Jump to content

Manuala vs Automata


Cristi HML

Ce preferati si de ce?  

1914 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Hai fii serios si nu comara BMW cu Dacia. Deci chiar nu se pot compara; ce diferenta ai vrea sa vezi? Intre um motor de 1,6 16v 70CP ( sau cat ma-sa are) si .... cat are cel mai mic motor de pe E30? 110CP? Esti rautacios, Loganu' e o super masina pt. 8000Euro valoare de nou.

181427[/snapback]

e ca la aprozar cu Loganu, cate kile vrei sa fie? aaa si buton la portbagaj, se face... :blink: vinde-ti STi-ul si baga-te pe Logan, nici nu stii ce pierzi si haideti sa nu mai fim off-topic cu exemple din astea gen Logan care nici nu viseaza la automata...

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

el si-a revenit dar beleaua e ca ai intrat tu in derapaj :blink:

 

E30 nu-i fosila, fosila e Dacia aia veche a lu' nu stiu cine... vorbesc la modul cel mai serios... Un M din 83 este o super masina in fata careia ar trebui sa ne scoatem palaria, poate vrei sa faci un versus cu Logan care nu e fosila... ce zici? care ar fi mai avansata tehnologic...

180966[/snapback]

 

 

Mi-as scoate palaria in fata M-ului din 2006; fara discutie...

Link to comment
Share on other sites

Da, deci sigur bate orice BMW, este? Mai ales la demaraje si viteza maxima... il umileste, sunt convins. Mai ales pe E30 M3, ca de el era vorba.

181492[/snapback]

pentru mine nu mai este clar la ce te referi!

oricum s-a generat un OF TOPIC grav:

-SHUMI

-E30

-WRX STI

-LOGAN

........

oricum, am observat ca ai o frustrare visavis de E30, probabil legata de comentarile vecinilor in care ai aparea cu unul! se poate sa creada ca-ti merge rau...

SCUZE DE OF TOPIC!

Edited by GTR
Link to comment
Share on other sites

pentru mine nu mai este clar la ce te referi!

oricum s-a generat un OF TOPIC grav:

-SHUMI

-E30

-WRX STI

-LOGAN

........

oricum, am observat ca ai o frustrare visavis de E30, probabil legata de comentarile vecinilor in care ai aparea cu unul! se poate sa creada ca-ti merge rau...

SCUZE DE OF TOPIC!

181618[/snapback]

 

Asta ai inteles tu? Bine, e clar ca n-am cu cine discuta pe tema asta; in conditiile in care pe la voi pe acolo si cainii latra in reluare ( sper ca stii de gluma ) nu te mai grabi cu reply-urile... Citeste, gandeste-te o zi doua si pe urma raspunde.

Eu spusesem ca nu are rost sa discutam aici de "masini de epoca"( no offence posesorilor) gen E30; apoi s-a mai trezit cineva sa compare E30 cu Logan... Ce pot sa mai spun . . . Pure stupidity!

 

P.S. "OF TOPIC" se scrie OFF ...... Si hai sa terminam cu comentariile OFF TOPIC.

Link to comment
Share on other sites

; apoi s-a mai trezit cineva sa compare E30 cu Logan... Ce pot sa mai spun . . . Pure stupidity!

 

P.S. "OF TOPIC" se scrie OFF ......  Si hai sa terminam cu comentariile OFF TOPIC.

181773[/snapback]

 

uita-te in urma sa vezi pe cine tocmai ai facut responsabil de "pure stupidity", macar asa de curiozitate :blink: frumoasa atitudine :) la unii cainii latra in reluare dar altii... tot in reluare...

 

cred ca cel mai bine s-ar face curatenie si s-ar lasa doar posturile care au legatura cu topicul ca daca vine unul nou si citeste nu mai intelege nimic...

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

Cred ca cei care prefera cutia manuala nu au condus niciodata masini  mai "noutze" cu  cutii automate, si au ramas cu impresia creata de generatii mai vechi de cv.

Personal am folosit 2 masini cu cv automata: un BMW 730d si un AUDI Allroad 2,5 TDI

Va spun din prima ca nu vreau sa mai aud de alte cutii automate decat cele produse de bmw. Tip-tronicul de pe Audi Allroad nici macar pe modul sport nu a reusit sa ma multumeasca (are intarzieri nejustificate si nu am reusit sa fac acea cutie sa se adapteze stilului meu de condus). Step-tronicul de pe BMW insa m-a uimit si pe mine si m-a facut sa-mi schimb total parerea despre cv-automate. Aceasta fieratanie nascocita de BMW stie sa se adapteze la stilul de condus al soferului mai bine dacat orice alta cv-automata si am sa va spun eu ce inteleg prin "adaptarea cv la stilul de condus al soferului" :

-pe loc, daca ridic usor piciorul de pe frana ....se pune in mishcare fara sa apas vre-un pic acceleratia

-tot pe loc, daca apas acceleratia si-i dau turatie motorului ......cand iau piciorul de pe frana masina zboara de sub mine

-in mers daca nu bruschez pedala de acceleratie si o calc incet si uniform cutia schimba in turatii mici

- tot in mers ...daca apas acceleratia mai mult si mai rapid cutia nu schimba ...ci se duce in turatii mai mari si schimba acolo in treapta superioara.

