Jump to content

Sfaturi achizitie E46 318i 2.0 143cp


George Cosmin

Recommended Posts

Ba da mai incetati odata cu comentariile si sa ma tot citati? Ca nu se mai termina niciodata, eventual doar daca inchide topicul un moderator.

 

Ce legatura are cu ce masina vin eu? 116d e mai rapid decat 316i, si mai putin rapid decat 318i, dar eu nu-mi permit sa vorbesc despre sportivitate si dinamica si nu stiu ce la el.

 

Cum de altfel argumentele mele sustineau (alaturi de statistica), ca nici cand ai e36 nu poti vorbi de stabilitate exceptionala, poate doar senzatia. La e46 cam aceeasi poveste, insa cu alte variabile usor mai bune. Ganditi-va ca e46 a fost conceput cam dupa anul 1995, ce naiba. De atunci industria auto a evoluat enorm.

Edited by P.I.M.P.
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Repet, ce legatura are 116d in toata ecuatia asta? Tu crezi ca daca ai un e46 325 te face un guru in ale condusului si ale motoarelor? Vai, dar nu ma innebuni.

 

Daca vrei sa nu ne mai contram, ai putea sa nu ma mai citezi si altele, ca sincer, m-am saturat si eu sa aud de cat de bune-s e36/e46, masini de un sfert de secol deja. Mai dati-le si la fier vechi, pe bune.

  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Oameni buni, eu zic sa terminati. Niciodata nu o sa se ajunga la un consens, daca nu cedeaza careva. Oricum topicul este despre altceva, nu stiu de ce nu intervine un moderator.

 

vw sunt bune, bmw sunt bune, astra e bun, gata.

 

le: ah, uite-l pe bala

Edited by Beriba
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Tractiunea pe spate, motoarele, sasiul echilibrat si o masina facuta fara prea multe compromisuri ca si E36/E46 este oricand peste masinile astea de consumer market cu aspect de electrocasnic (iti faci treaba cu ea, se strica, o arunci).

Bineinteles, fiind vechi si cu multi KM cam la toate ai ceva de schimbat, dar daca pui piese de calitate te mai duc linistit inca o data atat pentru ca au o baza solida.

 

:offtopic: @P.I.M.P. - semnatura din posturi nu zice nimic de Astra/Golf, esti sigur ca este corecta?

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

1411463657[/url]' post='2188172']

Tractiunea pe spate, motoarele, sasiul echilibrat si o masina facuta fara prea multe compromisuri ca si E36/E46 este oricand peste masinile astea de consumer market cu aspect de electrocasnic (iti faci treaba cu ea, se strica, o arunci).

Bineinteles, fiind vechi si cu multi KM cam la toate ai ceva de schimbat, dar daca pui piese de calitate te mai duc linistit inca o data atat pentru ca au o baza solida.

 

 

Nu stie pimp d-astea...smile.gif

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mda, asa e.

Am si zis, mea culpa ca am comentat de alte marci pe forumul bmw, la urma urmei un e46 318i spulbera un passat B8 2014, ba chiar si B10-le din 2020. Asa a zis nu stiu care coleg 2 pagini mai in spate.

 

Eu sunt recunoscator ca am aflat atatea chestii interesante, si ca mi-am dat seama ca in 2020 ar trebui sa ma orientez catre un e46 de prin 2000. :flowers:

 

 

 

Nu inteleg de ce imi dati minus, eu chiar apreciez ultimele sfaturi si chiar o sa-mi iau e46 (nu cu anvelope 185/65/15 ca a zis Dan 316i ca n-ai stabilitate cu ele), chiar o sa deschid un topic prin 2019 ca sa ma hotarasc, nu mai fiti asa.

Edited by P.I.M.P.
  • Like 4
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

off topic ca tot se vorbeste,am condus cateva mii de km un G5 4Motion 2.0tdi cu suspensie sport,masina e comparabila cu E46-ele meu cu H&R cup kit,diferenta e destul de mica si relativ greu de sesizat as putea spune ca doar pe vireajele stranse e mai clar avantajul E46.Pe de alta parte E46-ele mi se pare mai greu de "inteles" fata de E30 de ex.Dupa cum si serie 3 E90 sau serie 1 E87 sunt peste E46 din punct de vedere al tinutei de drum.Ce-i drept nu am apucat sa merg cu E36.

