Jump to content

AS VREA SA CUMPAR UN E60 525XI


pitiadrian

Recommended Posts

SALUTARI TUTUROR.

AS VREA SA-MI CUMPAR UN 525XI SI AM AUZIT NISTE PARERI PROASTE REFERITOARE LA CONSUMUL ACESTUIA. PE CARACTERISTICILE TEHNICE SCRIE 13,6%(CEEA CE IMI PERMIT) AM ZIS HAI IN ORAS O SA CONSUME PANA-N 15, DAR AM MAI AUZIT CA ACESTA POATE AJUNGE CHIAR LA 20% INTR-UN AN..

AS VREA SA ADRESEZ O INTREBARE LUI 330XI CARE AM VAZUT CA E MECANIC AB SAU CELOR CARE SE PRICEP SI CELOR CARE VOR SA-MI DEA NISTE SFATURI : PANA LA URMA CE CONSUM ARE 525XI IN ORAS??

ASTEPT SFATURI!! :blink: :) :)

Edited by pitiadrian
Link to comment
Share on other sites

consumul in oras depinde foarte mult de "oras"

daca traiesti intr un oras linistit cu putzine masini o sa ai un consum foarte mic adica 11-12 l ptr 100 km

in bucuresti daca ploua si e aglomerat .. e 60 ul meu ajunge aproape de 18l ptr 100 km

daca e asa si asa .. adica mai si mergi 200-300m apoi iarasi stai .. undeva la 16.5 l la 100 km

daca conduc doar seara si dimineata pot scoate un consum de 12.2 l ptr 100 km

troaca mea este 523i si nu e integrala ( adica xi)

bafta

Link to comment
Share on other sites

Am avut niste discutii referitoare la seria 5 si am ajuns la concluzia ca nu-mi trebuie x-drive, chiar daca merg la munte el(seria 5 fara x) are destule sisteme pt stabilitate si ....etc

M-am hotarat, maine(luni) ma duc sa dau avansu pt un 520d full.

Sper sa fie o alegere buna, mai ales ca consuma putin am 163 de cai, 225km/h.....altcva nu-mi trb mai mult.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Deocamdata sunt intr-o ,,excursie'' cand ajung acasa pun poze, va spun ce dotari are,iar cum se comporta pot sa va spun pt ca acum sunt in bucuresti si de la constanta pana aici a fost: viss :blink: imi consumase 7% dar cu talpa pe autostrada,bine nu chiar 250 ...ca e in rodaj

Eu sunt din Constanta! iar in oras 7-8%, bine dar in perioada asta ca abia mi-am luat-o si nu am umblat prin oras asa mult,

In Constanta ajung sambata sau vineri seara.

Va multumesc pt felicitari!

Link to comment
Share on other sites

Pai nu este normal sa creasca consumul?...dupa 1-2-3 ani sau mai multi ...ca la orice masina,nu?

218399[/snapback]

Nu. Asta in caz ca nu ti se strica ceva sau nu te apuci sa legi o rulota in spate dupa 1 an.

Oricum, revenind la intrebarea de la inceput, un 525xi daca e in toate mintile, nu o sa consume vreodata 20% medie, in regim normal de mers.

Link to comment
Share on other sites

Nu. Asta in caz ca nu ti se strica ceva sau nu te apuci sa legi o rulota in spate dupa 1 an.

Oricum, revenind la intrebarea de la inceput, un 525xi daca e in toate mintile, nu o sa consume vreodata 20% medie, in regim normal de mers.

218468[/snapback]

atunci cum explici ca ligheanul meu in aglomeratia din bucuresti ajunge la 18 l ptr 100 km? si e doar 523 :blink:

Link to comment
Share on other sites

atunci cum explici ca ligheanul meu in aglomeratia din bucuresti ajunge la 18 l ptr 100 km? si e doar 523 :blink:

218586[/snapback]

Deci sa inteleg ca tu consideri ca ligheanul consuma 18 pentru ca au trecut cei 1-2-3 ani dupa care el trebuie sa consume 18?

 

@pitiadrian: frumos insectarul :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.