Jump to content

Manuala vs Automata


Cristi HML

Ce preferati si de ce?  

1914 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

ideea e ca la automata dupa ce ai luat piciorul de pe acceleratie si ai apasat pe frana tu opresti practic greutatea masinii si atat dar la manuala cand e in viteza si franezi

 

33483[/snapback]

 

 

Exact.Deci manuala franeaza mai bine decat automata :blink:

 

Nu ca as fi de acord cu asta.

Link to comment
Share on other sites

Legat de filtru de cutie steptronic.Nu pot intelege cum de o reprezentanta BMW nu este in stare sa aduca rapid un filtru.Pentru ca abia dupa 2 saptamani ar fi venit filtrul,a trebuit comandat de la Ausburg pentru ca sosea in 2 zile,desi era cu 20 de euro mai scump.Ma gandesc ca totusi daca nu aveau la reprezentanta asa ceva pe stoc,probabil ca ei nu schimba uleiul si filtru din cutie la revizii.

33417[/snapback]

 

 

La ce masina vrei sa schimbi uleiul?Ti-ai luat e38?

Link to comment
Share on other sites

La ce masina vrei sa schimbi uleiul?Ti-ai luat e38?

33720[/snapback]

 

Era un 530d E39.

 

Nu am luat inca E38 ca nu avea respectivu bani sa imi dea diferenta la 307.A zis ca se mai scormoneste.Am cerut 1 mie de euro diferenta,in cazul asta o sa imi stea E38-ul in vreo 5600 de euro.Nici nu prea stiu ce sa fac, ca sar iar la consum de 15-16 in oras.Pe de alta parte,parca lumea intreaba mai mult de un BMW decat de un Peogeot, asa ca ar trebui sa scap rapid de el.

Link to comment
Share on other sites

Si eu as da manuala pentru automata dar nu se ofera nimeni sa faca schimb.

Daca e vorba sa iei masina de noua sincer prefer faruri cu xenon si sistem audio de banii de automata, la second-hand normal ca te uiti dupa cele automate, mai ales ca  ai certitudinea ca motorul e mai relaxat (nu a fost nici subturat nici supraturat) la aceeasi km decat cu cutie manuala si in plus ca la mana a 2-a nu mai e diferenta la pret. Sincer mi-ar place mult sa incerc cutia de pe noul M5 cred ca e bestiala, poate cineva care a mers cu noul M5 ne spune si noua cum se comporta cutia.

33354[/snapback]

E total diferita SMG de tot ce ai condus pana acum......In septembrie va avea loc o saptamana a portilor deschise BMW cu test-drive M5 posibil si M6...sper sa ai noroc sa conduci si sa ne spui dupa asta parerea ta. :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
la manuala, frana de motor este mult mai eficienta decat la automata si implicit franarea (in cazul in care se foloseste si frana de motor).

33510[/snapback]

 

ete fleosc .... la automata o pui in "2" si cobori orice drum cu 40km/h sau depinde ce cutie de viteza pe ce masina ai fara sa atingi nici o pedala de frana si fara sa tzii motoru la 5.000 rpm.

 

Adevarul e ca pentru comfort nimic nu bate automata dar pentru spirited driving manual a is the go, ide e simpla, cu manuala potzi ajusta plecarile de pe loc la perfectzie, in curbe la fel, inainte de apex cu manuala potzi sa pui load pe rotzile din spate atat cat tre sa stabilizezi masina si odata ce treci de apex potzi foarte precis sa ii dai putere sa iesi din apex fara derapari etc. Ce e nasol la manuale? sa ramai blocat in traffic cu 20km/h unde nu e nici viteza 1 nici a 2a si 40min de 1st, 2nd, 1st, 2nd si un ambraej apasat ca butoanele de la playstation tzie deajuns sa doresti o cutie auto

Link to comment
Share on other sites

Am votat SMG, cu toate ca e o filozofie total diferita fata de ceea ce am intilnit. Si mi-a trebuit ceva timp sa ma simt total confortabil cu ea. Este fun total sa o conduci pe o autostrada sau sa faci depasiri pe un DN. In schimb in aglomeratie este destul de nasol cu atit mai mult cu cit "cruise" nu schimba ca si automat-ul. Cind trebuie sa o bag in garaj... atunci ar fi nemaipomenit sa am un ambreiaj. :blink:

 

Probabil ca as alege din nou SMG la urmatoarea masina. Ceea ce mi se pare cel mai interesant este ca daca in dai k'down sare -1, dar acolo mai exista o piedica si daca treci si de aia iti selecteaza automat "cea mai agresiva" treapta functie de viteza pe care o ai. De multe ori sare chiar 2 sau chiar 3 trepte. Nu cred ca ar fi posibil sa schimbi manual in asa scurt timp mai ales daca "sport" este selectat. :) . Dar cu toate astea, cred ca e relativ sa spui ca una e mai buna decit alta... in final este o chestie de mentalitate si de obisnuinta.

Link to comment
Share on other sites

:blink: . Dar cu toate astea, cred ca e relativ sa spui ca una e mai buna decit alta... in final este o chestie de mentalitate si de obisnuinta.

42640[/snapback]

 

 

Nu stiu daca se pune problema asa.Buna sau nu.SMG este o cutie incomoda si fara nici un comfort.Asta nu inseamna ca nu este buna :)

 

Ca sa faci o comparatie intre automata,manuala,SMG,trebuie sa le incerci pe toate :)

 

SMG mi se pare ok pe o masina supersport M3,M5.Pe un Z4 sau alt model,nu mi-ar place.

