau rau. Asta ma mai bucura. Edited by CatalinCristian
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salutari. Am adus si tinichigiul, a vazut o. Pret lucrare 500 de euro (bine ca n am pus vreun pariu cu voi asupra pretului hahaha) in care intra caroserie plus zinc si (ceva de izolat am un lapsus mare acum) si ce o mai fi nevoie. Singurele piese mari care o sa mi trebuiasca noi sa le schimb (si care nu stiu cat costa poate ma ajutati voi cu o estimare, pana miercuri cand aflu exact) 2 contururi aripi spate si pasajele aferente. In ianuarie la inceput o sa o duc si va sta acolo ~o luna. Intre timp am reusit sa dau jos evacuarea si grupul iar la planetare n am rupt decat 2 suruburi, mare lucru.

Ceva poze https://goo.gl/photos/aVuUKXsM81g6sPqU9 . Ma rog la dumnezeu sa am bani pana in mai cand sper sa fie gata. Lista cu ce trebuie si ce mi doresc e foarte mare. Vopsitul sper sa fie 30 de milioane. Am nevoie de ambreiaj, garnituri motor, bucsaraie spate, retapitat scaune + bancheta, suruburi, prinderi, fire de curent, baterie noua, claxon, volan, ulei, filtre, bujii, nuca schimbator, manivela trapa, cheder trapa, chedere stopuri, reconditionat faruri, parbriz as vrea, kit geamuri electrice, tre sa fac o lista ca am dezordine mare in creier intre ce e necesar si ce mi ar placea mie.

 

Pe 24 noiembrie anul trecut ma duceam sa o iau de la sighisoara dupa ce aproape 6 luni am umblat sa cumpar. Am fost chiar pana la timisoara cu trenul pentru unul dar din pacate(atunci, fericire acum) tot cu trenul m am intors. Masina e un vis pentru mine in continuare si o dorinta devenita realitate si sper ca topicul asta sa motiveze un pic oamenii care au visuri la fel ca ele mele sau diferite.

Edited by CatalinCristian
Link to comment
Share on other sites

bine ca n am pus vreun pariu cu voi asupra pretului hahaha

Da, bine ca nu.

 

Am nevoie de ambreiaj, garnituri motor, fire de curent, volan, nuca schimbator, reconditionat faruri, parbriz as vrea, kit geamuri electrice

??

Garnituri? La M42? Nu... :)

Ce fire de curent? La faruri ce vrei sa faci? Volanul si schimbatorul ce au? Parbriz, daca e asa naspa al tau, pui unul ieftin, care sa tina macar un an, pana cand poti lua unul mai a catarii. Cica e 200 lei plus. Dar daca stii ca mai merge nu iti bate capul. Pui direct unul bun. Se schimba usor si repede.

Cu geamurile electrice stii parerea mea.

Eu cred ca acea lista trebuie sa contina si prioritizare, unele sunt mult mai importante decat celelalte. Unele pot fi facute si fara masina desfacuta, altele nu. Daca nu mai ai nimic de facut la ea te plictiseste. :p

Link to comment
Share on other sites

 

 

??

Garnituri? La M42? Nu... :)

Ce fire de curent? La faruri ce vrei sa faci? Volanul si schimbatorul ce au? Parbriz, daca e asa naspa al tau, pui unul ieftin, care sa tina macar un an, pana cand poti lua unul mai a catarii. Cica e 200 lei plus. Dar daca stii ca mai merge nu iti bate capul. Pui direct unul bun. Se schimba usor si repede.

Cu geamurile electrice stii parerea mea.

Eu cred ca acea lista trebuie sa contina si prioritizare, unele sunt mult mai importante decat celelalte. Unele pot fi facute si fara masina desfacuta, altele nu. Daca nu mai ai nimic de facut la ea te plictiseste. :p

 

da, e motorul desfacut si nu o sa pun garnituri o sa pun doar niste silicon de cazi...:))) . pana mea daca e desfacut motorul pt distributie si patine, ii schimb si toate garniturile. Sper sa mai gasesc toate suruburile si piulitele si tot :)) (le gasesc eu no worries) .

Fire de curent, in sensul ca verificate inainte de a fi puse, macar vizual. La faruri vreau o reconditionare (faza scurta e scorojita la pasager), as vrea putin smoked faza scurta si faza lunga un fel de galben..pe interior cumva nu stiu am niste idei dar momentan n am umblat la ele, vreau sa le iau acasa sa le desfac (daca reusesc sa desfac geamul) sa ma uit putin la ele. Volanul nu mi place, e imens, as vrea un mtech 2 la fel si schimbator (dar intra la mofturi). Parbriz..cam ultima grija. Geamurile nici nu ma gandesc sa nu fie electrice, doar alea fata. La suspensie am primit o sugestie cum sa scap ieftin si bine, o sa iau niste arcuri sport putin mai joase, (totusi sa nu fie chiar asa ridicata ca si stock) si o sa cumpar un set de amortizoare normale bune si aia e.

Link to comment
Share on other sites

Am citit cu mare interes tot ce s a scris pana aici!foarte frumoasa si interesanta povestea ursului!ca si tine mi am dorit (doresc) un E30 dar din cauza bugetului nu foarte mare am ajuns sa am un E34 de care ma indragostesc zilnic..o sa vina cu siguranta momentul in care o sa ii aduc alaturi si fratiorul mai mic!pana atunci ma "bucur" de ursii altora!ai facut o treaba buna si pana la urma un vis e un vis indiferent de timp,sacrificii si orice altceva!Scuze daca postul meu nu coincide cu ce s a scris mai sus!bafta in continuare si spor! :drinks:
Link to comment
Share on other sites

Salut. Nu ti face probleme ca nu coincide, atata timp cat suntem oameni, nu ne injuram si vorbim in aria subiectului e ok. Ma bucur ca ai reusit sa ti indeplinesti si tu dorinta, uneori mai muncim si pentru asta in afara de datorii, banci si vacante.

Nu am mai facut nimic la masina momentan. Zilele urmatoare o sa iau conturile de la aripile spate impreuna cu contra aripile aferente. Apoi ~o luna va fi pe mana tinichigiului.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.