Jump to content

dupa inlocuirea sondei lambda


Recommended Posts

Guest poleposition
dupa ce se inlocuieste sonda lambda mai trebuie pusa masina pe tester pt stergerea errorilor din calculator?

211136[/snapback]

 

eu am schimbat-o si nu am mai facut nimic dupa aceea, deci nu cred...

Link to comment
Share on other sites

eu zic sa scoti mufele de la acumulator 1/2h........si..........atat(am auzit ca s-ar reseta erorile)........ai luat-o noua,second(spune si tu un pret sa avem idei de viitor.......)

211143[/snapback]

am luat-o noua nutza de la UNIX(Bdul. Preciziei) la pretul de 3mil lei vechi marca FEBI insa dupa ce mesteru al montat-o am venit acasa si am citit in manualul Bentley ca vaselina cu care vine sonda se da doar pe filet nu si pe varful sondei....culmea e ca asa zisul mecanic a dat si pe varful sondei si nu stiu ce efecte are treaba asta....sa o dau jos si sa o curat????

Link to comment
Share on other sites

am luat-o noua nutza de la UNIX(Bdul. Preciziei) la pretul de 3mil lei vechi marca FEBI insa dupa ce mesteru al montat-o am venit acasa si am citit in manualul Bentley ca vaselina cu care vine sonda se da doar pe filet nu si pe varful sondei....culmea e ca asa zisul mecanic a dat si pe varful sondei si nu stiu ce efecte are treaba asta....sa o dau jos si sa o curat????

211174[/snapback]

nu cred ca ar face rau.......dar daca tie usor.....da-o jos si curat-o

Link to comment
Share on other sites

pai si ce efecte poate sa aiba vaselina aia pusa acolo......nu e arsa de gaze...ca temperatura e destul de mare?

211184[/snapback]

tocmai ,poate sa se faca cum se face calamina pe capul pistonului.......sau poate o arde de tot????????nu stiu........ :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nu ai gasit BOSCH? La ce pret era Bosch? Febi eu am luat la 170 ron dar degeaba. Pana la urma tot la Bosch am ajuns pe care am luat-o cam cu 380 ron. Nu ai obsrevat daca sonda Febi e mai subtire decat cea veche? Iti recomand sa cureti vaselina de pe sonda, nu are ce cauta acolo.

P.S. Nu este nevoie de resetare daca schimbi sonda. La mine cam dupa 20 km a inceput sa-si "faca treaba".

Edited by Cristi SM
Link to comment
Share on other sites

Nu ai gasit BOSCH? La ce pret era Bosch? Febi eu am luat la 170 ron dar degeaba. Pana la urma tot la Bosch am ajuns pe care am luat-o cam cu 380 ron. Nu ai obsrevat daca sonda Febi e mai subtire decat cea veche? Iti recomand sa cureti vaselina de pe sonda, nu are ce cauta acolo.

P.S. Nu este nevoie de resetare daca schimbi sonda. La mine cam dupa 20 km a inceput sa-si "faca treaba".

211649[/snapback]

am curatat vaselina aia nasoala se arsese in mare parte dar mai erau cateva resturi ca o funingine pe ea am sters-o cu o carpa dupa care am dat cateva jeturi de spray pt curatat contactele....o diferenta se simte insa nu cred ca e in toate apele ei ...nu stiu cum sa spun masina trage insa nu asa cum ar trebui sa traga un 2.5 24v.... totusi 192 cp ar trebui sa te bage putin in scaun...maine vreau sa-i schimb bujiile am luat Bosch Super 4, poate si asta e o problema....ma poate ajuta cineva cu un test pls...un baiat bun cu laptopul poate...sincer laptop si programe am si eu dar nu am interfata aia nenorocita.

Link to comment
Share on other sites

am curatat vaselina aia nasoala se arsese in mare parte dar mai erau cateva resturi ca o funingine pe ea am sters-o cu o carpa dupa care am dat cateva jeturi de spray pt curatat contactele....o diferenta se simte insa nu cred ca e in toate apele ei ...nu stiu cum sa spun masina trage insa nu asa cum ar trebui sa traga un 2.5 24v.... totusi 192 cp ar trebui sa te bage putin in scaun...maine vreau sa-i schimb bujiile am luat Bosch Super 4, poate si asta e o problema....ma poate ajuta cineva cu un test pls...un baiat bun cu laptopul poate...sincer laptop si programe am si eu dar nu am interfata aia nenorocita.

211763[/snapback]

aaaa si intradevar sonda Febi e mai subtire (partea care ramane afara) decat cea veche BOSCH (apropos cea veche era cea originala a masinii)

Link to comment
Share on other sites

o intrbare : cum ai ajuns la concluzia ca trebuie schimbata sonda lambda?????

Ma intereseaza sincer, adica ce simptome are???

214936[/snapback]

te duci la o diagnoza cu masina si va da o valoare fixa,parca(ceva de genul(0,46)......asta inseamna ca e stricata, si ca calculatorul a intrat in safe mode dand valoarea aceea.......poti merge asa pana la adanci batraneti sau pana la primul itp(iti si consuma un pic mai mult masina) :blink:

Link to comment
Share on other sites

te duci la o diagnoza cu masina si va da o valoare fixa,parca(ceva de genul(0,46)......asta inseamna ca e stricata, si ca calculatorul a intrat in safe mode dand valoarea aceea.......poti merge asa pana la adanci batraneti sau pana la primul itp(iti si consuma un pic mai mult masina) :blink:

214938[/snapback]

partea asta am inteles\o dar cum iti dai tu seama ca sofer, exclus consumul??? :)

Link to comment
Share on other sites

partea asta am inteles\o dar cum iti dai tu seama ca sofer, exclus consumul??? :)

214953[/snapback]

nu prea iti dai seama(daca masina merge ok)..............sa ai la bujii o alta culoare decat cea perfecta........nu stiu......fa-ti noxele macar................(la fel e si la debitmetru...intra intr-un safe mode si...asta e...nu-ti dai seama,decat la consum.....la asta te pot invata cum sa faci sa-ti dai seama.....mergi tot timpul pe acelasi drum,cu 40-50km/h(nu misti piciorul ,adica mergi exact cu 50km/h) si in acelasi timp dupa 1 min de mers asa te uiti la consumul instant(si o sa ai un consum sa zicem de 7%)......dupa care opresti si scoti mufa de la debitmetru(acum debitmetrul nu mai functioneaza)..si mergi la fel tot cu 50km/h (cu a patra) si ai sa vezi ca consumul se duce in 9%).......... :blink:

Link to comment
Share on other sites

ba iti dai seama... daca e lambda dusa ai probleme cand e incalzit motorul: demarezi mai greu la semafor, ai probleme la acceleratii bruste, iar daca sonda lambda nu e decuplata de la mufa consumul e cat de cat in limite normale, crescand cu maxim 1-2 litri. daca scoti mufa, motorul trece pe modul safe si consumul sare cam cu 3-4 litri.

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.