Jump to content

Manuala vs Automata


Cristi HML

Ce preferati si de ce?  

1914 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

eu nu as renunta niciodata la cutia automata nici sa ma impusti :)

plus ca pentru mine desi sunt lenes e foarte comfortabil si asa :blink: plus ca imi place mie sa schimb vitezele... nu-s incepator sa am automata si sa nu simt nimic din placerea de a schimba.... ori conduc... ori sunt condus... am ales sa conduc :)

Link to comment
Share on other sites

eu nu as renunta niciodata la cutia automata nici sa ma impusti  :)

plus ca pentru mine desi sunt lenes e foarte comfortabil si asa :blink:  plus ca imi place mie sa schimb vitezele... nu-s incepator sa am automata si sa nu simt nimic din placerea de a schimba.... ori conduc... ori sunt condus... am ales sa conduc :)

92378[/snapback]

 

 

* vroiam sa zic cutia manuala ! scz... am votat pt manuala ! :) manuala am manual imi place :D

Link to comment
Share on other sites

si roata destinului se intoarce tot spre manuala asa cum a facut intotdeauna.multumesc lui dumnezeu ca nea dat aceasta cutie manuala caci fara ea nu am fi decat ceva in genul robotilor (spre exemplu cei din bucatarie-apesi pe buton, astepti putin si apoi ai totul facut fara nici un efort).ne urcam in masina, invartim putin volanul si cand coboram am ajuns la destinatie.ce viata monotona ar fi cu una automata.

 

dupa ce cititi aceste randuri vreau sa stiti ca nu am nimic cu cei care prefera automate si ce am scris nu trebuie luata ca insulta la adresa lor.fiecare cu gusturile lui.gusturile nu se discuta.aceasta este parerea mea proprie si personala asa ca nu sariti in capul meu.imi cer scuze daca va simtiti jigniti :blink:

Edited by kobra
Link to comment
Share on other sites

si roata destinului se intoarce tot spre manuala asa cum a facut intotdeauna.multumesc lui dumnezeu ca nea dat aceasta cutie manuala caci fara ea nu am fi decat ceva in genul robotilor (spre exemplu cei din bucatarie-apesi pe buton, astepti putin si apoi ai totul facut fara nici un efort).ne urcam in masina, invartim putin volanul si cand coboram am ajuns la destinatie.ce viata monotona ar fi cu una automata.

 

dupa ce cititi aceste randuri vreau sa stiti ca nu am nimic cu cei care prefera automate si ce am scris nu trebuie luata ca insulta la adresa lor.fiecare cu gusturile lui.gusturile nu se discuta.aceasta este parerea mea proprie si personala asa ca nu sariti in capul meu.imi cer scuze daca va simtiti jigniti :blink:

93899[/snapback]

o mica intrebare : ai condus vreodata o cutie steptronic (la un motor mai mare de 150 cp)?

Link to comment
Share on other sites

si roata destinului se intoarce tot spre manuala asa cum a facut intotdeauna.multumesc lui dumnezeu ca nea dat aceasta cutie manuala caci fara ea nu am fi decat ceva in genul robotilor (spre exemplu cei din bucatarie-apesi pe buton, astepti putin si apoi ai totul facut fara nici un efort).ne urcam in masina, invartim putin volanul si cand coboram am ajuns la destinatie.ce viata monotona ar fi cu una automata.

 

93899[/snapback]

 

Ce bine ca s-a inventat cutia automata.Mai sunt si alte probleme la care trebuie sa te concentrezi,schimbatul vitezelor reprezinta pierdere de timp.

 

Ne urcam in masina si nu ne mai intereseaza traficul,faptul ca trebuie sa schimbam viteza la fiecare 2 minute,daca este aglomeratie.

Fiecare are o anumita preferinta,asta este clar,unii sunt roboti si prefera o viata mai simpla,altii sunt "soferi" 100% :) si prefera cutia manuala.

 

Una peste alta,in viata trebuie sa faci ce iti place mai mult.In cazul de fata poti sa fii incapatanat sau ignorant.

Eu am ales cutia automata :blink:

 

No offence pentru "adevaratii" soferi :)

Link to comment
Share on other sites

Ce bine ca s-a inventat cutia automata.Mai sunt si alte probleme la care trebuie sa te concentrezi,schimbatul vitezelor reprezinta pierdere de timp.

 

Ne urcam in masina si nu ne mai intereseaza traficul,faptul ca trebuie sa schimbam viteza la fiecare 2 minute,daca este aglomeratie.

Fiecare are o anumita preferinta,asta este clar,unii sunt roboti si prefera o viata mai simpla,altii sunt "soferi" 100% :)  si prefera cutia manuala.

