Jump to content

Teapa marca Automobile Bavaria


Mihai Andrei

Recommended Posts

A aparut in articol in presa cum ca "ReprezentanÞa oficialã a BMW În România vinde maºini avariate ºi reparate drept având istoric de service curat."

Cine s-ar fi gandit la asa ceva :goodjob:

 

Pentru toata povestea puteti sa intrati pe http://s2vsbmw.wordpress.com/ sau articolul din economica.net http://www.economica.net/reprezentanta-oficiala-a-bmw-in-romania-vinde-masini-avariate-si-reparate-drept-avand-istoric-curat_88444.html

Link to comment
Share on other sites

Daca reprezentanta BMW face astfel de manareli, ce pretentii sa mai ai de la unul care aduce masini de afara, in curand toate o sa fie noi, cu 0 km si fara nici o interventie in service, dar la pret de SH.

Invers. SH, busit si reparat, la pret de nou. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Nu mi-a venit sa cred cand mi-a spus o cunostinta care cauta un x3 din 2012 - 2013 ca a dat peste unul la un pret foarte atractiv, luat ca buy-back dintr-o reprezentanta, cu istoric service complet si curat, revizii facute doar la reprezentanta, si la o inspectie pe sub masina aparea un lonjeron de culoare cu restul sasiului, negru parca, si unul de culoare gri... In rest nici o urma evidenta de lovitura, masina efectiv perfecta...

 

Explicatia celor de acolo a fost faptul ca asa vin... cu lonjeroane de culori diferite, in functie de partea pe care sunt: stanga - dreapta :hyper:

 

Sincer, nu tare am vrut sa cred, dar acum, citind articolele astea.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stiu si eu un caz similar, managerul de la firma la care lucrez. strain, si-a cumparat un F11 de la un dealer BMW din RO, nou pe firma evident! In primavara am fost la un tip sa-mi montez folii si coincidenta, il stia pe respectivul, montandu-i si acestuia folii pe F11! Uitandu-se pe la ea a observat ca a fost revopsita bara ori cand a deschis capota a remarcat ceva e la nelocul lui si i-a spus soferului care venise cu masina! Pana la urma a ajuns vorba si manager, i-a sunat pe astia, le-a facut scandal si cam atat stiu! Oricum e foarte urat, daca fac lucruri din astea! Daca in repr nu mai poti avea incredere... Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

incredere in reprezentantele unde duci masina si o iei cam tot la fel dar cu cartea tehnica bifata cum ca s-a schimbat aia si aia si asa si pe dincolo, cand in realitate filtrele sunt aceleasi, uleiul se schimba doar partial, mai se indoaie sau zgarie o janta. am inteles ca acum sunt obligati prin lege sa te lase sa vezi ce si cum schimba la masina.
Link to comment
Share on other sites

Hai sa o luam altfel. Sper ca sunteti constienti ca in cazul transporturilor de auto NOI Ger-Rom catre dealerii din tara se mai zgarie masinile, mai intra in vreun pod, mai se rastoarna, la descarcare se mai ating fapt pt care vopsesc ce au de vopsit.

 

Nu sunt singurii !!! La mercedes autoklass romania am vazut destule masini noi cu piese care mi s-au parut revopsite.

Edited by dadogus
Link to comment
Share on other sites

in mod corect trebuie sa modifice pretul de vanzare si sa informeze cumparatorul despre ce fel de masina cumpara, altfel este doar o alta escrocherie ordinara made in Romania. nu este deloc ieftin un bmw cu 0 km iar daca are si cel putin un element de metal revopsit va rugini relativ repede, cele de plastic se vor exfolia si sa cumperi o masina din asta ca si cum a fost vopsita in fabrica trebuie sa fie o informare si un alt pret. chiar daca sunt rare astfel de cazuri este destul si un caz care sa arunce apoi cu suspiciuni asupra tuturor reprezentantelor. in cazul asta eu as cere banii inapoi, as face si adresa scrisa la reprezentanta, plus reclamatie la fabrica si anpc.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cand am luat masina, avea 7 km pe bord deci cam atat ruleaza ei cu ea pana in showroom.

 

Cand o cumperi "noua" cu 4700km este extrem de putin probabil ca in cei 7 km sa se fi produs vreun accident si nu in cei 4693km.

