Jump to content

BMW e60 520dA MY2009


dvr

Recommended Posts

Salutare,

 

 

A venit momentul sa-mi prezint si eu aici masina - este vorba de un BMW e60 520dA MY 2009. Unii membri ai forumului o mai stiu de pe la intalniri in Bucuresti.

 

Masina este foarte ingrijita si are in prezent ~ 54.500 km (reali!), eu achizitionand-o acum 6 luni de la un cunoscut. La momentul achizitiei avea ~ 49.100 km, fiind folosita de fostul proprietar mai mult la mersul in afara, asa cum, de altfel, o folosesc si eu - in exteriorul orasului precum si seara si in weekend in oras.

 

Pana acum sunt foarte multumit de ea si nu am avut nicio problema tehnica. Comparativ cu e90-ul 318i MY 2008 pe care l-am avut anterior, mi se pare ca este mult mai confortabila (poate si din cauza cauciucurilor care nu sunt run-flat si sunt cu balon de 55 comparativ cu 45 si run-flat pe e90), mai bine antifonata (desi la viteze de pana in 20 km/h fiind diesel este mai zgomotoasa) si sta mai "zdravan" pe drum la viteze foarte mari :) De asemenea imi place si climatizarea (care lucreaza mai eficient decat la e90) precum si faptul ca e ceva mai inalta decat e90 (fapt care ajuta la parcare sa nu ating vreo bordura).

 

Pentru cei curiosi (desi nu vreau sa intru in nicio polemica legata de acest aspect), consumul mediu pe ultimii ~ 4100 km este 5.9 (cred ca intr-o proportie relativa egala mers in oras vs exterior).

 

Mai jos este lista de dotari optionale cu care a venit masina din fabrica:

 

S2SBA BMW LM Rad Sternspeiche 242 BMW LA wheel, star spoke 242

S346A Chrome Line Exterieur Chrome Line exterieur

S4BXA Interieurleisten hochglänzend grau Interior strips, high-gloss, grey

S548A Kilometertacho Kilometer-calibrated speedometer

S851A Sprachversion deutsch Language version German

S1CAA Selektion COP relevanter Fahrzeuge Selection of COP relevant vehicles

S1CBA CO2 Umfang CO2 package

S205A Automatikgetriebe Automatic transmission

S320A Entfall Modellschriftzug Deleted, model lettering

S403A Glasdach elektrisch Glass roof, electrical

S423A Fussmatten Velours Floor mats, velours

S428A Warndreieck und Verbandstasche Warning triangle and first aid kit

S441A Raucherpaket Smoker package

S465A Durchladesystem Through-loading system

S494A Sitzheizung Fahrer/Beifahrer Seat heating driver/passenger

S502A Scheinwerferreinigungsanlage Headlight cleaning system

S508A Park Distance Control (PDC) Park Distance Control (PDC)

S522A Xenon-Licht Xenon Light

S534A Klimaautomatik Automatic air conditioning

S544A Geschwindigkeitsregelung mit Bremsfunkt Cruise control with brake function

S606A Navigationssystem Business Navigation system Business

S698A Area-Code 2 für DVD Area-Code 2 for DVD

P7RPA Paket Advantage Advantage package

L801A Länderausführung Deutschland National Version Germany

S863A Händlerverzeichnis Europa Retailer Directory Europe

S879A Bordliteratur deutsch On-board vehicle literature German

S8S8A Länderspezifische Navi Zusteuerung Country-specific nav. system supply

S8SAA Freischaltung Navigation länderspez. Navigation access request,country-spec.

S8SCA Freischaltung Telematik länderspez. Telematics access request,country-spec.

S8SPA Steuerung COP Control unit COP

S969A Navi DVD bei Auslieferung anfordern Navi DVD to be requested at shipping

S9AAA Aussenhautschutz Outer skin protection

 

Fata de dotarile mai sus mentionate, masina mai are folie LLumar 95% pe geamurile spate si luneta precum si un set de cauciucuri de iarna Dunlop (pe acelasi tip de jante precum cele de pe cauciucurile de vara). Stiu, putin ciudat sa am 2 set-uri de jante la fel :)

 

In perioada urmatoare, ma gandesc sa-i fac si un upgrade al sistemului audio la ceva OEM - HiFi sau Logic 7.

