Jump to content

Geamuri electrice e36


c5talin

Recommended Posts

Salut..am un bmw e36 din 91 sedan are geamuri electrice fata ..problema e ca nu mai merg, era o problema cu geamul din dreapta adica cu butonul nu face bine ticaitul ala cand apesi pe el..si am scos butonu si am atins acolo o tablita si a bazait ceva sub volan ..nu am mai mers o zi dupa si-a revenit mergeau cand vroiau ele.. acum nu mai merg deloc..sigurantele in fata nu sunt arse unde sa mai ma uit sau ce sa fie ?
Link to comment
Share on other sites

nimeni ?

Asteapta mult si bine, daca aveai BMW din 2000+ aveai deja 10+ reply-uri dar la "vechitura" ta nu se oboseste nimeni, oricum esti un nimic aici daca ai asa o rabla, chiar daca tie nu-ti ies sarmale din gume la fel ca si cocalarilor cu beemveuri din 2005, tot un nimeni esti aici, vezi ca mai sunt forumuri, da-i un search pe google. Respecte!

  • Like 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

De ce vorbesti urat?

 

Eu, sincer, am observat ca multe din intrebari au primit raspuns, inclusiv la e36, de aceea un search rezolva 95% din dileme.

Si probabil e un motiv ca oamenii nu mai raspund (ca inainte).

 

@c5talin Mai exact, e36 are un releu sub volan (albastru parca), responsabil de trapa si geamuri (de confort cred ca se numeste). De multe ori releul ala se deterioreaza, trebuie recositorit sau schimbat. Cauta-l pe langa coloana de directie si daca mi-am adus aminte bine ca e albastru, scoate-l si vezi ce poti rezolva. Un electrician il cositoreste in 5 minute.

Link to comment
Share on other sites

Varianta de mai sus.

Sau cauta siguranta automata (buton negru, are pe el un fulger de culoare alba), undeva in spatele manetei pt stergatoare.

Sau scoate mufele motoraselor, cureti si le pui la loc.

 

@Error: sunt de parere ca sinapsele nu-ti functioneaza. Ergo, numele tau de profil e predestinat.

Edited by is_toy
Link to comment
Share on other sites

O diagnoza ai facut???

nu

 

De ce vorbesti urat?

 

Eu, sincer, am observat ca multe din intrebari au primit raspuns, inclusiv la e36, de aceea un search rezolva 95% din dileme.

Si probabil e un motiv ca oamenii nu mai raspund (ca inainte).

 

@c5talin Mai exact, e36 are un releu sub volan (albastru parca), responsabil de trapa si geamuri (de confort cred ca se numeste). De multe ori releul ala se deterioreaza, trebuie recositorit sau schimbat. Cauta-l pe langa coloana de directie si daca mi-am adus aminte bine ca e albastru, scoate-l si vezi ce poti rezolva. Un electrician il cositoreste in 5 minute.

sunt 2 relee albastre si 1 galben :-??

Link to comment
Share on other sites

Varianta de mai sus.

Sau cauta siguranta automata (buton negru, are pe el un fulger de culoare alba), undeva in spatele manetei pt stergatoare.

Sau scoate mufele motoraselor, cureti si le pui la loc.

 

@Error: sunt de parere ca sinapsele nu-ti functioneaza. Ergo, numele tau de profil e predestinat.

nu cred ca au treaba mufele ...odata ce au mers pana am atins acolo..sa facut scurt ceva..nu are rost sa desfac usa ,daca era de la mufa sa zicem nu mergea 1 da al 2 trebuia sa mearga..si culmea ca au ramas si deschise :o

 

butonul cu fulger le blocheaza daca apesi pe el..nu e apasat..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.