Jump to content

BMW 316d F30


Piniuli

Recommended Posts

Salutare

Dupa mai multe cautari, si oscilat intre e92/e93 si F30 am ales pana la urma F30-ul

Masina este din 2012, are 14000 km, pe care tocmai i-am confirmat la reprezentanta, si am achizitionat-o cu o parte a pachetului M - Performance, dar masina nu a iesit asa din fabrica. Zic "o parte" pt ca am barile, pragurile, esapamentul, dar nu si jantele si grilele. Mai are scaune (nu sport) si panouri usi din piele gri, PDC spate, pachet de lumini, si cam atat. Am fost atras cel mai mult de aspectul masinii si sunt foarte incantat de el :) . Masina a fost promovata pe net ca fiind 320d, iar cand am ajuns la fata locului am vazut ca era de fapt 316. Pana la urma, in urma negocierilor am luat-o, dar per ansamblu, nu sunt chiar convins de masina si daca o sa o tin sau nu... din cateva motive:

- Motorul de 114 cai trage binisor, consuma putin, dar e cam slab pt un BMW. Oricum, vin de pe un E46 de 105 cai iar diferenta este clar considerabila.

- Apoi, mi-as fi dorit sa am macar conexiunea bluetooth. In unele surse am vazut ca ar fi standard, totusi la BMW mi-au zis ca e optional, deci tind sa-i cred. :) Nu am nimic cu telefon sau bluetooth in meniu. Apoi, un pilot automat si comenzi pe volan ar fi fost binevenite.

 

Stiu ca e o masina un pic ciudata, un 316d aproape chel, dar cu pachet M-Performance si aproape nou.

Astept niste parari, si sugestii pt imbunatatirea acestori aspecte, daca se poate. Ar fi ceva optiuni de retrofit? Se pot monta aceste echipamente optionale? Sau ceva de prin soft?

 

http://i908.photobucket.com/albums/ac285/Piniuli/DSC_2105a.jpg

http://i908.photobucket.com/albums/ac285/Piniuli/DSC_2110a.jpg

Edited by Piniuli
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cat a costat halatul?

 

Se pot pune multe optiuni pe masina, dar o sa te coste ceva. Pentru bluetooth iti trebuie combox + microfon + trase fire, probabil si boxa pt handsfree , nu stiu cum e la F30, la E90 e jos sub bord.

Link to comment
Share on other sites

frumoasa masina....dar siguranta ai luat-o de la un samsar, ca la astia toate s 320d, eu m as fi intors acasa, nu din cauza ca nu ar merita banii respectivi masina dar din pricina faptului ca e o minciuna gogonata!!! te astepti la 184cp si descoperi 116

 

 

Am patit-o si eu odata cand am fost cu tata in targ sa si cumpere un mercedes sprinter, sprinterurile au in grila fata o emblema gen 208cdi 311cdi 312cdi 313cdi etc, la ultimele 2 cifre din emblema mai adaugi un zero si aflii cati cai are masina. Tata era gata sa o cumpere, cred ca s a indragostit de masina respectiva, doar ca am observat ca e rupta jumate emblema din grilaj(aparea doar cdi)....asta mi a atras atentia, si pana la urma l am convins sa nu o mai cumpere deoarece avea doar 80cp

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Arata bine masina,motorul este indreptat catre consum nu catre performanta,asa ca nu poti avea pretentii din acest punct de vedere.Cat despre retrofituri se pot face fara probleme si nu iti afecteaza garantia atata timp cat sunt OE si facute ca la carte,nu are rost sa dai mii de euro la reprezentante.

Sa te bucuri de ea :drinks:

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Si eu as fi ales F30 in defavoarea E90, F este totusi o platforma mai moderna, mai usoara si cu posibilitati mai mari de upgrade ulterioara. Pe de alta parte, daca discutam de putere/cuplu, sa nu uitam ca exista si posibilitatea de remap/power box.
Link to comment
Share on other sites

La banii astia mai bine iti luai un F10 si cu optiuni si cu motor gaseai ce culoare vroiai.

Am vazut si eu masina in targ clar bara din fata nu a fost schimbata intamplator.

Oricum si km sant suspecti de putini pt 2 ani cu masina asta se merge nu gluma

Te cred ca te incanta consumul dar daca nu mergi 50000 km pe an nu cred ca renteaza

  • Like 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

KM sunt reali, sunt confirmati de BMW si masina nu a avut nici o revizie inca, si doar o intrare in service pt schimbarea bateriei. Cat despre modelul ales, in nici un caz nu imi trebuia F10. Nu mi se pare reusit. Si eu zic ca nu e chiar asa cheala. Pachetul de lumini si pielea gri totusi nu sunt niste dotari chiar standard. :D

Vorbind de bari, vopsirea componentelor M-Performance lasa de dorit. Nu stiu in ce conditii a fost facuta, dar o zgarietura de pe prag mi s-a extins deja. Si a inceput sa se cojeasca vopseaua pe bara in spatele rotii dreapta-spate. :( Si se vede negru-plastic dedesupt...

Edited by Piniuli
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Piniuli, de la cine ai luat masina? Ti-a aratat vreo factura ceva de unde a luat-o sau macar ii stii provenienta asa la general? Bine, stiu ca samsarii astia cand au ceva de ascuns evita sa arate factura, e logic. Spun ca n-o mai au sau alte vrajeli. Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.