Jump to content

oricat le spal, scaunele tot patate raman


bmwk

Recommended Posts

Buna, detin un e60, si scaunele sunt dintr-un material oribil, nu pot sa le curat nici cum, au incercat si la spalatorie cu cv solutie aiurea probabil... si dupa uscare raman patate.

Mi-am luat ceva solutie sa le spal eu, ambele scaune se usca cu pete, mai ales marginile.. si arata urat rau

Ziceti-mi va rog o solutie buna care nu lasa petele alea in material :( va multumesc

Link to comment
Share on other sites

De unde esti?

 

Problema ta se rezolva cu un aspirator injectie - extractie.

Petele apar pentru ca sub materialul tapiseriei este ceva burete. Toate mizeria este impinsa de spuma de curatat pe care o folosesti in buretele respectiv.

Aspiratorul injectie-extractie aspira mizeria de acolo.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

De unde esti?

 

Problema ta se rezolva cu un aspirator injectie - extractie.

Petele apar pentru ca sub materialul tapiseriei este ceva burete. Toate mizeria este impinsa de spuma de curatat pe care o folosesti in buretele respectiv.

Aspiratorul injectie-extractie aspira mizeria de acolo.

Salut!Aspiratorul injectie-extractie este foarte bun in mainele unui profesionist.Am vazut masini facute cu acest aspirator care aratau mai rau dupa spalare decat inainte de spalare.Asa ca recomand sa mergi la un atelier de detailing auto,un atelier care se respecta.Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Poti folosi si doar extractie(cap extractor transparent la aspirator umed/uscat), iar spalarea se face prin pulverizarea solutiei(pulimax de exemplu sau alte solutii dedicate auto), agitat solutia cu o perie, apoi pulverizat apa si clatit de cate ori este nevoie pana nu mai iasa spuma din scaune/mochete.

Petele albe dupa uscare apare de la clatire superficiala, adica de la sapunul ce ramane in scaun(sau de la apa foarte dura cu mult calcar-depinde de zona in care locuiti).

Nu folositi biocarpet si alte solutii de uz casnic in masina, folositi solutii dedicate, mai scumpe dar nu dau gres.

Edited by Alynex
Link to comment
Share on other sites

Am avut un astfel de aspirator pe mana.Dupa terminarea operatiei (compartimentru in care este stransa spuma chimica este trensparent)m-am crucit ce a putut sa iasa din tapiserie...cu toate ca tapiseria mea nu era foarte murdara.

Mergi la un atelier dedicat si sigur o sa scapi de probleme.

Link to comment
Share on other sites

Colegul Highlander a apelat la mine si Duminica i-am curatat scaunele+banchetele care fusesera "spalate" la o spalatorie in baza unui voucher de 70 de lei. Din ce am inteles, nu aveau injectie extractie si au dat probabil cu vreun detergent si cu o carpa, rezsultatul fiind o tapiterie mult mai murdara decat era inainte si "scoarta". Mai departe, pozele arata tot ce trebuie vazut; in cele de dupa se mai vad ceva "umbre" pt ca nu erau uscate complet.

post-50842-0-67392300-1408941375_thumb.jpg

post-50842-0-53762100-1408941382_thumb.jpg

post-50842-0-86913000-1408941391_thumb.jpg

post-50842-0-61964200-1408941413_thumb.jpg

post-50842-0-20075600-1408941420_thumb.jpg

post-50842-0-66408700-1408941465_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.