Jump to content

Problema radiocasetofon cu navi mica


punctepuncte

Recommended Posts

De ceva vreme au inceput diminetile sa fie mai racoaroase si casetofonului meu nu ii place cred, ideea e ca dimineata nu-mi functioneaza, isi revine abia cand se mai incalzeste in habitaclu/afara nu-mi dau seama. Toate functiile functioneaza la navi mai putin radio (dispare si din lista in perioada cand nu functioneaza. In speranta ca m-am facut inteles astept pareri :rolleyes:

 

Masina este 320d '99

Edited by punctepuncte
Link to comment
Share on other sites

Probabil un contact imperfect la mufe. Scoate casetofonul si verifica mufele.tragi bandoul din jurul casetofonului, ai suruburi acolo

Ce bine ar fi, să fie aşa de simplu.

Edited by Rcc-67
Link to comment
Share on other sites

Sau un condensator care nu mai face contact pe placa, la rece iar la cald totul se dilata si functioneaza....

Nu pot sa iau decat ca si o gluma postarea ta. Sunt câteva zeci de condensatoare si alte câteva zeci de "nimicuri" pe un PCB de modul radio.

 

Sent from my unknown using Tapatalk

Edited by Rcc-67
Link to comment
Share on other sites

Desfaci casetofonul si iei fiecare piesa la verificat, lucru pe care il face si electronistul.

Ps. Nu fac glume pe seama si problemaa nimanui.

Ex: la o placa de baza a unui PC....acum multi ani, am avut o problema cu un condensator care lucra numai la o anumita temperatura, cand aceasta se schimba pc se restarta. Am incercat tot ce se putea incerca software si hardwer pana cand am verificat condensatorii situati langa soclul procesor, vizual 2 dintre ei erau pe duca...desigur nu am reusit sa-i schimb, operatiune riscanta pe o placa multi stratificata....

 

In fine mergi la un electronist si scapa de problema, ieftin si elegant.

Edited by mihai800
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Desfaci casetofonul si iei fiecare piesa la verificat, lucru pe care il face si electronistul.

Ps. Nu fac glume pe seama si problemaa nimanui.

Ex: la o placa de baza a unui PC....acum multi ani, am avut o problema cu un condensator care lucra numai la o anumita temperatura, cand aceasta se schimba pc se restarta. Am incercat tot ce se putea incerca software si hardwer pana cand am verificat condensatorii situati langa soclul procesor, vizual 2 dintre ei erau pe duca...desigur nu am reusit sa-i schimb, operatiune riscanta pe o placa multi stratificata....

 

In fine mergi la un electronist si scapa de problema, ieftin si elegant.

Asta ce spui tu e o problemĂŁ foarte cunoscutĂŁ la plĂŁcile de bazĂŁ la calculatoare. La acele condensatoare din cauza temperaturilor ridicate din zona CPU-ului se usucĂŁ electrolitul din ele, dar la un modul de radio unde majoritatea condensatoarelor sunt de ordinul nano farazilor sau pico farazi nu apare acel fenomen.

Mai de grabĂŁ poate nu merge vreun oscilator, sau vreun filtru. Da pe acel PCB pot apĂŁrea probleme cu vreo piesĂŁ dezlipitĂŁ.

Ăntro primĂŁ fazĂŁ demonteazĂŁ radioul Âşi ĂŽncearcĂŁ se identifici vizual o posibilĂŁ problemĂŁ.

Mai departe nu aº face decât sã speculez ºi chiar nu vreau sã te Încurc.

Sfatul meu e sĂŁ te duci la un electronist sĂŁ te ajute el.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ai rezolvat ceva cu problema ta ca aceiasi problema o am si eu merge 10 minute si se opreste trebuie sa opresc masina si sai scot mufa de alimentare si sa o conectez iar si merge iar 10 15 minute si iar se opreste astept o parere din partea ta multumesc
Link to comment
Share on other sites

ai rezolvat ceva cu problema ta ca aceiasi problema o am si eu merge 10 minute si se opreste trebuie sa opresc masina si sai scot mufa de alimentare si sa o conectez iar si merge iar 10 15 minute si iar se opreste astept o parere din partea ta multumesc

 

Blocul final de amplificare audio, amplificarea audio sau partea de alimetare a casetofonului...

Acolo e de uitat. Componente imbatranite..

 

E mai usor de diagnosticat decat cel in care simptomul e dependent de temperatura..

Link to comment
Share on other sites

Mda, cum s-a racit afara gata nu mai funtioneaza pana nu se incalzeste in masina :(, revin cu rezolvarea oricare ar fi ea (inlocuire sau reparatie)

Revin, astazi de dimineata la 3 grade C a functionat cass-ul, nu stiu ce sa mai cred, o sa-l dau jos sa dau cu ceva spray la mufa, e tare dubios tipul :p

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.