Jump to content

Alegere BMW


Daxman

Recommended Posts

Salutare tuturor!

 

As dori sa va cer ajutorul pentru noua mea achizitie auto pe care vreau sa o fac incepand cu februarie 2015. Stiu, poate parea cam devreme, dar vreau sa ma documentez temeinic inainte de a achizitiona o masina, bmw, pe care cu siguranta o voi avea cel putin 7 ani!

De trei zile tot citesc postarile de pe forum, unele extreme de bune, precum cel cu sfaturile pentru achizitionarea unui auto SH, dar tot nu sunt inca foarte convins de ce model sa-mi iau!

 

Iata si cateva repere:

 

Sunt posesor de Mazda 3, 1.6, an 2006. Dar incepand cu martie 2015, familia mea va mai avea inca un membru, si in total vom fi 4! Asadar, primul criteriu pe care il am in vedere este spatiu! (bine, primul e siguranta, dar de aceea am ales bmw!!).

 

Intrucat imi place muntele foarte mult, si in special iarna, al doilea criteriu va fi xDrive!(si chiar merg des la munte!)

 

si bineinteles, am in vedere si costurile de intretinere ale masinii (impozit, RCA, casco, revizii)

 

Asadar, variantele la care m am uitat sunt:

 

- 320 Touring

- X3

- X1

- seria 5

As vrea sa ma opresc la un motor de maxim 2.2 l. Daca mai sunt si alte variante care sa se incadreze in ceea ce-mi doresc, va rog sa mi le spuneti!

 

Mentionez ca am un buget de 20.000 euro!

 

Va multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Daca cauti un AWD, singura ta optiune sunt X-urile si Xdrive

Dar de ce nu cauti si un X5 ? Este o masina f buna pentru ce cauti tu ...

in orice caz, cu 20.000 de euro iti iei aproape orice daca ai rabdare sa cauti, mult noroc !

 

 

problema la X5 sunt costurile! Nu cerd ca se justifica aproape 2.000 euro anual impozit!

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

problema la X5 sunt costurile! Nu cerd ca se justifica aproape 2.000 euro anual impozit!

 

Merci!

 

Cine ti-a zis ca dai 2000€ impozit anual? Poate la modelele cu moatoare de 4.0, 4.4, 4.6, 4.8l (majoritar benzinare). La motorul de 3.0 benzina e undeva la 1700-2000 de lei.

Link to comment
Share on other sites

Eu as merge pe un X3 cu motorul de 2.0d, chiar si X1 sau daca nu, un 525 x d touring. X5 trebuie avut in vedere faptul ca intretinerea e mai costoasa fata de alte modele.

 

Din cate am vazut pe you tube, portbagajul lui X1, mi s-a parut mai mic chiar si decat cel al unui 320 Touring! Ce mi place la X1 este garda la sol, mai mare! Dar voi allege portbagaj mai mare! Numai eu stiu ce am tras cu un copil in concedii: carut, bagaje, biciclete, etc!! : )) Dar cu 2?

intra-adevar x3 e o varianta! Oare nu e prea mic motorul de 2.0 pentru x3?

 

Multam!

Link to comment
Share on other sites

pai ori e mic motorul de 2l, ori e prea scump la impozit cel de 3l.

 

bmw nu are 2.2l, acela este la mercedes.

 

daca tot dai 20.000 pe masina nu vad problema in a plati un impozit de aprox 400e pt un motor de 3000.

oricum o sa dai mai mult la casco, o sa pierzi mai mult la devalorizare.

Link to comment
Share on other sites

Din cate am vazut pe you tube, portbagajul lui X1, mi s-a parut mai mic chiar si decat cel al unui 320 Touring! Ce mi place la X1 este garda la sol, mai mare! Dar voi allege portbagaj mai mare! Numai eu stiu ce am tras cu un copil in concedii: carut, bagaje, biciclete, etc!! : )) Dar cu 2?

intra-adevar x3 e o varianta! Oare nu e prea mic motorul de 2.0 pentru x3?

 

Multam!

 

Nicidecum. Am avut placerea sa cunduc X3-ul cu motorul de 2.0l si 184CP si vreau sa spun ca e super, trage foarte bine. Cred ca nici cel cu 177CP nu-i "puturos". Altele sunt problemele la varianta de 184CP (e topic pe forum cu "mareata" distributie).

Parca era cineva pe aici care avea X3, cred ca el este cel mai in masura sa-ti spuna despre aceasta masina.

Link to comment
Share on other sites

detin motor de 2.0d dar dupa ce am condus 3.0d pe un bmw, pot sa spun ca mi se pare cel mai bun motor(putere,sunet,vibratii...). cum spune si colegul 400e anual, nu e asa mult, mai ales ca din ce am citit, din 2015 o sa creasca impozitele la motoarele sub 2000 si o sa scada la cele peste. deci la un 3.0 daca acum e 2150lei, din 2015 o sa fie undeva la 1500 lei, asa citisem acum cateva saptamani (in caz ca nu se razgandesc oamenii care ne conduc).

Daca asa avea 20.000 disponibili pentru o masina, asta ar fi clar X5 3.0d. bafta

Edited by danny008
Link to comment
Share on other sites

Pentru cerințele tale, pĂŁrerea mea este cĂŁ cea mai bunĂŁ opțiune este un X3 de 2.0d. Avantajele la care mĂŁ gândesc ar fi: spațiul suficient pentru 2 copii + un portbagaj mare; garda la sol mai ridicatĂŁ, aspectul (asta e o treabĂŁ subiectivĂŁ) și contrar unor pĂŁreri, se mișcĂŁ chiar bine, mai ales cel de 184 CP. Având ĂŽn vedere cĂŁ ai spus cĂŁ un criteriu important ar fi costurile cu impozitul, asigurarea și ĂŽntreținerea, un motor mai mare nu cred cĂŁ ți-ar fi util, mai ales câ devalorizarea e direct proporționalĂŁ cu mĂŁrimea motorului.

Toate cele bune! :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Eu as zice 520d xDrive F10 sau F11.

 

 

subscriu

 

520d xdrive pe f10 este doar pe lci si sare de 35 de mii de euro. Ar fi 530xd din 2010 sau 525d xdrive din 2012 pe f10 dar ma indoiesc sa gasesti unul in bugetul tau care sa merite sa il tii 7 ani. Eu m-as orienta catre e91 sau x1, care din cate stiu impart aceeasi platforma. Ai sanse sa gasesti unul cu km decenti si sa te bucuri de el timp de 7 ani.

Link to comment
Share on other sites

Domnilor, va multumesc pentru sprijin!!

Incep sa se contureze cateva optiuni mai clare! Voi lua in considerare si un x5,am fost gresit informat in privinta impozitului, crezand ca e mai mare!

V as mai ruga sa ma sfatuiti si in privinta locului achizitiei! Sa l iau din Romanica, sa merg in Germania ? Am citit ca si Olanda ar avea piata buna!

La mazda aveau un program care ti arata istoricul masinii cu toate interventiile facute asupra acesteia, in service urile mazda sau agreate ( gen BDT). Si acsst lucru putea fi vazut de toate reprezentantele mazda din Europa! Gasesc asa ceva si la bmw? ( teoretic ar trebui!)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.