Jump to content

Manuala vs Automata


Cristi HML

Ce preferati si de ce?  

1914 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Chestia cu schimbatul vitezelor e "pentru unii muma pentru altii ciuma" :blink:

Mie manevrarea schimbatorului mi-a intrat in reflex...asa ca nu ma deranjeaza prea mult :)

6688[/snapback]

 

Nu ma deranjeaza bagatul in viteza ca si asta la mine e obisnuinta.Ma omoara piciorul stang tot timpul pe ambreiaj prin oras.As prefera automata pentru ca te poti relaxa.In afara oricum merg deobicei pe pilot automat si atunci e ca si la cutia automata.

Link to comment
Share on other sites

Am vrut sa iau un SMG dar dealerul mi-a spus ca nu se livreaza pentru masinile cu tractiune integrala :blink: ...asa ca am ales intre manuala si Steptronic...si am ales manuala.E adevarat ca este mai comoda o cutie Sreptronic, dar iar multi uita de ce iubesc aceasta marca...pai asa hai sa ne luam toti anomalia aia Chrysler PT Cruiser cu cutie automata de la americani si s-a rezolvat problema. Eu prefer totusi sa mestec in maioneza.Chiar si cand mergi pe kick down parca nu-i ca atunci cand schimbi tu cu manuta ta cea mica pe la 6000 de ture. Fiecare o tine pe-a lui :)
Link to comment
Share on other sites

pai asa hai sa ne luam toti anomalia aia Chrysler PT Cruiser cu cutie automata de la americani si s-a rezolvat problema. Eu prefer totusi sa mestec in maioneza.

7508[/snapback]

 

pai hai sa ne luam cate o dacia 1100 (vezi topic) si sa mestecam toti in maioneza. plus ca are portbagaj incapator in fata, scaune rabatabile si consuma doar 7l/100 km :)

 

mai bine anomalia de Chrysler :blink:

Edited by cyborg
Link to comment
Share on other sites

pai hai sa ne luam cate o dacia 1100 (vezi topic) si sa mestecam toti in maioneza. plus ca are portbagaj incapator in fata, scaune rabatabile si consuma doar 7l/100 km :)

 

mai bine anomalia de Chrysler :blink:

7512[/snapback]

 

Te-nteleg ca-ti place Steptronicul e comod si placut la drum, dar eu prefer manuala care-mi da senzatia ca eu sunt cel care o conduce si nu vreun calculator. De aia am ales BMW. Nu vreau sa fiu Gica contra...e doar felul cum inteleg eu lucrurile...cat despre 1100...nu pot sa-ti spun nimic...intreaba-ma despre TRS si te pot ajuta. OK? :)

Link to comment
Share on other sites

Te-nteleg ca-ti place Steptronicul e comod si placut la drum, dar eu prefer manuala care-mi da senzatia ca eu sunt cel care o conduce si nu vreun calculator. De aia am ales BMW. Nu vreau sa fiu Gica contra...e doar felul cum inteleg eu lucrurile...cat despre 1100...nu pot sa-ti spun nimic...intreaba-ma despre TRS si te pot ajuta. OK? :blink:

7513[/snapback]

 

TRS pentru mine face parte din istore :) la fel ca si cutia manuala :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

TRS pentru mine face parte din istore :) la fel ca si cutia manuala :)

7520[/snapback]

Pai vezi? Eu inca mai am o bucatica de istorie din 94...am facut ceva kilometrii cu ea si inca se duce cu 150 km/h daca o forjezi...o mai arde nevasta mea...dar de cand a dat de fiara, a inceput sa strambe din nas :)

Vroiam si eu un SMG dar uite ca nu s-a putut...asta impaca pe toata lumea...poate tura viitoare :blink:

Link to comment
Share on other sites

Am inceput sa comparam cutia de pe Dacia 1100 cu cutia manuala de pe BMW? :)

7597[/snapback]

 

nu, vai, bineinteles ca o cutie de bmw e mult mai buna decat una de dacie :)

chiar daca principiul de functionare e acelasi :blink: :)

Edited by cyborg
Link to comment
Share on other sites

nu te-ai prins, sa repetam, citeste printre randuri:

 

cutia mecanica de bmw este mult mai buna decat cea de dacie

dar principiul de functionare e acelasi :blink:

7694[/snapback]

Principiul e acelasi dar placerea e alta...Nu inteleg de ce e asa un chin pentru manevrarea timoneriei...Nu va amorteste mana dreapta si piciorul stang cand conduceti? :)

Link to comment
Share on other sites

Cred ca cei care prefera cutia manuala nu au condus niciodata masini mai "noutze" cu cutii automate, si au ramas cu impresia creata de generatii mai vechi de cv.