 

Si acum ceva poze.

post-11817-0-54830000-1413137167_thumb.jpg

post-11817-0-60168900-1413137174_thumb.jpg

post-11817-0-92032400-1413137186_thumb.jpg

post-11817-0-50343900-1413137198_thumb.jpg

post-11817-0-78487600-1413137459_thumb.jpg

post-11817-0-73078100-1413137467_thumb.jpg

post-11817-0-01799400-1413137473_thumb.jpg

post-11817-0-96038800-1413137477_thumb.jpg

Edited by dvr
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

 

A venit momentul sa-mi prezint si eu aici masina - este vorba de un BMW e60 520dA MY 2009. Unii membri ai forumului o mai stiu de pe la intalniri in Bucuresti.

 

Masina este foarte ingrijita si are in prezent ~ 54.500 km (reali!), eu achizitionand-o acum 6 luni de la un cunoscut. La momentul achizitiei avea ~ 49.100 km, fiind folosita de fostul proprietar mai mult la mersul in afara, asa cum, de altfel, o folosesc si eu - in exteriorul orasului precum si seara si in weekend in oras.

 

Pana acum sunt foarte multumit de ea si nu am avut nicio problema tehnica. Comparativ cu e90-ul 318i MY 2008 pe care l-am avut anterior, mi se pare ca este mult mai confortabila (poate si din cauza cauciucurilor care nu sunt run-flat si sunt cu balon de 55 comparativ cu 45 si run-flat pe e90), mai bine antifonata (desi la viteze de pana in 20 km/h fiind diesel este mai zgomotoasa) si sta mai "zdravan" pe drum la viteze foarte mari :) De asemenea imi place si climatizarea (care lucreaza mai eficient decat la e90) precum si faptul ca e ceva mai inalta decat e90 (fapt care ajuta la parcare sa nu ating vreo bordura).

 

Pentru cei curiosi (desi nu vreau sa intru in nicio polemica legata de acest aspect), consumul mediu pe ultimii ~ 4100 km este 5.9 (cred ca intr-o proportie relativa egala mers in oras vs exterior).

 

Mai jos este lista de dotari optionale cu care a venit masina din fabrica:

 

S2SBA BMW LM Rad Sternspeiche 242 BMW LA wheel, star spoke 242

S346A Chrome Line Exterieur Chrome Line exterieur

S4BXA Interieurleisten hochglänzend grau Interior strips, high-gloss, grey

S548A Kilometertacho Kilometer-calibrated speedometer

S851A Sprachversion deutsch Language version German

S1CAA Selektion COP relevanter Fahrzeuge Selection of COP relevant vehicles

S1CBA CO2 Umfang CO2 package

S205A Automatikgetriebe Automatic transmission

S320A Entfall Modellschriftzug Deleted, model lettering

S403A Glasdach elektrisch Glass roof, electrical

S423A Fussmatten Velours Floor mats, velours

S428A Warndreieck und Verbandstasche Warning triangle and first aid kit

S441A Raucherpaket Smoker package

S465A Durchladesystem Through-loading system

S494A Sitzheizung Fahrer/Beifahrer Seat heating driver/passenger

S502A Scheinwerferreinigungsanlage Headlight cleaning system

S508A Park Distance Control (PDC) Park Distance Control (PDC)

S522A Xenon-Licht Xenon Light

S534A Klimaautomatik Automatic air conditioning

S544A Geschwindigkeitsregelung mit Bremsfunkt Cruise control with brake function

S606A Navigationssystem Business Navigation system Business

S698A Area-Code 2 fĂźr DVD Area-Code 2 for DVD

P7RPA Paket Advantage Advantage package

L801A Länderausfßhrung Deutschland National Version Germany

S863A Händlerverzeichnis Europa Retailer Directory Europe

S879A Bordliteratur deutsch On-board vehicle literature German

S8S8A Länderspezifische Navi Zusteuerung Country-specific nav. system supply

S8SAA Freischaltung Navigation länderspez. Navigation access request,country-spec.

S8SCA Freischaltung Telematik länderspez. Telematics access request,country-spec.

S8SPA Steuerung COP Control unit COP

S969A Navi DVD bei Auslieferung anfordern Navi DVD to be requested at shipping

S9AAA Aussenhautschutz Outer skin protection

 

Fata de dotarile mai sus mentionate, masina mai are folie LLumar 95% pe geamurile spate si luneta precum si un set de cauciucuri de iarna Dunlop (pe acelasi tip de jante precum cele de pe cauciucurile de vara). Stiu, putin ciudat sa am 2 set-uri de jante la fel :)

 

In perioada urmatoare, ma gandesc sa-i fac si un upgrade al sistemului audio la ceva OEM - HiFi sau Logic 7.

