Jump to content

E46 Coupe


DejanM

Recommended Posts

Buna ziua tuturor,

 

Sunt nou pe aici, dar am gasit multe informatii utile pe forum. Am creat acest topic deoarece intentionez sa achizitionez un E46 318Ci.

Situatia e in felul urmator: exact ce vreau eu, nu am gasit. Sau am gasit la bani multi, sau cereau mult pe ele si nu meritau suma respectiva.

Clar vreau exteriorul de facelift. Intrebarea e: cum ar fi mai usor, sa caut dotarile/interiorul dorit si sa modific exteriorul in facelift, sau sa fie direct facelift si sa fac upgrade ulterior la dotari/interior? :D

 

Multumesc anticipat! :)

Link to comment
Share on other sites

motor, cutie, directie, rugina - astea clar trebuie sa fie in regula; by default.

dilema mea e legata de modificarile ulterioare. spre exemplu exterior facelift (bari & praguri) am gasit doar intr-un singur loc in toate Romania.

din cate am inteles ar mai trebui sa schimb si aripele si capota, pe langa faruri.

 

@Kenbobo: climatronic, incalzire in scaune, scaune sport. cd player'ul il vreau pe cel de fabrica, dar ala nu e scump si daca nu il are, volan vreau oricum de M, deci probabil il pun ulterior.

Link to comment
Share on other sites

Starea tehnica si estetica buna evident ca e obligatorie. Axeaza-te pe facelift si dotarile enumerate. Restul, gen cd player/navigatie aftermarket le poti pune ulterior fara probleme, retrofit lupe bixenon (iti recomand ;) ), volan M, etc nu sunt greu de pus dupa.
Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am montat climatronic. Ai nevoie de aeroterma pt climatronic, senzor solar, senzor AUC, panou climatronic.

 

Pentru montare trebuie sa dai tot bordul jos, cadrul metalic de sub bord, sa desfaci stalpii laterali de la parbriz, consola centrala, din fata de la motor trebuie sa desfaci carcasa filtrului de polen, 4 suruburi care tin aeroterma,conductele de freon si conductele de antigel.

 

Dupa ce ai terminat mai trebuie completat putin antigel si reumplut instalatia de clima cu freon.

 

Arunca un ochi aici:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/67144-diy-conversie-de-la-clima-manuala-la-clima-automata-climatronic/

 

 

Asa arata inainte la mine:

 

http://47.imagebam.com/download/pdyhzmKzl-fCnXHZSekTsQ/18391/183903384/IMG00093-20120327-1800.jpg

 

In timpul schimbarii:

 

http://111.imagebam.com/download/piwDK1a2h94CkMtZY4x3BQ/33635/336340820/IMG_20131026_180646.jpg

 

Acum:

 

http://111.imagebam.com/download/EPZlpkpoPkbTnt87cUcmfg/33607/336062829/IMG_0234.JPG

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos pentru detalii. Mi-a zis si mie un coleg ca e foarte complicat de convertit, dar nu ma gandeam chiar la asta.

Practic faci bucati tot bordul. Nu stiu daca in Timisoara o sa gasesc pe cineva dispus sa faca asa ceva.

 

Oricum, arata frumos si cu navi!

 

Apropo: la 318 Ci, care ar fi problemele mai comune? Sa stiu la ce sa fiu mai atent.

Edited by DejanM
Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos pentru detalii. Mi-a zis si mie un coleg ca e foarte complicat de convertit, dar nu ma gandeam chiar la asta.

Practic faci bucati tot bordul. Nu stiu daca in Timisoara o sa gasesc pe cineva dispus sa faca asa ceva.

 

Oricum, arata frumos si cu navi!

 

Apropo: la 318 Ci, care ar fi problemele mai comune? Sa stiu la ce sa fiu mai atent.

 

 

referitor la intrebarea ta... "la 318 Ci, care ar fi problemele mai comune?"

 

un singur raspuns am pentru tine, ARE DOAR 4 CILINDRI !!!

 

trebuie sa cauti mult pana gasesti un coupe facelift in mintile lui,

si mai ales trebuie sa platesti peste pretul pietei pentru asta.

