Jump to content

Drumul nou al bulgarilor spre greci


marilynm

Recommended Posts

Deci drumul prin Sofia e praf, cel prin punctul de frontiera nou cum e (nu via Sofia) ? Sau care e cel mai bun drum (calitativ ma refer) prin Bulgaria pana la greci ?

Drumul Ruse-Sofia e cam nasol, mai ales bucata de autostrada pana in Sofia. Dupa Sofia spre greci drumul e ok.

Alta varianta ar fi Ruse-Veliko Tarnovo-Stara Zagora-Svilengrad-Kavala etc ( asta mi s-a parut cea mai buna varianta pt a ajunge in Thassos, drum liber, fara politie). De mentionat cateva portiuni de drum prost la bulgari in zona Nova Zagora daca o luati pe aici si dupa aia la intrare in Grecia vreo 50-100km de drum plin de denivelari dar acceptabil sa zic asa.

Am testat si al 3-lea drum prin Makaza (cel nou deschis anul trecut). Trebuie sa ajungi in Komotini daca vi din Grecia, dupa aia Makaza-Kardzhali-Haskovo-Stara Zagora-Veliko s.a.m.d. Personal nu mi s-a parut ok chiar daca e mai scurt, drumul din vama Makaza pe o raza de 20km e bun ca-i nou dar dupa vreo 20km la bulgari incepe un drum nasol si o tine lunga pana pe la Haskovo.

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Pentru cei care locuiesc in partea de Vest a tarii(si nu numai) recomand ruta prin SRB si MKD ,ca sosele si mai ales peisaje traseul este super .La Sarbi sunt cateva portiuni cu denivelari provocate de camioane ...dar nimic exagerat.In general se cricula destul de tare(ex masini de A si DE).Radare putine ....am facut traseul respectiv de foarte multe ori si doar odata am luat un radar in MKD cu 110 (limita de 80),iar cu 10 euro le-am dat ''delete''.

Probat, Timisoara- Athena aprox 15 ore (asta fara sa mai stau sa admir peisajele) :)

Edited by calinbmw2000
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salut! peste o saptamana am rezervare in Paralia Katerini, ce sfaturi aveti pentru aceasta plecare? ca traseu am sa atasez harta, daca aveti ceva de obiectat va rog sa o faceti!

-vinieta am inteles ca se plateste la intrarea in Bulgaria iar la greci se plateste intrarea pe autostrada

-ca punct de frontiera vroiam sa trec pe la Giurgiu dar am inteles ca se lucreaza si este aglomeratie, am ales Turnu Magurele, este ok?

-de alimentat mi sa spus ca este OMV undeva langa sofia.. astept sfaturi si obiectii din partea voastra. multumesc

post-46475-0-14522100-1441027638_thumb.jpg

post-46475-0-90466900-1441027643_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

E foarte bun traseul ales.Poti alimenta si la Sofia la OMW sau poti alimenta si la greci. Eu nu am avut niciun fel de probleme cu motorina de la ei. Am alimentat la Bp eu. Am inteles ca si Revoil este foarte ok.

 

Eu gasesc numai clipuri cu portiunea asta (Makaza - Kardzali) ca fiind mai mult decat OK. Si sunt din iunie-iulie anul asta.

Sau e vorba despre aia 20 km ? Desi in clipuri pare o distanta mai mare...

 

https://www.youtube.com/watch?v=TY8x_uL-qhU

 

https://www.youtube.com/watch?v=Nv7CXlMjhHc

 

Drumul este extraordinar de bun. Nu am tinut cont cati km sunt, dar sigur sunt mai mult de 20. Cred ca in jur de 40-50 km.

Edited by John92
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

E foarte bun traseul ales.Poti alimenta si la Sofia la OMW sau poti alimenta si la greci. Eu nu am avut niciun fel de probleme cu motorina de la ei. Am alimentat la Bp eu. Am inteles ca si Revoil este foarte ok.

 

ms. banuiesc ca o sa gasesc Bp pe acest traseu

Link to comment
Share on other sites

ms. banuiesc ca o sa gasesc Bp pe acest traseu

 

La bulgari, nu-mi aduc aminte sa fi vazut benzinarii BP pe traseul asta. Lukoil, OMV si Rompetrol sunt sigur.

La greci, am alimentat de la BP dar pe autostrada nu sunt benzinarii. Am mers pana in vestul Greciei, la Parga (aproape de granita cu Albania) si a trebuit sa ies din autostrada ca sa alimentez.

Edited by D_A_N
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.