Jump to content

Manuala vs Automata


Cristi HML

Ce preferati si de ce?  

1914 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

de ce sa dai un pic mai in fata ? pastreaza distanta si atat ;-)

 

problema e cand e coloana la semafor si atunci placutele sunt solicitate

6399[/snapback]

 

pai sa vezi ce solicitat e ambreiajul la faza asta :)

mai bine tocesti placutele decat ambreiajul :blink:

Link to comment
Share on other sites

Din cauza asta ziceam ca automata e buna in oras...dar in afara prefer manuala

(si iar ne intoarcem de unde am plecat) :blink:

totusi am si eu o intrebare:

daca tot vorbim de afara si oras... cand esti afara... cu ce e diferita automata de manuala? ca tot intr-a 5-a o bagi si uiti de ea acolo?...

Link to comment
Share on other sites

totusi am si eu o intrebare:

daca tot vorbim de afara si oras... cand esti afara... cu ce e diferita automata de manuala? ca tot intr-a 5-a o bagi si uiti de ea acolo?...

6459[/snapback]

Avantajul este ca manuala consuma mai putin(cu 1-1,5%)si la o depasire timpul de reactie al automatei este un pic mai greoi :blink:

Edited by alexandru_83
Link to comment
Share on other sites

Avantajul este ca manuala consuma mai putin(1%)si la o depasire timpul de reactie al automatei este un pic mai greoi :)

cat consuma a ta la drum lung? a mea mi-a inregistrat 6.8 (consum calculat pe 50 km) pe autostrada la 110 km/h ...

ps.pe drumul de la munte la bucuresti... nu cred ca ai putut sa-ti arati prea mult veleitatile de pilot chiar si cu o manuala :blink:

Link to comment
Share on other sites

cat consuma a ta la drum lung? a mea mi-a inregistrat 6.8 (consum calculat pe 50 km) pe autostrada la 110 km/h ...

ps.pe drumul de la munte la bucuresti... nu cred ca ai putut sa-ti arati prea mult veleitatile de pilot chiar si cu o manuala :)

6477[/snapback]

La 110km/h eu am consumul intra 5,7 si 6 mers constant.

Pe drumul de la munte la Bucuresti mai bine luam trenul pana in Comarnic :blink: De acolo s-a eliberat brusc si am mers cu 150-160 km/h (consum 8%)

P.S.Mie imi pare rau ca nu participa mai multi la discutie :) Sunteti 2(tu si cyborg) contra 1(je :) )

Link to comment
Share on other sites

:) Adica?Ce avantaje mari ai la cutia automata fata de cea manuala? :blink:

offf

revenim de unde am plecat...

in primul rand am linistea pe care mi-o doresc dupa o zi de munca la birou

apoi am langa mine fata satisfacuta... si-n oras si afara :)

si nu in cele din urma imi conserv energia pentru alte activitati consumatoare de asa ceva :)

Link to comment
Share on other sites

offf

revenim de unde am plecat...

in primul rand am linistea pe care mi-o doresc dupa o zi de munca la birou

apoi am langa mine fata satisfacuta... si-n oras si afara :)

si nu in cele din urma imi conserv energia pentru alte activitati consumatoare de asa ceva :blink:

6501[/snapback]

:) Bine!Cum spuneai si tu ne cam invartim in jurul cozii. :) Sa mai vina altcineva cu argumente pro si contra :)

Link to comment
Share on other sites

"in primul rand am linistea pe care mi-o doresc dupa o zi de munca la birou"

Te agita schimbatul vitezelor de la cutia manuala? :)

 

"apoi am langa mine fata satisfacuta... si-n oras si afara :)"

E bine daca fata se multumeste doar cu o mana libera :)

(ca doar asta e diferenta intre cutii. sau are legatura si cu piciorul stang?)

 

"si nu in cele din urma imi conserv energia pentru alte activitati consumatoare de asa ceva :blink:"

Tind sa cred ca are dreptatea lumea care zice ca automata e pentru puturosi :)

 

Gluma gluma, dar sa fim seriosi, nu sunt motive suficiente pentru o decizie intr-una dintre directii.

Link to comment
Share on other sites

Si mie imi place cutia automata.

 

Cateva motive:

 

Cand este foarte aglomerat si se merge bara in bara(poti sa mergi asa si 2-3 ore)

nu este foarte placut sa tot schimbi vitezele.

 

Daca vreau ,pot sa schimb si manual( stiu nu este chiar la fel ca la o cutie mecanica).

 

Cand este f frig nu trebuie sa "fortezi" sa intre in viteza (ca la unele cutii manuale).

 

Poti sa bei cafeaua(de ex) f linistit ,fara pericolul de a o da pe tine.

 

Am o grija mai putin.(nu mai trebuie sa schimb vitezele).

 

Pentru mine cel putin ,sunt suficiente motive sa prefer o cutie automata celei mecanice.

Link to comment
Share on other sites

@Bavaria

 

"Cand este foarte aglomerat si se merge bara in bara(poti sa mergi asa si 2-3 ore)

nu este foarte placut sa tot schimbi vitezele."

Singurul motiv pentru care mi-as dori o automata. Dar intrebarea e alta, de cate ori esti pus in situatia asta?

 

"Daca vreau ,pot sa schimb si manual( stiu nu este chiar la fel ca la o cutie mecanica)."

Asta e la fel ca faza cu strugurii acri.

 

"Cand este f frig nu trebuie sa "fortezi" sa intre in viteza (ca la unele cutii manuale)."

Se intampla si automate. Poate cel mult se incalzesc mai repede.

