Jump to content

730D


bmi_blue90

Recommended Posts

Is ok la pret acelea, insa nu stiu cat de mare va fi diferenta. Eu pe a mea am curent de 10W acolo si peste asta nu am simtit diferenta. Am probat unu' de 10 si unu' de 40W si nu m-a dat pe spate cel de 40 :) Edited by Cretu'
Link to comment
Share on other sites

Daca nu e mare diferenta nu are rost sa le schimb!Mai astept pareri poate e cineva care le-a schimbat...

Saptamana asta masina o sa primeasca discuri si placute fata-spate,curele si role ,bielete,aeroterma clima,filtre si alte maruntisuri.Daca intre timp ma poate sfatuii cineva ce angel eyes-uri sa pun o sa le schimb si pe alea!

Edited by bmi_blue90
Link to comment
Share on other sites

Ideea e ca alea albe, sunt aftermarket. Oricum s-ar vedea, sa dai foarte multi bani pe ele e o greseala caci se ard foarte repede si nu-s asa ieftin de inlocuit, ca becul pe OE. Te tin sa zicem 1 an, 1 an jumate si daca nu ai unu' de rezerva , trebuie sa iti comanzi iarasi set, iar bani. Daca pui, pune ceva care sa te avantajeze si la pret... Orice firma ar fi sunt tot doua leduri...
Link to comment
Share on other sites

Nu am mai scris nimic nou pe aici...grin.png

Intre timp am schimbat urmatoarele la masina:

 

 

-curatare filtru DPF (sa fiu eu mai linistit,mai avea vreo 40 de mii pana la 200.000 km)

 

Salut dupa curatarea dpf-ului pe tester la cati km iti spune acum ca ar trebui schimbat? Ca sa-mi fac o idee.

 

Eu am 290k cu dpf original si e OK,merg foarte des cu 3-4k turatii

Edited by 9iuli
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

177.000 km

Masina a primit urmatoarele:

Discuri fata+spate(oem)

Placute + senzori

Intinzatoare,role si curele

Fulie vibrochen(corteco)

Aeroterma clima(oem)

2xbielete

Lichid servo

Ulei diferential (bmw)

Vopsire etrieri si suporti

Filtre,etc..

 

Urmeaza saptamana viitoare sa ii mai schimb o electrovalva de pe sub admisie,uleiul motor si cam gata!

Dupa asta as vrea sa ii fac un detailing interior,daca imi recomandati pe cineva astept pareri! (zona PH,B etc.)

Tin sa ii multumesc lui Ilie din Ciolpani si il recomand mai departe pentru cine are probleme cu masina! Un om de nota 10+ !

post-60075-0-37390100-1443803295_thumb.jpeg

Edited by bmi_blue90
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am schimbat electrovalva (piesa nr 1) si uleiul!Dupa ce se incalzea motorul cateodata se auzea o bataie ,nici nu iti dadeai seama de unde vine....

Electrovalva asta era de vina!

Cand facea vacuum cand nu.. (poate mai ajuta si pe alti colegi de aia am scris ) good.gif

 

Iar la ulei am ales cel original bmw 5w30!

 

 

 

Joi am programare la Bmw Proleasing pentru echilibrarea jantelor si am cam terminat cu masina pe partea mecanica,deocamdata...pardon.gif

post-60075-0-95240600-1445318856_thumb.png

Edited by bmi_blue90
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Vad ca problemele cu apa intrata in masina (e46 coupe) nu ma ocolesc nici cu aceasta masina.

Saptamana trecuta cand am vrut sa aspir masina am gasit mocheta de la pasager plina de apa,am fost cu masina la mecanic a curatat scurgerile(erau infundate rau de tot) problema este ca tot imi intra apa in masina si dupa ce s-au curatat scurgerile,aveti idee daca poate sa fie de la plasticul pe care vin montate stergatoarele?La mine este cam ondulat pe partea pasagerului si apa intra sub el!

 

http://i66.tinypic.com/b6d406.jpg

http://i63.tinypic.com/m8eik3.jpg

 

http://i65.tinypic.com/t4xyer.jpg

 

De curiozitate am pus niste banda si pe parbriz si peste plasticul ala,acolo unde este ondulat si nu mai intra apa in masina deoarece o ia toata apa pe deasupra....din ce am vazut la mai multe masini si din ce stiu si eu,plasticul ala nu sta etans pe parbriz deci nu stiu daca ala e problema la minerolleyes.gif cu toate ca mecanicul spune ca ala poate sa fie problema deoarece la mine toata apa intra pe sub el si nu apuca sa,se scurga asa repede prin scurgeri sub masina!

Edited by bmi_blue90
Link to comment
Share on other sites

Daca-ti intra pe la parbriz inseamna ca nu-i lipit bine acesta din urma. N-are treaba acel cauciuc ce vine peste parbriz. Etansare nu se face prin acel cauciuc, ci prin masticul cu care-i lipit parbrizul. Cei care l-au schimbat nu l-au montat cum trebuie, ramanand gauri in el, gauri prin care ti se scurge apa in interior. In legatura cu apa sub pres verifica si fetele de la usi, in interiorul acestora. Sub acele fete se afla o folie de etansare care-i lipita de usa din tabla si care in timp se desprinde si lasa mai departe apa sa patrunda in interior. Bafta!
Link to comment
Share on other sites

Platicul ala este de ornament, eu l-am inlocuit in vara si nu aveam probleme cu apa, nu cred sa fie de acolo problema. Parbrizul este lipit din cate stiu eu.

 

Asa stiu si eu,dar pe partea soferului apa o ia pe deasupra lui si se scurge pe aripa in jos....

 

Daca-ti intra pe la parbriz inseamna ca nu-i lipit bine acesta din urma. N-are treaba acel cauciuc ce vine peste parbriz. Etansare nu se face prin acel cauciuc, ci prin masticul cu care-i lipit parbrizul. Cei care l-au schimbat nu l-au montat cum trebuie, ramanand gauri in el, gauri prin care ti se scurge apa in interior. In legatura cu apa sub pres verifica si fetele de la usi, in interiorul acestora. Sub acele fete se afla o folie de etansare care-i lipita de usa din tabla si care in timp se desprinde si lasa mai departe apa sa patrunda in interior. Bafta!

 

Inteleg,apa intra pe sub bord,se vede cum se scurge pe sub torpedou....am comandat deja plasticul,o sa ma uit si la masticul de la parbriz!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.