Jump to content

Mi-am tras BMW. 320ci


KTU

Recommended Posts

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Octavia 2. Acum am Octavia 1.

 

 

sa sti ca octavia 2 nu este mai fiabila si mai putin costisitoare decat bmw-ul actual :twoup:

 

daca tot vrei sa faci economie ,tine octavia 1 :) care e la nivel de golf4/bora ca si costuri de intretinere

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

am un prieten care are o octavia 2 cumparata de noua si acum 2 ani am plecat impreuna pe transfagarasan , masina lui avea atunci 2000 de km pe la jumatatea drumului ii sau aprins toate becurile pe bord , ii vajaiau toate ventilatoarele pe la motor a scos bornele de la baterie si nu ii mai mergea servo dupa :twoup: pt ca e elecric si trebuia reprogramat...in fine, in rest nu prea a avut probleme dar masina cred ca nu are mai mult de 30-40 de mii in prezent Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Toata lumea mi-a zis ca Octavia 1 e muuult mai fiabila dar parca arata asa nu stiu cum...invechita.

Eu cu asta n-am avut probleme. I-am bagat motorina si i-am dat bice. Si o revizie costa 350-400 RON. La BMW doar uleiul era 350.

Link to comment
Share on other sites

Toata lumea mi-a zis ca Octavia 1 e muuult mai fiabila dar parca arata asa nu stiu cum...invechita.

Eu cu asta n-am avut probleme. I-am bagat motorina si i-am dat bice. Si o revizie costa 350-400 RON. La BMW doar uleiul era 350.

 

 

Pai daca octavia 1 este diesel si nu e pompe diuse da, este ieftin uleiul, dar daca e cu pompe diuse e putin mai scump si ajungi foarte aproape de bmw :twoup:

 

iar la octavia 2 o sa ai costuri foarte apropiate de bmw, parerea mea e ca decat octavia 2,mai bine un A4 :) costurile si motoarele sunt cam tot alea , dar tu sti mai bine

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Deocamdata o sa merg cu un Santa Fe diesel. Imi consuma cam 9,5 l in oras dar are tot platit: polita rca, impozit, casco, rovinieta. Si la asta o sa pot sa decontez ceva. Edited by KTU
Link to comment
Share on other sites

Eram undeva la un atelier din asta de bmwuri,bmwuri second dar nu noi 15-18 ani si e46 din alea primele tipuri,a venit un tip cu octavia si l-am intrebat daca a avut ceva probleme cu ea,si mi-a zis ca ulei benzina,atat,astea le pot numi sau le pot pune in categoria masini pot sa spun de lux in categoria ''tancuri rusesti'',au scut pe dedesubt,sunt proiectate pt. drumuri nasoale si sunt si fiabile,barile sunt foarte rezistente,daca atingi cu aia in niste gropi rar sa se sparga doar julita poate,iubesc masinile astea stil''tancuri rusesti'',strong,celelalte fitze chestii obcuri,optiuni volan,scaune reglabil electric,clime digitale,masaj in scaune,si daca ai dat intr-o groapa bordul se face pom de craciun,se aprind toate becurile.
Link to comment
Share on other sites

Pai si Santa Fe-ul cred ca are tot 2000 cmc.

Dracu sa il ia. Nu imi place deloc, dar pun bani deoparte pentru casa. :twoup:

 

Eram undeva la un atelier din asta de bmwuri,bmwuri second dar nu noi 15-18 ani si e46 din alea primele tipuri,a venit un tip cu octavia si l-am intrebat daca a avut ceva probleme cu ea,si mi-a zis ca ulei benzina,atat,astea le pot numi sau le pot pune in categoria masini pot sa spun de lux in categoria ''tancuri rusesti'',au scut pe dedesubt,sunt proiectate pt. drumuri nasoale si sunt si fiabile,barile sunt foarte rezistente,daca atingi cu aia in niste gropi rar sa se sparga doar julita poate,iubesc masinile astea stil''tancuri rusesti'',strong,celelalte fitze chestii obcuri,optiuni volan,scaune reglabil electric,clime digitale,masaj in scaune,si daca ai dat intr-o groapa bordul se face pom de craciun,se aprind toate becurile.

 

Octavia chiar are niste scuturi varza rau. Mi se pare ca alea cu "pachet drumuri grele" sunt ceva mai bune.

Eu m-am uitat pe sub asta pe care o am acum. E varza scutul, de abia mai sta dar ma doare in paispe. Asta e o masina de care nu imi pasa. Daca vedeam asa ceva la BMW, faceam bube.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

mhm deci n-o sa mai admir masina cand vin pe la fratimiu :twoup: pacat...

ai grija de oglinzile alea cat mai tii masina :) personalizeaza-le sau pune-le antifurt (astea sunt mai greu de furat cu totu' din cate am inteles...cel putin la e36 asa este si sistemul de prindere e cam acelasi)

Link to comment
Share on other sites

E dupa sufletul omului. :twoup:

De fapt baiatul care a cumparat-o voia sa facem actele de aseara dar nu am mai gasit nicaieri deschis sa facem contractul.

In dimineata asta, pana sa scot anuntul de pe autovit, m-au sunat cam 10 persoane.

Edited by KTU
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.