 

"Poti sa bei cafeaua(de ex) f linistit ,fara pericolul de a o da pe tine."

S-a mai discutat. Atentie la kickdown, cafeaua pateaza. Inainte era cola.

 

"Am o grija mai putin.(nu mai trebuie sa schimb vitezele)."

Din moment ce am lasat urme adanci in podea in partea stanga, de fiecare data cand am mers cu automate, e doar un reflex. Cel mult dupa ce termini scoala zici ca trebuie sa ai grija sa schimbi viteza.

Link to comment
Share on other sites

@Bavaria

 

"Cand este foarte aglomerat si se merge bara in bara(poti sa mergi asa si 2-3 ore)

nu este foarte placut sa tot schimbi vitezele."

Singurul motiv pentru care mi-as dori o automata. Dar intrebarea e alta, de cate ori esti pus in situatia asta?

 

Destul de des.(eu personal).

"Daca vreau ,pot sa schimb si manual( stiu nu este chiar la fel ca la o cutie mecanica)."

Asta e la fel ca faza cu strugurii acri.

 

Niciodata nu schimb "manual".Ca daia am automata :blink:

 

"Cand este f frig nu trebuie sa "fortezi" sa intre in viteza (ca la unele cutii manuale)."

Se intampla si automate. Poate cel mult se incalzesc mai repede.

 

La automata nu mi s-a intamplat pana acum.

 

"Poti sa bei cafeaua(de ex) f linistit ,fara pericolul de a o da pe tine."

S-a mai discutat. Atentie la kickdown, cafeaua pateaza. Inainte era cola.

 

"Am o grija mai putin.(nu mai trebuie sa schimb vitezele)."

Din moment ce am lasat urme adanci in podea in partea stanga, de fiecare data cand am mers cu automate, e doar un reflex. Cel mult dupa ce termini scoala zici ca trebuie sa ai grija sa schimbi viteza.

 

Categoric este o chestie de gust.Eu sunt mai comod si daca se poate sa nu mai schimb vitezele este OK.

Daca o sa conduci cativa ani o masina automata poate o sa iti schimbi parerea.Poate nu.

 

Singura exceptie pe care as face-o  ar fi un M3 , M5(care oricum nu sunt automate) sau un 330I ,6 trepte.

6616[/snapback]

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

"Niciodata nu schimb "manual".Ca daia am automata"

Pai schimbi sau nu pana la urma manual? :blink:

Eu unul nu accept varianta ca te infingi in pedala si zici ca ai schimbat cand ai vrut tu.

 

"La automata nu mi s-a intamplat pana acum."

Cred ca avem si noi un thread despre chestia asta (la E46 se intampla parca si intra greu in D primele 5 minute, nu mai retin exact).

 

"Daca o sa conduci cativa ani o masina automata poate o sa iti schimbi parerea."

Pai normal, daca ma tii cativa ani intr-o automata probabil ca mi se duce reflexul de a cauta schimbatorul. La fel si invers.

 

Concluzia: daca as sta cu orele in trafic si as inainta cate un km la 2 ore, as zice ca as avea nevoie de o automata. Si bineinteles, daca e automata macar sa fie tip/easy/shift/steptronic.

Link to comment
Share on other sites

"Niciodata nu schimb "manual".Ca daia am automata"

Pai schimbi sau nu pana la urma manual? :blink:

Eu unul nu accept varianta ca te infingi in pedala si zici ca ai schimbat cand ai vrut tu.

 

Ma refeream la Steptronic

 

"La automata nu mi s-a intamplat pana acum."

Cred ca avem si noi un thread despre chestia asta (la E46 se intampla parca si intra greu in D primele 5 minute, nu mai retin exact.

 

Eu stiam ca nu pleca dupa loc decat dupa cateva secunde.(poate vorbim de lucruri diferite)"[/color]

 

Daca o sa conduci cativa ani o masina automata poate o sa iti schimbi parerea."

Pai normal, daca ma tii cativa ani intr-o automata probabil ca mi se duce reflexul de a cauta schimbatorul. La fel si invers.

 

Am condus f multi ani numai mecanica.Nu m-as mai intoarce la mecanica.

 

Concluzia: daca as sta cu orele in trafic si as inainta cate un km la 2 ore, as zice ca as avea nevoie de o automata. Si bineinteles, daca e automata macar sa fie tip/easy/shift/steptronic.

 

6629[/snapback]

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

Parca se spunea ca persoanele care conduc automate sunt un pic cam lenese :blink:

6636[/snapback]

 

 

 

 

Posibil!

Mai era si alta vorba:

 

Americanii spuneau despre noi(europenii) ca suntem inapoiati iar noi despre ei ca nu stiu sa conduca :)

 

Acum intru in categoria celor care nu stiu sa conduca :)

Link to comment
Share on other sites

Posibil!

Mai era si alta vorba:

 

Americanii spuneau despre noi(europenii) ca suntem inapoiati iar noi despre ei ca nu stiu sa conduca :)

 

Acum intru in categoria celor care nu stiu sa conduca :blink:

6652[/snapback]

 

Si totusi nu ai raspuns: sunt sau nu mai puturoase persoanele? :)

Link to comment
Share on other sites

Si totusi nu ai raspuns: sunt sau nu mai puturoase persoanele? :blink:

6666[/snapback]

 

 

 

Nu!Cel putin eu nu ma consider puturos.

 

Dar de ce sa fac un lucru(care imi si displace ) daca pot sa nu il fac?

 

Nu cred ca oamenii care conduc masini automate sunt toti puturosi.

 

Oricum asta nu este un criteriu de evaluare.

 

Dar asta este parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.