Jump to content

NU SE INTARESTE VOLANUL IN TIMPUL MERSULUI


Recommended Posts

@ken: am avut un 320ci timp de vreo 3 ani cu suspensie sport si jante pe 17 de pachet M.

Atata timp cat drumul era bun nu simteam ca masina e rigida, dar cand dadeam de gropi, linii de tramvai, etc... ziceai ca e caruta.

Link to comment
Share on other sites

@ken: am avut un 320ci timp de vreo 3 ani cu suspensie sport si jante pe 17 de pachet M.

Atata timp cat drumul era bun nu simteam ca masina e rigida, dar cand dadeam de gropi, linii de tramvai, etc... ziceai ca e caruta.

nu stiu daca ma fac inteles...la mine problema e legata strict de volan...am cumparat masina din craiova si am condus pana la bucuresti...primu lucru pe care l-am observat a fost faptul ca are un volan foarte "TAPAN" iti oferea control total asupra masinii(bestiala senzatie)am mers cu ea cam 3 saptamani in bucuresti aceeasi senzatie bestiala pana intr-o zi cand m-am urcat in ea iar "senzatia bestiala ,PA" un volan "moale "cu care iti e si frica sa mergi (ai senzatia ca tragi de el in gol cu toate ca masina reactioneaza) si as vrea sa mentionez ca problema a aparut dupa ce am schimbat cauciucurile si jantele...poate a fost doar o intamplare... Edited by LOW 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

nu stiu daca ma fac inteles...la mine problema e legata strict de volan...am cumparat masina din craiova si am condus pana la bucuresti...primu lucru pe care l-am observat a fost faptul ca are un volan foarte "TAPAN" iti oferea control total asupra masinii(bestiala senzatie)am mers cu ea cam 3 saptamani in bucuresti aceeasi senzatie bestiala pana intr-o zi cand m-am urcat in ea iar "senzatia bestiala ,PA" un volan "moale "cu care iti e si frica sa mergi (ai senzatia ca tragi de el in gol cu toate ca masina reactioneaza) si as vrea sa mentionez ca problema a aparut dupa ce am schimbat cauciucurile si jantele...poate a fost doar o intamplare...

pune-le p'alea vechi la loc si vezi ce se-ntĂŽmpla

Link to comment
Share on other sites

de la gume pleaca tot.Acu' o vreme mi-am montat gumele de iarna noi toate 4 ,zici ca mergeam pe gelatina .Aveau mii de perisori de cauciuc pe calea de rulare ,inca nu s-au uzat de tot.Dar pe masura ce se uzeaza,directia devine tot mai ferma si mai sigura.Fac pariu ca daca pui rotile vechi inapoi,s-a terminat cu problema ta !
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jantele le-ai pus dimensiune mai mica ?

iti spun sincer ca nu stiu daca sunt mai mici dar am schimbat si jantele odata cu cauciucurile...dar totusi nu se leaga ...cu ce ar afecta asta un volan foarte rigid ...din cate am citit rigiditatea volanului ar trebui sa fie aceeasi...la mine este o diferenta foarte mare de cum era si cum este acum

Link to comment
Share on other sites

iti spun sincer ca nu stiu daca sunt mai mici dar am schimbat si jantele odata cu cauciucurile.

 

intr-un fel se comporta pe 225 47 17 si in alt fel pe 205 55 16 sau 205 50 17 ,chiar daca dimensiunile astea trei sunt echivalente perfect.La 225 e mai mare contactul cu asfaltul decat la 205 ,foarte logic !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

inteleg ca ai avut aceeasi problema...pur si simplu nu se mai intarea volanul (fara alte probleme,batai etc)?

La mine a stat in felul urmator problema , eu eram obisnuit cu volanul mai tare , asa cum este la bmw si dintr-o data a inceput sa fie mai moale , din cauza asta era sa fac si accident , totul sa rezolvat prin schimbarea lichidului de la servo-directie , lucru confirmat si de mecanic ( adica lichidul nu a mai fost schimbat de multa vreme , nu asa cum e recomandat o data la 2 ani ) asta a fost problema la mine si asa am rezolvat-o repet eu am e90 nu stiu daca este valabil si in cazul tau , dar poti incerca nu este ceva care sa te coste mult si in plus sti ca este si schimbat lichidul , important este sa vezi exact de care iti trebuie.

Link to comment
Share on other sites

La mine a stat in felul urmator problema , eu eram obisnuit cu volanul mai tare , asa cum este la bmw si dintr-o data a inceput sa fie mai moale , din cauza asta era sa fac si accident , totul sa rezolvat prin schimbarea lichidului de la servo-directie , lucru confirmat si de mecanic ( adica lichidul nu a mai fost schimbat de multa vreme , nu asa cum e recomandat o data la 2 ani ) asta a fost problema la mine si asa am rezolvat-o repet eu am e90 nu stiu daca este valabil si in cazul tau , dar poti incerca nu este ceva care sa te coste mult si in plus sti ca este si schimbat lichidul , important este sa vezi exact de care iti trebuie.

am inteles...voi incerca ambele variante si sper sa rezolv problema. Multumesc !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.