Personal am folosit 2 masini cu cv automata: un BMW 730d si un AUDI Allroad 2,5 TDI

Va spun din prima ca nu vreau sa mai aud de alte cutii automate decat cele produse de bmw. Tip-tronicul de pe Audi Allroad nici macar pe modul sport nu a reusit sa ma multumeasca (are intarzieri nejustificate si nu am reusit sa fac acea cutie sa se adapteze stilului meu de condus). Step-tronicul de pe BMW insa m-a uimit si pe mine si m-a facut sa-mi schimb total parerea despre cv-automate. Aceasta fieratanie nascocita de BMW stie sa se adapteze la stilul de condus al soferului mai bine dacat orice alta cv-automata si am sa va spun eu ce inteleg prin "adaptarea cv la stilul de condus al soferului" :

-pe loc, daca ridic usor piciorul de pe frana ....se pune in mishcare fara sa apas vre-un pic acceleratia

-tot pe loc, daca apas acceleratia si-i dau turatie motorului ......cand iau piciorul de pe frana masina zboara de sub mine

-in mers daca nu bruschez pedala de acceleratie si o calc incet si uniform cutia schimba in turatii mici

- tot in mers ...daca apas acceleratia mai mult si mai rapid cutia nu schimba ...ci se duce in turatii mai mari si schimba acolo in treapta superioara.

-chiar si in depasiri unde ziceau baietii ca nu ar fi bune automatele...fratilor!....steptroinic stie in momentul cand dai kick down ca ai nevoie de putere....si trece in treapta inferioara dandu-ti cuplul de care ai nevoie sa iesi din impas. Si nu-i ia foarte mult timp sa faca asta.

Parerea mea ca poti conduce cum vor muschii tai cu o cv-steptronic. Poti conduce si economic ....si sportiv....si chiar poti schimba manual.....asa ca de ce sa nu-mi iau cv -automata daca pot sa schimb si manual :)

Cred ca o cutie automata daca e BMW e f buna si pt afara si pt oras.....mai ales pt oras, unde in aglomeratie nu mai freci cutia si nici ambreiajul. Poti sta la semafoare fara sa te joci la schimbator...doar cu frana umpic apasata ....ca nu o sa se intample nimic....se incalzeste uleiul din cutie un pic mai mult eventual...dar si ala are sistem de racire asa ca "nu-i bai". Iar cand se da verde tu doar iei piciorul de pe frana in timp ce vorbesti la telefon, si pana sa bage ceilalti in viteza tu deja esti in mijlocul intersectiei. (unde un teximetrist care a fortat galbenu' vine din lateral si "te rezolva"....ca in Bucuresti asa se practica :blink: )

Nu stiu ce sa va mai zic......sper ca toti sa aveti ocazia sa conduceti BMW cu cv automata si mai vb dupa aceea.

Link to comment
Share on other sites

 

-pe loc, daca ridic usor piciorul de pe frana ....se pune in mishcare fara sa apas vre-un pic acceleratia

-in mers daca nu bruschez pedala de acceleratie si o calc incet si uniform cutia schimba in turatii mici

- tot in mers ...daca apas acceleratia mai mult si mai rapid cutia nu schimba ...ci se duce in turatii mai mari si schimba acolo in treapta superioara.

-chiar si in depasiri unde ziceau baietii ca nu ar fi bune automatele...fratilor!....steptroinic stie in momentul cand dai kick down ca ai nevoie de putere....si trece in treapta inferioara dandu-ti cuplul de care ai nevoie sa iesi din impas.Cred ca o cutie automata daca e BMW e f buna si pt afara si pt oras.....mai ales pt oras, unde in aglomeratie nu mai freci cutia si nici ambreiajul. Poti sta la semafoare fara sa te joci la schimbator...doar cu frana umpic apasata ....ca nu o sa se intample nimic....Iar cand se da verde tu doar iei piciorul de pe frana in timp ce vorbesti la telefon

7721[/snapback]

:blink: Chestiile astea sunt la orice cutie automata.

P.S.Nu ai voie sa vb la telefon in timp ce condcuci :) Noi astia cu cutii manuale folosim un car-kit :)

Edited by alexandru_83
Link to comment
Share on other sites

P.S.Nu ai voie sa vb la telefon in timp ce condcuci :) Noi astia cu cutii manuale folosim un car-kit :)

7722[/snapback]

 

:) ce bine zici alexandru_83

 

da bravo iceman sa iti iei masina cu cutie automata ca sa mergi pe banda 2 cu 40km pe ora si sa vorbesti la telefon :blink:

 

Eu tot nu ma las convins de automatele voastre .... nu ma las eu pe mana unui computer.....tot manuala e BAZA:D.Sunt unele persoane care chiar nu dau asa mare imporatanta ce motor are masina ...ce cutie ,vor cat mai putin efort cand conduc (nu neaparat din lene) dar sunt si unii care prefera automata ca nu prea le au cu ambreiajul si maciuca:D(maciuca de schimbat viteze ma refeream)

Link to comment
Share on other sites

Eu tot nu ma las convins de automatele voastre .... nu ma las eu pe mana unui computer.....tot manuala e BAZA:D.