 

Chestie de gust... :)

 

Ps:De fapt si tu ai spus tot asta :) E relativ sa spui ca una este mai buna sau nu.Sorry!Nu am fost atent :)

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca se pune problema asa.Buna sau nu.SMG este o cutie incomoda si fara nici un comfort.Asta nu inseamna ca nu este buna :blink:

 

Ca sa faci o comparatie intre automata,manuala,SMG,trebuie sa le incerci pe toate :)

 

SMG mi se pare ok pe o masina supersport M3,M5.Pe un Z4 sau alt model,nu mi-ar place.

 

Chestie de gust... :)

42643[/snapback]

 

Cred ca ai dreptate este in final o chestie de gust. Mie mi se pare ca SMG este OK si pe 330-ul meu.

Nu cred ca este o cutie incomoda acum dupa aproape 3 ani de cind o am, mi se pare chiar foarte comoda, poti schimba de la volan, de la joystick, pot sa o pui pe cruise.. dar asa cum am spus e o chestie de obisnuinta...

 

De condus cred ca am am condus masini cu cele mai frecvente tipuri de cutii, manuala, automata si SMG si nu vad nici o dificultate in a le compara. Probabil ca nici mie nu mi-ar place SMG pe orice masina cu toate ca sint foarte multe marci care isi doteaza modelele cu asa ceva si nu ma refer ma masini super sport.

 

In ceea ce priveste nr. de unitati vindute de BMW SMG aici la noi, nu sint prea multe, pt ca se opteaza ori pt. manual or pt. automatic. :)

Link to comment
Share on other sites

. Mie mi se pare ca SMG este OK si pe 330-ul meu.

...

 

De condus cred ca am am condus masini cu cele mai frecvente tipuri de cutii,  manuala, automata si SMG si nu vad nici o dificultate in a le compara.multe, pt ca se opteaza ori pt. manual or pt. automatic. :)

42648[/snapback]

 

 

M-am referit la cei care isi dau cu parerea fara sa conduca.Nu ca ar fi rau.Dar e una sa conduci ,una sa citesti un articol...

 

Nu stiu cum de te-ai obisnuit cu "socul" pe care il simti cand se schimba viteza :)

 

Poate sunt eu prea sensibil :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum de te-ai obisnuit cu "socul" pe care il simti cand se schimba viteza :)

 

Poate sunt eu prea sensibil :blink:

42649[/snapback]

 

Socul intr-adevar exista, nu pe modul normal ci pe sport. Odata ce ai apasat "sport" se decupleaza cruise automat. (deci nu poti merge si sport si pe automat). Efectul este creat "on purpose" de fabricant. Indiferent la ce viteza esti, pe modul sport, sare masina de sub tine. Unora carora le place li se pare spectaculos. :) De obisnuit m-am obisnuit dar as minti sa spun ca imi place de fiecare data. :) Daca reusesti sa te obisnuiesti cu smg nu il mai schimbi cu nimic altceva. Either you love it or you hate it :)

Edited by Skytalker777
Link to comment
Share on other sites

Ciudat.Am condus si eu un 330i smg si schimba vitezele automat si pe sport.Este drept ,mai sus in ture.

 

43935[/snapback]

 

Pai si la steptonic e la fel. Pe sport merge tot automat dar in regim mult mai turat.

 

Cred ca a vrut sa zica pe manual, sau la manual el ii zice sport.

Link to comment
Share on other sites

Ciudat.Am condus si eu un 330i smg si schimba vitezele automat si pe sport.Este drept ,mai sus in ture.

 

Poate era mai speciala masina aia! :blink:

43935[/snapback]

Tot ce-i possibil, avind in vedere ca BMW ofera la ora asta mai multe tipuri de SMG,

de la cele superelaborate DRIVELOGIC cu 11 programe de pe modelele M3, M6, M5 la cele mai simple cu un nr. redus de programe. SMG-ul de pe masina mea ofera un total de 3 programe in 2 moduri:

 

- un mod manual (+/-)cu un program <normal> si un program <sport> prin apasarea butonului de pe consola levierului; aici programul sport efectueaza schimbarile mai rapid la un shifting time mic aprox. 120ms, dar conducatorul auto va detemima cind au loc schimbarile de viteza. Diferenta dintre modul <normal> si <sport> consta in timpul in care se face schimbarea treptei de viteza, spre deosebire de steptronic unde diferenta consta in turatia la care se face schimbarea treptei de viteza.

- un mod automat denumit C (cruise) numai cu un singur program <normal> unde cutia efectueaza schimbari automate de viteza, la un shifting time rezonabil. Cruise NU suporta programul sport, la apasarea butonului decuplindu-se automat masina trebuind exploatata in modul manual.

 

Atasez un scan din user manualul masinii.

post-675-1127003110_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

nului decuplindu-se automat masina trebuind exploatata in modul manual.

 

44558[/snapback]

 

 

Daca esti in modul sport si accelerezi pana la turatia maxima ce se intampla?

Nu se schimba viteza automat?

 

Exista mai multe variante de soft.Masina pe care am condus-o schimba vitezele automat si pe sport.Ce este drept ,era model US.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.