-chiar si in depasiri unde ziceau baietii ca nu ar fi bune automatele...fratilor!....steptroinic stie in momentul cand dai kick down ca ai nevoie de putere....si trece in treapta inferioara dandu-ti cuplul de care ai nevoie sa iesi din impas. Si nu-i ia foarte mult timp sa faca asta.

Parerea mea ca poti conduce cum vor muschii tai cu o cv-steptronic. Poti conduce si economic ....si sportiv....si chiar poti schimba manual.....asa ca de ce sa nu-mi iau cv -automata daca pot sa schimb si manual  :)

Cred ca o cutie automata daca e BMW e f buna si pt afara si pt oras.....mai ales pt oras, unde in aglomeratie nu mai freci cutia si nici ambreiajul. Poti sta la semafoare fara sa te joci la schimbator...doar cu frana umpic apasata ....ca nu o sa se intample nimic....se incalzeste uleiul din cutie un pic mai mult eventual...dar si ala are sistem de racire asa ca "nu-i bai". Iar cand se da verde tu doar iei piciorul de pe frana in timp ce vorbesti la telefon, si pana sa bage ceilalti in viteza tu deja esti in mijlocul intersectiei. (unde un teximetrist care a fortat galbenu' vine din lateral si "te rezolva"....ca in Bucuresti asa se practica  :blink: )

Nu stiu ce sa va mai zic......sper ca toti sa aveti ocazia sa conduceti BMW cu cv automata si mai vb dupa aceea.

7721[/snapback]

Nascocirea Steptronicului nu a facut-o BMW...

Toate cutiile sunt facute de ZF, un mare fabricant de cutii (face si pt. camioane)

Link to comment
Share on other sites

Nascocirea Steptronicului nu a facut-o BMW...

Toate cutiile sunt facute de ZF, un mare fabricant de cutii (face si pt. camioane)

187593[/snapback]

 

Mai, stii tu ceva. Cutii automate fac americanii (GM), japonezii (Mitsubishi Industries) si nemtii (ZF Friedrichshafen AG). Acuma coincidenta, uzina ZF este in...? Munchen.... adica de la ei dai cu pietre in curte la BMW.. :blink: Una peste alta, asa este - BMW nu produce cutii automate, in schimb face comanda la vecinu', si spune cum vrea sa fie cutiile pt masinile lui, capisci? Din cate stiu eu, diferenta dintre o TipTronic de Allrad si StepTronic BMW, e ca n-au nimic in comun; Correct me if wrong...

Link to comment
Share on other sites

Mai, stii tu ceva. Cutii automate fac americanii (GM), japonezii (Mitsubishi Industries) si nemtii (ZF Friedrichshafen AG). Acuma coincidenta, uzina ZF este in...? Munchen.... adica de la ei dai cu pietre in curte la BMW.. :blink: Una peste alta, asa este - BMW nu produce cutii automate, in schimb face comanda la vecinu', si spune cum vrea sa fie cutiile pt masinile lui, capisci? Din cate stiu eu, diferenta dintre o TipTronic de Allrad si StepTronic BMW, e ca n-au nimic in comun; Correct me if wrong...

187713[/snapback]

Bogdane...! Tocmai la asta ma refeream si eu. Atunci cand iti propui sa construiesti un nou model de masina, te gandesti din timp la toate aspectele, printre care unul ar fi si ce cutie va avea noul model. Apoi in functie de felul cum vrei sa te serveasca acea cutie, la ce transmisie ai tu , la ce motor, ce cuplu...etc. te apuci si vorbesti cu firma care iti face cutia. Si acestia pot sa iti spuna da, daca sunt in stare de cerintele tale, sau nu, du-te si cumpara de la altul. Numai ca nu cred ca se vor duce la GM sau Mitsubishi (doar e vorba de BMW)ci se vor duce la cel mai mare constructor european de cutii de viteza, in spetza ZF. Mai ales ca daca ai fost atent, in ultimii ani, BMW a venit cu premiere mondiale de cutii automate (made by ZF) cu 6 btrepte, iar acum mai nou cu sapte...Cred ca au un fel de exclusivitate cei de la BMW cu ZF.

Link to comment
Share on other sites

Numai ca nu cred ca se vor duce la GM sau Mitsubishi (doar e vorba de BMW)ci se vor duce la cel mai mare constructor european de cutii de viteza, in spetza ZF. Mai ales ca daca ai fost atent, in ultimii ani, BMW a venit cu premiere mondiale de cutii automate (made by ZF) cu 6 btrepte, iar acum mai nou cu sapte...Cred ca au un fel de exclusivitate cei de la BMW cu ZF.

188305[/snapback]

 

 

Nu se vor duce la GM? :)

 

Multe cutii Steptronic sunt facute de GM :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.