Jump to content

530d e60 E3


Dragos_m_Mf15

Recommended Posts

  • 1 month later...

Te indrepti spre:

 

 

 

Pana la urma ce intercooler ai luat ? Wagner cumva ? Si downpipe-ul ?

 

Multa bafta cu masina. :)

Multumesc,Wagner am luat iar Downpipe am luat de pe eBay ceva de calitate gata facut pentru euro 3,se gĂŁsesc destul de greu,majoritatea din comerț sunt pentru euro 4.

Setup-ul pe care o sa merg duce peste 400 de cai,dar din considerente de fiabilitate nu cred ca o sa merg pana acolo cu softul

 

Frumos,vad ca nu te-ai potolit :thumbsup: si continua modificarile..

Bafta cu proiectul , sa iasa ce vrei :download:

Multumesc!

Partea cea mai grea e adunatul pieselor necesare,le am cumparate toate,aștept sa mai ajungĂŁ din ele,le montez si merg la Completechip București la soft.

Acum ma orientez spre un ambreiaj serios,iar daca tot s-a ĂŽncĂŁlzit ma apuc sa montez si sistemul de frânare complet de 550i e61 care așteaptĂŁ in garaj

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pai injectoarele le am,turbina o am,aștept sa ajungĂŁ intercoolerul si Downpipe-ul,mers la București la soft si cam aia e. Aproximativ o luna si ceva cred ca o sa mai dureze

Și ĂŽn interiorul motorului nu umbli la nimic? Sa ai parte de ea cât mai mult timp;)

Link to comment
Share on other sites

Succes in continuare ... multa lume tot pune cai peste cai dar de franat nu mai franeaza, aici se pare ca se face o treaba cap coada, felicitari.

Pai conduc destul de agresiv,tre sa ma si opresc,nu?:))

Am vrut sa iau sistemul de frânare,chiar de pe M5,dar pe lângĂŁ faptul ca e foarte scump,rar gĂŁsești unul complet,plus de asta jantele cele mai mici sunt pe 19 daca nu ma ĂŽnșel care merg pe sistemul respectiv de frânare

Link to comment
Share on other sites

Și ĂŽn interiorul motorului nu umbli la nimic? Sa ai parte de ea cât mai mult timp;)

Multumesc,Internele nu le schimb,m57n e un motor foarte rezistent la abuz,sunt multe pe afara fĂŁcute aprox in 370+ cai cu interne stock care ĂŽntreținute corespunzĂŁtor merg de zeci de mi de km fara probleme

Link to comment
Share on other sites

Am citit aproximativ tot topic-ul in ultima ora si nu pot sa spun decat wow. Eu am un 525d din 2004 cu mai multe dotari din fabrica decat a ta, mecanic in stare perfecta dar nu chiar asa de bibilita in cel mai mic detaliu. Plus ca nu sunt adeptul retrofiturilor cu cic-uri, faruri lci etc. Ce-i drept daca aveam clima aragaz cu siguranta retrofit-ul asta l-as fi facut. Chiar mi se pare ciudat setup-ul la tine cu interiorul ala dar cu clima aragaz. Unchiul locuieste cumva in Germania sau a cumparat-o de pe stoc deja configurata? Inca o data felicitari!
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

in primul rand Multumesc!

Unchiul nu locuiește in Germania,e din Cluj tipul,nu a luat masina gata configuratĂŁ,a configurat-o singur,chiar imi spunea ca la vremea cand a luat masina noua,scaune ventilate si dynamic drive i se pĂŁreau niște dotĂŁri foarte exclusiviste.Probabil fiind prima serie de e60,nu exista clima dubla in lista de optionale atunci,sau pur si simplu nu i s-a pĂŁrut un must-have.

Iar la partea cu retrofiturile,toate modificĂŁrile au fost fĂŁcute cu piese originale BMW noi,sau la stare noua.

Incerc sa o tin cat mai Ok din toate punctele de vedere,ĂŽncĂŁ imi place masina mult.

Link to comment
Share on other sites

Ia o perie de sarma rotativa pe care sa o pui in capul unei bormasini si cu ea curata pana la metal lucios interiorul discului si flansa rulmentului

Mi-e greu sa cred ca niste discuri asa sanatoase sunt ovalizate, cred ca mai degraba este vorba de montaj incorect

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ia o perie de sarma rotativa pe care sa o pui in capul unei bormasini si cu ea curata pana la metal lucios interiorul discului si flansa rulmentului

Mi-e greu sa cred ca niste discuri asa sanatoase sunt ovalizate, cred ca mai degraba este vorba de montaj incorect

Am facut deja tot ce se putea face,inainte de montaj absolut totul era imaculat

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.