 

Una peste alta,in viata trebuie sa faci ce iti place mai mult.In cazul de fata poti sa fii incapatanat sau ignorant.

Eu am ales cutia automata :blink:

 

No offence pentru "adevaratii" soferi :)

94699[/snapback]

bmw nu este o masina pentru viata cotidiana, este mai mult o decat o masina, este o pasiune.pt mine el ar trebuie sa ramana acea masina de strada cu o tehnologie de curse care nea facut sa bucurosi cu fiecare victorie castigata.prefer sa ramana asa decat sa ajunga iaht,avion personal sau cum i so mai spune. :)

Link to comment
Share on other sites

Dupa mine prefer o masina manuala.Este un motiv care il prefera romanul.Daca are cutie manuala ii poti face si consum mare si consum mic.De exemplu cand mi-am luat masina i-am dat-o si lui "Tata mare" :blink:))))si el fiind obisnuit sa conduca Dacii schimba vitezele la 1500 rpm.Si eu o turez si pana la 3000rpm.Si cele automate sunt bune dar pararea mea este ca sunt bune la motoare peste 3l
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
un 530 (e60) te multumeste?degeaba.tot manuala imi place mai mult

94155[/snapback]

Apreciez parerea ta,dar as vrea sa-ti spun ceva;dupa ce faci 10-15 ani de soferie si conduci numai masini cu cutie manuala,si apoi te urci in masina ta care are cutie automata simti o placere imensa,o relaxare care ti-ai dori sa-ti fie oferita de toate celelalte masini cu care lucrezi.Oricum,daca au inceput sa monteze cutii automate si pe camioane,inseamna ca acesta va fi viitorul.Am vorbit cu camionagii care conduc camioane de 20-25 de ani si au zis ca si ei la inceput au fost foarte reticenti la automatic,acum nu l-ar mai schimba cu o manuala pe nimic in lume.
Link to comment
Share on other sites

"Am vorbit cu camionagii care conduc camioane de 20-25 de ani si au zis ca si ei la inceput au fost foarte reticenti la automatic,acum nu l-ar mai schimba cu o manuala pe nimic in lume. "

Asta ar fi culmea sa nu le placa automata la camionagii care au n-shpe viteze....Doar nu vezi camioanele la o liniuta pe strazile Buc. :) .Nu ca as fi fan liniute :blink:.Sunt de acord automata e pentru soferii profesionisti,dar pentru mine care folosesc masina pentru "nevoi personale" manuala face totul :)

Am condus si automate asa ca nu vorbesc din vise

Link to comment
Share on other sites

"Am vorbit cu camionagii care conduc camioane de 20-25 de ani si au zis ca si ei la inceput au fost foarte reticenti la automatic,acum nu l-ar mai schimba cu o manuala pe nimic in lume. "

  Asta ar fi culmea sa nu le placa automata la camionagii care au n-shpe viteze....Doar nu vezi camioanele la o liniuta pe strazile Buc. :) .Nu ca as fi fan liniute :blink:.Sunt de acord automata e pentru soferii profesionisti,dar pentru mine care folosesc masina pentru "nevoi personale" manuala face totul :)

Am condus si automate asa ca nu vorbesc din vise

120467[/snapback]

De acord cu tine,ai la inima cutia manuala,dar peste ceva ani ai sa vezi ca ai sa te saturi de "mestecat" :) :D

Link to comment
Share on other sites

Apreciez parerea ta,dar as vrea sa-ti spun ceva;dupa ce faci 10-15 ani de soferie si conduci numai masini cu cutie manuala,si apoi te urci in masina ta care are cutie automata simti o placere imensa,o relaxare care ti-ai dori sa-ti fie oferita de toate celelalte masini cu care lucrezi.Oricum,daca au inceput sa monteze cutii automate si pe camioane,inseamna ca acesta va fi viitorul.Am vorbit cu camionagii care conduc camioane de 20-25 de ani si au zis ca si ei la inceput au fost foarte reticenti la automatic,acum nu l-ar mai schimba cu o manuala pe nimic in lume.

120459[/snapback]

decat "posesor de rama cu steptronic" mai bine cu febra musculara de la schimbatul vitezelor.asta sunt eu si nu ma pot schimba.oricat de buna ar fi automata, tot manuala o voi alege si acum si intotdeauna indiferent de varsta.

Edited by kobra
Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE
Eu am Audi(V8 3,6L automata) si referitor la placerea de a schimba vitezele manual cred ca e acelasi lucru ca la automata.Eu m-am invatat foarte bine cu acceleratia si vitezele se schimba tot cam la ce turatie vreau eu prin modul de a accelera.Iar pt linia rosie-kick down.Singuta diferenta e ca nu mai stau sa manuiesc schimbatorul ala.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.