 

iti spun din proprie experienta (6luni cautari in romania si cumparat din olanda dupa 2 luni

 

bafta !

Link to comment
Share on other sites

@petreop : ce sa zic ... tre sa cauti da, eu caut de vreo luna jumate. presupun ca am avut si noroc. am gasit unul. luni merg sa il iau :)

 

@Kenbobo: nu are climatronic, deci trebuie facut upgrade. Daca vin eu pana la Dej cat m-ar costa manopera sa imi faci si mie conversia? :D

Link to comment
Share on other sites

parerea mea ori il iei dotat ori nu-l mai iei.Chestia asta cu modificarile ulterioare e o tiganie,multa munca,multi bani aruncati la mecanic,daca tragi linie cati bani bagi ca sa schimbi din ac in climatronic sau sa pui un navi ajungi mai mult decat ai cumpara masina cu acele dotari
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu iti spun din experienta pur personala ca am avut un 318 Ci din Noiembrie 2002. Problemele care apar sunt intr-adevar grupul, simeringurile, grija mare sa nu curga ulei/sa nu scoata fum albastru de la ulei(a mea scotea, fii foarte atent la treaba asta, mai ales ca majoritatea sunt fugarite grav). Capetele de bara erau praf dar mi-am dat seama abia dupa(cand tragi de volan maxim intr-o parte sau alta se blocheaza asa...merge greu, la mine se debloca cand dadeam fata/spate). Consumul e in jur de 10-12% in oras...la mers nu tare sportiv. Eu n-am simtit nevoia de 6 cilindri sau motor mai mare, se misca suficient de repede. Interiorul l-as pune pe primul loc...sa aiba neaparat scaune sport, a mea avea inclusiv navigatie originala BMW si evident climatronic, nu aragaz. N-avea scaune sport si cand am cautat am gasit doar la preturi mari. Farurile la fel, un retrofit cu Angel Eyes si Xenon cu lupa vreo 100+ Euro. Timbru costa aprox 350 Euro + multe alte taxe aferente primei inmatriculari(RAR etc.). Eu te sfatuiesc sa pregatesti un buget bunicel, in jur de 6000 ca sa fii minimum de sigur ca daca pica ceva poti repara. In rest sunt masini bune, nu prea are ce sa se strice la ea...Grija mare cum au spus colegii mai sus, articulatii, suspensie, rugina etc. Astept ceva poze cu cea pe care ai decis sa o cumperi, numai bine si mii de km fara incidente! :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc tuturor pentru sfaturi. duminica plec spre germania, am de vazut 3 variante, toate in jur de 150.000 de km cu istoricul aferent.

@vali23: pentru e important sa fie intr-o stare tehnica buna, sa nu fie fugarita; nu ma cramponez de lipsa climatronicului; E46 oricum e lego la interior ...

Link to comment
Share on other sites

Ieri am revenit in tara, cu masina :D

 

318Ci 143CP 151.000KM 07/2004 : climatronic, incalzire in scaune, cd player original, volan sport fara comenzi, scaune normale jante aliaj cu gume de vara 205/50/17.

A avut doi proprietari inaintea mea.

Urmeaza si poze.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poze:

 

http://s12.postimg.org/98p6r7m1l/2014_07_05_16_56_28.jpg

http://s27.postimg.org/e8yrf925r/2014_07_05_16_56_15.jpg

http://s29.postimg.org/i8n2otpsj/2014_07_05_16_56_19.jpg

http://s8.postimg.org/g90lkgbw1/2014_07_05_16_56_24.jpg

 

Intre timp, am pregatit si un alt set de jante, iar acestea vor primii gume de iarna; jantele noi sunt 205/50/17.

Edited by DejanM
Link to comment
Share on other sites

Intre timp, masina a primit: nuca noua, burduf schimbator nou, manson frana de mana nou, inele ceasuri bord.

 

Schimbat: ulei + filtru (engine flush + tratament metabond ), filtru aer, filtru benzina, filtru habitaclu; bucse suport cutie, bucse mari fata.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.