Jump to content

530d e60 E3


Dragos_m_Mf15

Recommended Posts

Asta treaba,sa trimiti jantele la reconditionat in Austria:)))

 

Nu stiu cat ii de ras treaba.Am avut multe experiente neplĂŁcute cu "vopsitori" de la noi,fiecare om are pretențiile lui,poate pentru cineva o anumitĂŁ lucrare e super,iar pentru altul aceeași lucrare e mediocra.

Si-a facut un prieten in Austria un set de jante AMG si au iesit grozav,jantele fiind cam praf,asa ca le-am trimis si eu acolo.

Edited by Dragos_m_Mf15
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

In tara am facut deja doua seturi de jante. Execrabil! Lucru romanesc dealtfel.

Poate arata bine in primul an, dar apoi se exfoliaza, se zgarie foarte usor, etc.

Deci daca vrei sa tii masina, merita un lucru de calitate.

Esti cam nebun, dar jos palaria Dragos!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Absolut,fiecare cu piticii lui,mie unul mi se pare exagerat.Nu poti spune ca toti vopsitorii din Ro. sunt praf.Oricum,suntem pe un topic de prezentare a unei masini superbe,care primeste o atentie deosebita!

Sunt si in RO vopsitori buni,nu contest asta,dar eu in Austria am trimis jantele la sigur,am vazut jantele prietenului meu,mi-am dat seama la ce nivel lucreaza respectivii.

Nu am avut un set de jante fĂŁcute profi in RO,sa fac o comparație,din cauza asta am optat pentru Austria.

Edited by Dragos_m_Mf15
Link to comment
Share on other sites

Eu am facut 2 seturi, la doi vopsitori diferiti, unul din ei a fost in ultimii 15 ani, cel mai priceput vopsitor din judet. Degeaba.

Nu zic ca nu sunt vopsitori buni in tara, dar eu inca n-am dat peste unul impecabil.

E cam peste mana sa le tot dejantezi si sa mergi cu ele in mana la vopsit pana ies dupa pretentii.

Cand ai un feedback perfect despre unul si accepti pretul, nu mai stai pe ganduri.

Si mie mi se pare exagerat, dar inca sunt in cumpana daca sa urmez aceeasi reteta...

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Ar fi super sa fie din tampoane,dar cum spune colegul mai sus poate sa faca figuri si doar intr-o singura treapta,nu e regula daca e ceva defect sa faca la toate

 

Si eu am avut smucituri din astea, credeam ca-i din cutie (automata). La o vizita la atelier, am schimbat flansa de cauciuc de la crucea cardanica, era foarte uzata.

Acum nu mai are absolut nici o problema, merge foarte lin.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Bai frate cum pot sa arate jantele alea!!! E ceva incredibil! Jantele noi din showroom nu au stralucirea si textura aia. M-am uitat cu ochi de critic dar n-am gasit punct de greseala... se vede calitatea nemteasca (sau austriaca). Nu e loc de virgula.

Unde mai pui ca sunt vopsite in camp electrostatic, poti sa tragi cu cheia e ele ca nici nu le pasa.

Intr-un cuvant: Bravo! A meritat efortul de a le trimite la profesionisti adevarati.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am fost astazi la BMW pt o verificare:

-Amortizoare spate( o sa le schimb si cele de pe fata+flanse+protecții praf si tampoane)

-brate fuga ambele + brat cĂŁdere stanga(le schimb toate 4)

-burduf planetara roata+grup (ambele pĂŁrți)

-piulițe planetare spate

-semeringuri flansa iesire cutie viteze+Cardan spate+cautator cutie viteze

-2 role la motor+curea

-conducte frana

-reglaj directie

-o garnitura(nu stiu exact de unde si ceva saibe de cupru)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pe langa ce am enumerat mai sus,mai tre sa schimb bieletele antiruliu (sunt rupte burdufurile la ele),cauciucurile pe care se aseaza arcurile,garniturile la turbo si ceva garnitura sau sabia de cupru la senzorul de la intercooler

Astea le-au depistat ieri ca s-au apucat de desfĂŁcut pt schimbatul pieselor de mai sus

Edited by Dragos_m_Mf15
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De oriunde le-ai lua,piesele originale sunt scumpe,macar la BMW ai un oarecare confort psihic ca e facuta lucrarea ok. Decat sa merg la nu stiu ce service-uri si sa economisesc sa zic 1000 de RON la suma asta,mai bine merg la ei si stiu ca nu am stres ca imi pun piese aiurea sau alte probleme.
Link to comment
Share on other sites

In fine nu are rost sa explic nimic,da asa este niciun magazin din oras de niciunde care nu este reprezentanta bmw nu poate sa aduca piese de la fabrica,cum aduc reprezentantele ,pot sa arate cutiile la fel,pot sa aiba acelasi cod...Nu au cum sa aduca pentru ca nu au voie ,dar poti sa iei piese ,filtre etc foarte bune echivalenta originii de ex (Lemforder,MANN).

 

Ca idee,iti bate ceva pe spate? Intreb pentru ca nu stiu daca chiar am o problema sau nu sunt obisnuit cu jante pe 18 cu suspensie M.Ti sa intamplat sa ti se amplifice bataile pe spate mai ales dupa ce ai bagat mai mult decat obicei in anvelope? Poate am noroc si ma ajuti! Astept raspus,mersi!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.