Jump to content

BMW pe piata romaneasca


cyborg

Recommended Posts

cum il cheama pe neamtul ala original ca sunt si pe la AB :)

 

Daca BMW AG vine in Romania, hmm, greu de spus daca se va schimba ceva, cred totusi ca va fi in beneficiul clientului venirea celor de la BMW, poate vor impune aceeasi calitate a serviciilor din service ca in Germania, poate vor scoli mai bine lucratorii din service, poate vor impune un sistem german de PR, poate.... poate o fi mai bine pentru noi :blink:

Eu chiar cred ca lucrurile se vor schimba in bine, este important sa se schimbe, adica sa se regaseasca undeva banii platiti pe o masina noua, pe serviciile de service, etc.

 

Ar fi bine ca si noi sa fim constienti ca suntem in UE, avem aceleasi obligatii si drepturi ca nemtii, de ce nu am avea si servicii pe masura.

Link to comment
Share on other sites

Cam acelasi lucru se intampla la Mercedes care incepand cu acest an se va implica direct pe piata romaneasca. Cred ca e o chestie benefica pt clienti, pp ca se va imbunatati calitatea serviciilor, probabil perioada de asteptare pana la livrare se va micsora, vor fi mai atenti cu clientii etc.
Link to comment
Share on other sites

Mercedes a lansat un sistem smecher de garantie...  :blink:

 

Citez din ams : " In plus, din acest an se ofera si in Romania garantia MobiloLife, un serviciu unic in Romania oferit de Daimler-Chrysler disponibil pentru toate autoturismele vandute dupa 1 ianuarie 2007. Pentru autoturismele noi MobiloLife are o valabilitate de doi ani. Apoi MobiloLife se prelungeste cu fiecare service efectuat si este valabil pana la data scadenta a urmatorului interval de service pentru o perioada maxima de 30 de ani. MobiloLife include in caz de necesitate serviciu de transport gratuit, ridicare si returnare a autoturismului, autoturism de schimb pe durata reparatiei, camera de hotel etc. "

 

Sa vedem cum vor muta si restul acum.  :)

211156[/snapback]

astea da servicii :)

Link to comment
Share on other sites

Am un prieten care scrie articole la ProMotor. Acum mi-a zis ca ieri s-au decernat premiile ProMotor si in locul d-lui Schimdt obisnuit la care se asteptau s-a prezentat un neamt original :) O fi de bine oare? :)

210999[/snapback]

 

Neamtul original era din Austria? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Mai conteaza daca-i austriac sau elvetian etc.? Numai de pe la Sibiu sa nu fie ca s-ar repeta toata povestea din nou :)

211297[/snapback]

 

 

"Desi nu s-a anuntat oficial, BMW vine oficial in Romania, din vara viitoare, astfel ca Automobile Bavaria a cam pierdut trenul, chiar daca a deschis la Baneasa cel mai tare showroom din tara. Consecintele pot fi multiple: de la preturi mai mici, aparitia mai multor dealeri si la dezvoltarea unei retele normale de service-uri. Daca Automobile Bavaria va ramine dealer, cert e ca si altii se pregatesc sa le-o ia inainte. Astfel, cu trei luni inainte de lansarea oficial de la noi, noul BMW X5 a fost deja adus in Romania de catre Dom Automobile. Dom Automobile este o divizie a companiei Dom Leasing care are ca obiect de activitate comercializarea automobilelor premium importate cu precadere din Statele Unite. Dom Automobile se asteapta sa vanda in acest an circa 300 de automobile, in valoare totala de 13,6 milioane euro, de patru ori mai mult decat in 2005. Marcile comercializate de Dom Automobile sunt Infiniti, Audi, Mercedes-Benz, Lexus, Mazda, Toyota, Subaru, Porsche, BMW.

Gama de motorizari a noului X5 include 2 noi motoare pe benzina, unul de 3.0 litri cu 272 CP, 6 cilindri (0-100 km/h in 8,1 secunde, viteza maxima 225 km/h) si unul de 4.8 litri V8 cu 355 CP (0-100 km/h in 6,5 secunde, viteza maxima 240 km/h), precum si un motor turbo diesel, de 3.0 litri si 6 cilindri, cu 231 CP (0-100 km/h in 8,3 secunde, iar viteza maxima de 216 km/h). X5-urile comercializate de Dom Automobile sint importate direct din America. "

 

Sursa-autojurnal

 

Incepe o noua era :)

 

@cyborg,ti-am spus sa mai astepti :blink:

Link to comment
Share on other sites

Pai astept, mai e mult timp pana se vor aseza/precipita treburile. Ii las pe altii sa studieze noua piata pe pielea lor si dupa aia mai vad :)

Sa le fie intr-un ceas bun si in rest cum a zis theotien, despre "morti" numai de bine :blink:

211331[/snapback]

 

 

Eu sunt convins ca totul va merge spre bine.Preturi mai mici la piese,fara monopol,oameni pregatiti la standard BMW,clientul va alege service-ul preferat,nu va fi obligat sa aleaga...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.