7751[/snapback]

 

"Eu tot nu ma las convins de cheia voastra de contact .... nu ma las eu pe mana unui electromotor.....tot manivela e BAZA". asa zicea bunicu-meu, sau strabunicu', :blink: sau nu al meu, poate al tau? sau al lui? nu conteaza, toti ziceau acest lucru acum vreo 50-60 de ani. dar incet incet toate masinile au fost dotate cu electromotoare :) acum a venit randul cutiilor :)

 

dar sunt si unii care prefera automata ca nu  prea le au cu ambreiajul si maciuca

7751[/snapback]

 

am facut 300.000 km cu ambreiaj si maciuca timp de 7 ani de la prima mea masina si pana acum. nu m-am plans niciodata de ambreiaj pentru mi se parea ceva absolut normal, ca si tie. cu automata am 15.000 si nu mai vreau sa aud de manuala. si nici nu trebuie sa te lasi pe mana computerului, trebuie doar sa-l obligi sa execute ordinele tale.

TRAIASCA ADAPTIVE TRANSMISSION CONTROL!!!

Link to comment
Share on other sites

cyborg am vazut ca ai luat postul meu cu schimbatul vitezelor din ambreiaj ca pe o jignire.Imi pare rau eu nu vreu sa jignesc pe nimeni nu am spus de tine ca nu sti sa schimbi am spus doar ca sunt unele persoane care chiar nu stiu sa schimbe vitezele si de accea prefera o cutie automata.Te cred ca dupa 300.000km de mestecat in cutie nu mai vrei manuala ...intr-ul fel ti-a ajuns de atata ambreiaje in 300 mii km te inteleg :)

 

iar chestia ca ii dai ordine computerului ... ii dai ordine dar le executa cam tarziu ..putin mai tarziu :) .Eu iti spun ca schimb mai repede decat o cutie steptronic(exclus SMG) deci pentru sportivitate ramane cutia manuala....poate cand am sa depasesc si eu 300.000km am sa vreau si eu automata :blink:

Link to comment
Share on other sites

Si acum ti se pare ceva anormal? :) Tot mai frumos e sa stii ca poti sa faci ce vrei tu cu schimbatoru si nu depinzi de un calculator :)

7759[/snapback]

 

nu depinzi de calculator!!! calculatorul face ce-i zici tu sa faca!!! cutiile automate nu mai sunt alea de acum 10 ani.

 

@scarface: cum sa ma supar pe asa ceva? dar ma distreaza faptul, ca si eu ziceam la fel, iar acum am ajuns pe partea cealalta. c'est la vie :blink:

Link to comment
Share on other sites

Cum nu depinzi tu de calculator?Schimbi tu vitezele sau el?Daca se strica si nu vrea sa mai schimbe? :blink:

7775[/snapback]

 

Nu e de gluma cu calculatorele.L-a un tovaras de al meu,intr-o depasire i-a picat ECU si nu mai avea putere sa iasa din depasire.

Link to comment
Share on other sites

mda, nasol. e ca si cum s-ar rupe vreo tija de la schimbator. asta in cel mai bun caz. dar daca se strica ambreiajul?

7781[/snapback]

Asta cu ruptul manetei e cam trasa de par :) ...ai auzit ce a patit prietenul lui wlf cu calculatorul...

Daca se strica ambreiaju o lasi acolo cum o lasi si daca se strica calculatoru :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nu e de gluma cu calculatorele.L-a un tovaras de al meu,intr-o depasire i-a picat ECU si nu mai avea putere sa iasa din depasire.

7779[/snapback]

 

Mda ....posibilitatea de a ti se defecta ECU e la fel de rara ca aceea de a-ti sari o roata.....asa ca ....sa nu re-devenim toti proprietari de Dacia. Nu e foarte greu de intretinut o instalatie electrica a unui motor pe injectie (cel putin pt mine) ...asa ca.... daca voi vreti sa ramaneti la carburatoare, n-aveti decat.

 

Apropo: Sunt curios cati din membrii BMWclub au intradevar BMW. Dupa mine asta ar trebui sa fie o conditie eliminatorie la subscrierea pe forunbmw. (mai este cineva care e de acord cu mine? )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.