Jump to content

Manuala vs Automata


Cristi HML

Ce preferati si de ce?  

1914 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Dar atunci cand dai u pic mai in fata si tii frana decat un pic apasata?

este exact ca atunci cand calci ambreiajul cu piciorul stang, bagi in viteza cu mana dreapta, iei piciorul stang incet-incet de pe ambreiaj in timp ce cu piciorul drept apesi usor acceleratia si daca ai avut noroc si nu ti s-a oprit motorul, apesi repede ambreiajul cu piciorul stang, frana cu piciorul drept si scoti din viteza cu mana dreapta :blink:

Link to comment
Share on other sites

este exact ca atunci cand calci ambreiajul cu piciorul stang, bagi in viteza cu mana dreapta, iei piciorul stang incet-incet de pe ambreiaj in timp ce cu piciorul drept apesi usor acceleratia si daca ai avut noroc si nu ti s-a oprit motorul, apesi repede ambreiajul cu piciorul stang, frana cu piciorul drept si scoti din viteza cu mana dreapta :)

6096[/snapback]

Pe mine tot nu o sa ma convingeti :) Tot cutia manuala rules :blink: Parca la hidramata nu mai e aceeasi placere ca la manuala.Nu imi place sa stau sa depind de cutie sa-mi schimbe viteza cand vrea ea :)

Link to comment
Share on other sites

Pe mine tot nu o sa ma convingeti :) Tot cutia manuala rules :blink: Parca la hidramata nu mai e aceeasi placere ca la manuala.Nu imi place sa stau sa depind de cutie sa-mi schimbe viteza cand vrea ea :)

6120[/snapback]

 

o faci sa schimbe cand vrei tu, doar din pedala :)

Edited by cyborg
Link to comment
Share on other sites

Adica sa duc pedala de acceleratie la podea si ea sa retrogradeze intr-o treapta inferioara?

6125[/snapback]

 

cutia automata "citeste" stilul tau de a conduce, pozitia si miscarile pedalei de acceleratie, deceleratia produsa ca urmare a franarii si alte chestii mai putin importante (curbe, forte si numai stiu ce), dupa care isi face un calcul :blink: si selecteaza treptele si turatiile la care le urca/coboara.

dupa ce conduci masina o perioada de timp incepi sa intelegi cum gandeste si atunci poti s-o jonglezi cum vrei tu. mie mi-a luat vreo cateva zile si 1000-2000 km pana mi-am dat seama ce si cum.

Link to comment
Share on other sites

Eu am postat mai sus pt cutia automata in oras...dar in afara...

in afara? :) ...

... cu ce te-ar deranja:

- sa stai cu piciorul stang relaxat pe suportul special amenajat? :)

- cu mana dreapta pe piciorul fetei? :blink:

- si sa mai ai timp sa admiri privelistea din jur fara a-ti pune problema manevrarii excesive a pedalelor si a schimbatorului :)

 

PS. Vrei sa fii sportiv?... fa-o pe circuit... :) sau du-te la sala... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cutia automata mananca mult din puterea masini plus ca nu poti sati pui una manuala pt ca sunt diferite gaurile de prindere.

Am vazut si cutii automate la care fixai tu cand sati schimbe viteza :blink:

Sincer daca asi avea cutie automata mias schimba bmwu cu prima ocazie.

la 735i e23 diferenta de putere e de 40kw dintre automata si manuala plus ca frana de mana e undeva mai in spate si la locuile din fata au manere din alea de autocar pe margini.

Cand acelerezi zici ca mergi cu vaporu.

Pana char si bunicumiu de 70ani considera cutia automata o chestie inutila pt cei care stiu sa conduca si care au ambele picioare.

Au existat pana chiar si daci cu cutie automata dar explodau cutile!

Edited by lordseba
Link to comment
Share on other sites

Pana char si bunicumiu de 70ani considera cutia automata o chestie inutila pt cei care stiu sa conduca si care au ambele picioare.

???

si daca zice bunica'tu chestii d-astea... tre' sa fie litera de lege? :blink:

si mama zice de soferii de cutie manuala ca-s buni la facutul maionezei fara s-o taie... :) :)

Link to comment
Share on other sites

in afara? :) ...

... cu ce te-ar deranja:

- sa stai cu piciorul stang relaxat pe suportul special amenajat? :) 

- cu mana dreapta pe piciorul fetei? :blink: 

- si sa mai ai timp sa admiri privelistea din jur fara a-ti pune problema manevrarii excesive a pedalelor si a schimbatorului :)

 

 

Daca merg in afara

-am si eu suport special amenajat pt piciorul stang :)

-pot sa stau cu mana dreapta pe piciorul fetei :)

-pot sa admir privelistea si eu

...Crede-ma!La o frana brusca si tu cred ca iei mana de pe piciorul fetei :)

Link to comment
Share on other sites

candva ziceam si eu: cutia automata este pentru prosti si pentru puturosi.

si nimeni nu putea sa ma convinga ca nu-i asa. nici eu nu prea insist sa te conving pe tine. te vei convinge singur la prima posibilitate.

6210[/snapback]

Eu nu vreau sa zic asta :) Dar am condus si hidramate si inca nu m-am convins

Fiecare cu convingerile lui :) Eu cu argumente contra voi cu argumente Pro :blink:

Dar poate fiecare are drepate in felul lui :)

Link to comment
Share on other sites

cel putin pentru mine condusul nu ar mai avea acelasi farmec cu o cutie automata. Mie imi place doar manuala, cu automata simt ca ma plictisesc. Si, credeti-ma, am condus steptronic in Sport mode, schimba la 6500, dar tot nu e la fel. Prefer totusi cutie manuala.
Link to comment
Share on other sites

in afara? :) ...

... cu ce te-ar deranja:

- sa stai cu piciorul stang relaxat pe suportul special amenajat? :) 

- cu mana dreapta pe piciorul fetei? :blink: 

- si sa mai ai timp sa admiri privelistea din jur fara a-ti pune problema manevrarii excesive a pedalelor si a schimbatorului :)

 

PS. Vrei sa fii sportiv?... fa-o pe circuit... :)  sau du-te la sala...  :)

6203[/snapback]

 

Afara adica la drum lung, tot un singur picior (sau nici unul daca ai cruise) folosesti.

Link to comment
Share on other sites

candva ziceam si eu: cutia automata este pentru prosti si pentru puturosi.

si nimeni nu putea sa ma convinga ca nu-i asa. nici eu nu prea insist sa te conving pe tine. te vei convinge singur la prima posibilitate.

6210[/snapback]

 

Cu prostia nu fac afirmatii ca suna prea grosolan. Dar pentru puturosi.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.