 

Este destul de clar ce s-a intamplat acolo :pardon:

Link to comment
Share on other sites

Hai sa o luam altfel. Sper ca sunteti constienti ca in cazul transporturilor de auto NOI Ger-Rom catre dealerii din tara se mai zgarie masinile, mai intra in vreun pod, mai se rastoarna, la descarcare se mai ating fapt pt care vopsesc ce au de vopsit.

 

Nu sunt singurii !!! La mercedes autoklass romania am vazut destule masini noi cu piese care mi s-au parut revopsite.

 

Un pic offtopic ... dar cred ca merita mentionat .

 

In anul 2005 am cumparat un Ford Focus de la Tiriac Auto, masina noua evident .

Tin minte si acum ca (virgula) cu putin timp inainte de livrarea masinii am fost sunat de un reprezentant al dealer-ului care ma anunta ca livrarea mai intarzaia cateva zile, la vremea respectiva nu ma deranjat pentru ca oricum nu eram in Bucuresti. In anul 2011, cand am vandut masina, respectivul cumparator a vrut sa faca un test la BDT ca cica cunostea un mecanic etc .... Toate bune si frumoase pana in momentul in care mi s-a spus ca usa din dreapta spate fusese revopsita ... !!!! Dupa cateva "contre" cu mecanicul care saracul mai avea putin si se jura pe masa ca usa a fost revosita, masina a fost vanduta oricum .

 

Va spun sincer ca pana in momentul de fata am crezut ca toata treaba cu usa a fost doar o "manevra" intre cumparator si mecanic ca sa mai scad eu din pret, dar dupa ce am citit aici .... cred ca omu' avea dreptate ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt cazuri cand masinile noi sufera avarii minore atunci cand scoase sau introduse pe :tren,vapor,platforma,vapor.

Elementele vopsite la masinile noi sunt foarte usor de scos pentru ca vopseaua nu are uzura si practic este noua.Mai greu cu culoarea argintie pentru ca este destul de dificil sa retusezi o masina argintie fie ea si noua.

http://www.manager.ro/articole/auto/zeci-de-mii-de-masini-ale-companiei-volkswagen-avariate-de-grindina-in-germania-47299.html

http://www.financiarul.ro/2009/07/14/autoitalia-vinde-autoturisme-avariate-cu-titlul-de-masini-noi/

Credeti ca masinile din ultimul link ...merg la ,,topit'' ? :wink:

Link to comment
Share on other sites

Nu mi-a venit sa cred cand mi-a spus o cunostinta care cauta un x3 din 2012 - 2013 ca a dat peste unul la un pret foarte atractiv, luat ca buy-back dintr-o reprezentanta, cu istoric service complet si curat, revizii facute doar la reprezentanta, si la o inspectie pe sub masina aparea un lonjeron de culoare cu restul sasiului, negru parca, si unul de culoare gri... In rest nici o urma evidenta de lovitura, masina efectiv perfecta...

 

Explicatia celor de acolo a fost faptul ca asa vin... cu lonjeroane de culori diferite, in functie de partea pe care sunt: stanga - dreapta :hyper:

 

Sincer, nu tare am vrut sa cred, dar acum, citind articolele astea.....

 

Eu abia am facut buy-back de circa 2 saptamani la un X3 din 2012 ca sa imi iau X5 si daca o fi vorba despre masina pe care am detinut-o eu pot sa-ti spun ca masina nu a suferit niciun accident iar cei 19.800km sunt perfect reali . Deasemenea masina nu a avut niciun defect niciodata, nici electric , nici mecanic. Au fost 2 evenimente, odata mi-au furat sticlele de la oglinzi si alta data a fost spart geamul dreapta fata intr-o tentativa de jaf care a vizat inca 9 masini in aceeasi noapte. Reparatiile au fost facute pe full CASCO cu piese originale , reparatii facute la Bavaria. Nu mai speriati lumea degeaba, sunt masini la mana a-2-a intr-o stare excelenta, practic ca noua, asa cum era si masina mea, este pacat sa se generalizeze pentru niste cazuri izolate. Am avut o gramada de masini noi (peste 10) ,de diverse marci, luate toate de la noi si de departe Automobile Bavaria au fost cei mai profesionisti. Perfecti n-au fost nici ei, dar totusi sa nu cautam nod in papura. Daca s-a intamplat acel eveniment cu acele 2 BMW-uri , sunt perfect de acord ca justitia sa intervina si sa ia masuri, chiar cu dosare penale daca este cazul. Nu sunt fan Bavaria, dar incerc sa vad lucrurile echidistant altfel ajungem sa ne dam in cap unii altora.

  • Like 1
  • Downvote 13
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.