On topic- cauta masina in tara si cu cat mai multe interventii(semeringuri supape,garnituri ,intinzator) altfel pe langa pretul de achizitie mai pune macar 700 eur ca sa stai linistit.Personal as recomanda ceva cu 6 cil 2.0/2.2/2.5 daca iti permiti consumul/asigurare/impozit mai mari.totusi:

 

http://fastestlaps.com/comparisons/bmw_325ti_compact-vs-vw_golf_14_tsi_160ps_mkvi.html

 

si

 

http://fastestlaps.com/comparisons/vw_golf_mk_v_gti-vs-bmw_325ti_compact.html

 

pt 2.0tdi nu gasesc date :)

Edited by alex230ro
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Deci n-avem topic de zmardoiala ? Continuam aici ?

De ce pana mea sa ma stresez cu tot felu de ascutitori care arata la fel (am un golf 7 in parcare nu zici ca-i masina :) sau e maxim un polo chel ) cand s-au facut masini bune si ieftine in trecut. Tabla buna, motor fain, consum de dinainte de precedenta criza petroliera. Am umblat cu e90 si cu e39 si cu C-Klasse nou si fiecare masina are ceva special fara sa poti zice ca e mai buna pt ca e mai noua sau e mai rea pt ca e mai veche. Si , in pana mea, daca poti sa iei masina de 50,000 eur cu o cincime din pret dupa 5 ani, ce are??? Is neam de nomazi ? sa-mi bag tot venitu in masina curului ? Imi plac masinile si in mod cert n-o sa ma gasiti dandu-ma in vreo coaja dar nu imi aloc mai mult de 5% din venitul lunar pt treaba asta cu achizita. E f bine ca oamenii isi iau masini noi, masinile noi trebuie si ele cumparate ca altfel io ce-mi iau peste 2 ani ? Si nu te speria colegule PIMP, masina ta e in siguranta,n-o sa ajunga niciodata la unu ca mine (pasionat),dar cine stie? un 330xd, un 328xi ...masini pe care nici tu nici eu nu le-am cumpara noi.

In rest, com'on man ! it's a fucking BMW !

  • Like 4
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ramai tu la e46 si lasa 'cojile' de masini fabricatie 2014+ pentru ăștia ca mine care nu cauta sigla cu orice pret, mai au si alte valori, de exemplu siguranta, consum, poluare, noile tehnologii implementate etc.

 

LE Daca vrei flame in continuare, poate nici ti-ar strica un suspend, nu mai continua, ca sincer devine plictisitor.

Edited by P.I.M.P.
  • Like 2
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

vorbim de w12 de la vw si ne pisam pe el de bmw care a scos motoare de competitie de acum 100 de ani, comparam numai golf 7 cu e36 in loc sa comparam pe ani, golf vs e30, golf2-3 vs e36, golf 4 vs e46, golf 5 vs e90 samd

si astea sunt numai modele de 3-ar nu mai punem restul seriilor de la bmw

pe urma daca vorbim de masini din 2020 pai sa comparam un m6 vs passat rahat 2015

unii dintre userii de aici au facut mii de postari vorbind de telefoane huawei si cred ca masinile sunt ca telefoanele, daca este mai nou automat are mai multi rami decat precedentul deci este mai performant

si ca inchid mai in urma a pus un coleg un video pe un circuit si nu reusea sa se tina dupa un e36 nu se stie ce motorizare si vorbea ala ca m3-ul alb ii ia de iepurasi pe cei cu masini mai de doamne ajuta ca sa se antreneze si la urma a zis ca masina lui taie curbele altfel fata de bmw dar nu putea sa ajunga un e36

si daca vorbim de w12 de la vw putem sa ne laudam si noi cu un 335d de la alpina si tot asa, ca la clasa I, daca tot aberam sa bagam si mercedesul si restul

PIMP mai baga si alte dume, un lamborghini vs e30 sau ce ai mai vazut tu prin reviste

plus ca nu mi se pare corect ca tu sa jignesti alti colegi de aici cu e36 sau e46 doar ptr ca ai postat la masina ta o masina care iti apartine mai mult sau mai putin oricum ideea era ca nu este frumos sa te bati cu pumnul in piept ca ai bani si sau ce mai postezi tu

daca nu-ti plac colegii de pe forum si te simti injosit si contrariat cand cineva vorbeste cu entuziasm de un e36 coupe sau mai stiu eu ce serie......:flowers:

si acum ca sa aberez si eu, am vazut un reportaj la tv cu un pilot de curse neamt care a fost invitat la dubai sa concureze cu un x6 preparat si a rupt toate masinile pe pista de 400m sau ceva de genul si arabii aveau masini bazate si aveau 5-6 tel aruncate prin portiere ( nu erau Huawei)

si pe circuit cu 7-ar vs ferrari nu stiu ce model, a pierdut la mustata

 

suspend cred ca meriti si tu, pentru aroganta si nesimtire, ti.am mai spus ca nu esti aici moderator

Edited by BOASKA
  • Like 5
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.