 

Si acum ceva poze.

 

 

Frumos bolid. .Sa il stapanesti fara incidente.

Consumul de 5.9 este normal ,si eu am acelasi model si consum mediu de 6.1 (dar conduc putin mai sportiv)

Link to comment
Share on other sites

Consumul mediu dat de producator este 5.6. Daca as merge in conditiile de consum minim (ex. 90 pe autostrada, in oras nu i-as mai da si talpa) probabil ca as ajunge la acel consum :D Chiar si la e90 aveam consumul la un moment dat 6.4 pe ~ 11.000 km, in conditiile in care consumul mediu oficial era 5.9.

 

Dupa mine, daca se merge decent si masina este intr-o stare ok se poate ajunge destul de aproape de consumurile oficiale.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 months later...

A trecut aprox. 1 an de cand am achizitionat masina si ma declar super multumit in continuare de ea. Nu am avut absolut nicio problema tehnica de cand am cumparat-o si sper sa ramana asa in continuare.

 

Highlights-urile acestui an de cand o detin:

- aprox. 9300 km parcursi, masina ajungand in prezent la 58367 km

- in continuare nu o folosesc prea mult in oras, avand o alta masina de "frecangeala"

- imi place ca nu consuma ulei (cum se intampla la fostul e90), indicatorul de volum de ulei a ramas in continuare la nivelul maxim de 5 liniute

- cand am cumparat-o imi indica sa schimb placutele de frana pe fata in 43.000 km, iar acum dupa 9300 km parcursi imi indica in 50.000 :D (asta datorita faptului ca nu am un stil de condus agresiv pe frane)

- conform indicatorului de bord in 8000 km trebuie sa merg la revizie (cand am luat-o indica in 26.000 km), astfel incat probabil in vreo 4-5000 ii voi face si revizia

- consumul mediu dupa un an de functionare este de 6.3% (a mai cresut ceva de la 5.9 initial dupa mersul cu drumuri mai scurte iarna, la temperaturi scazute)

post-11817-0-64125000-1429734618_thumb.jpg

post-11817-0-66734300-1429734623_thumb.jpg

post-11817-0-92258400-1429734629_thumb.jpg

post-11817-0-71533400-1429734691_thumb.jpg

Edited by dvr
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@Valentin: ms frumos de aprecieri.

 

@Lucian: dap, am luat la fel ca a ta pentru ca mi-a placut ce bine venea la tine :D Am luat-o de la auto100, a fost 134 lei (la fel cat e si una fara "aripa" din stanga).

 

Asa cum spune si Lucian, nu are miros si chiar acopera tot portbagajul foarte bine. Pentru e60 e chiar o protectie buna intrucat sunt multe elemente de electronica pe acolo. Eu de 1 an tot zic ca-mi iau si abia acum am ajuns :)

Edited by dvr
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Anul trecut, la ceva timp dupa ce am luat masina, am citit pe net despre varianta neoficiala de harti cu Romania pt navigatia de tip M-ASK II. Cum eu testasem navigatia de pe masina mea doar cu dvd-ul original (care are doar harti cu vest-ul Europei), am crezut ca cu doar o simpla scriere pe un dvd a variantei neoficiale o sa am navigatie cu Romania functionala pe masina. Insa supriza, masina imi dadea eroare ("The disk cannot be read") la citirea dvd-urilor facute de mine. Am incercat diverse dvd-uri si am ajuns la concluzia ca probabil laserul de citire de pe navigatia mea este obosit (citea perfect cd-urile cu muzica si dvd-uri originale de navigatie). Cum nu aveam nevoie prea mare de navigatie, am zis sa o las asa.

 

In ultima vreme am inceput sa merg ceva mai mult cu masina si am zis ca trebuie sa rezolv problema. Am desfacut navigatia si am vazut ce model de laser am pe ea - Sharp HPD 65A. L-am comandat de pe Ebay (a costat vreo 65 ron cu tot cu transport) si acum o saptamana mi-a ajuns. Astazi am mers la cineva pentru montaj si dupa 30 de minute bingo, navigatia pe Romania este perfect functionala. Costul montajului a fost 100 ron.

post-11817-0-30260400-1436620197_thumb.jpg

post-11817-0-17059100-1436620375_thumb.jpg

Edited by dvr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.