Jump to content

Bmw E36 1992, nu are putere motorul


Recommended Posts

Salut, am un bmw E36 an 1992, sedan, am schimbat la el bujii, ulei, filtre, curele, pompa de apa, termostat. Am facut ieri un drum in exterior, si mi-a consumat 9.5 litri 100 km, mers normal pana in 80 90 km/h. 3 persoane in masina, si bagaje deloc. Totusi mi se pare un consum destul de ridicat. In oras imi ia 12.5 litri, mers normal pana in 2000 2500 ture. Alta problema am constatat ca dispare antigelul din vasul de expansiune tot scade nivelul. Acuma ca si probleme pot sa zic ca are o prostie de toba sport (asa am cumparat masina) si e fisurat catalizatorul. E normal sa consume asa mult? Avand in vedere ca nu are nu stiu ce putere. Abia urca pe dealuri, trebuie sa turez pana in 3000 de ture. Eu fac comparatie cu o Dacia logan din 2009 care o conduceam inainte si consuma mai putin, putere mai mare la turatie mult mai mica. Astept ceva pareri idei, multumesc.
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat de curand gen 1 luna si termostatul si pompa de apa motorul sta la 90 grade. Nu am tras prea tare daca am mers cu 80 90 km/h. Am pus carton acuma sa vedem ce se intampla. Nu ar trebui sa aiba in afara un consum de 7? Ma gandesc ca, daca conduceam mai sportiv sa fi mers cu 120 + ar fi fost altceva. In plus de asta mie consumul instant tot timpul imi arata peste 10 12 / 100 km, doar cand merg in frana de motor atunci scade sub 10 (asta e ok) Edited by Bogdan2000
Link to comment
Share on other sites

Loganul nu are putere mai mare decat masina ta,eu am acelasi model dar din 1995,

Consum 11 l la 120 km parcursi,mers sportiv ,la un consum instant de 8l, deja ar trebui

sa fii putin in modul accelerat,oricum depinde foarte mult de intretinerea si uzura motorului,de convergenta rotilor din fata, de situatia franelor, etc.

Link to comment
Share on other sites

Eu vorbesc serios, la mine abia merge... daca schimb in 2000 de ture merge foarte prost, ca sa functioneze cat de cat normal trebuie sa ajung pana in minim 2500 ture. Si atunci consumul instant nu scade sub 10 12. Cel aratat de computer e cam 11.8 cel mai mic posibil scos in conditiile in care am mers doar pana in 2000 de ture si pana in 60 70 km / h . Mi e pare cam absurd si nu stiu ce sa fac...
Link to comment
Share on other sites

Si eu vorbesc si mai serios,motorul tau de 1,6 e echivalent cu motorul de 1,9 diesel de skoda octavia. Probabil ai mici probleme la masina daca spui ca nu prea are putere,

Oricum eu ti-am sugerat ( la raspunsul anterior) cam de la ce poate fi, la mine s-a cunoscut ,comsumul ceva mai maricel ,deoarece eu am modificat convergenta rotilor de pe fata,

deoarece eu mai fac ocazional si drifturi pe zapada sau pe ghiata, si pentru a avea o stabilitate mai buna, la mine rotile de pe fata sunt in forma de V,

Nu cumva sa mergi cu masina , ca si cum ai avea frana de mana trasa, sau din cauza sondei lambda ,ea este in mare masura sa optimizeze consumul de carburant.

Uzura motorului isi va spune cuvantul,(compresie scazuta), oricum sunt multe variabile care conduc la un consum mai bun.nu trebuie sa te sperii,verifici cate una pe rand, si usor usor, vei avea o

masina cu care sa te poti mandri.

Pe strada motorul poate sa ajunga pana la 6600 ture/min mai mult eu nu am reusit pe o panta abrupta de circa 35-40 grade inclinatie in zona Hotarele de Giurgiu, eu urc cu a 4-a,

Benzina de 95 nu prea te ajuta, cea de 98 e bunicica cea de 99+ parca e ceva mai buna, si te ajuta la turatii inalte , dar se consuma foarte repede..

Edited by cristianro
Link to comment
Share on other sites

consumul e mare. N0ar trebui sa sara de 8 in afara. Eu am 1.8 si am mers pana la mare si inapoi, 1000 km, cu o medie de 6.7l. Pe autostrada se duce la 8 litrii, 120-140km.h. Am mers si cu logan de 1.6 90cp si nu trage mai bine. Benzina de 95 e ok pentru motorul asta. Eu am bagat si benzina din cea scumpa si n-am simtit nimic, nici putere nici economie. Edited by mihai vigariu
Link to comment
Share on other sites

@Mihai vigariu Diferenta intre benzina de 95,98,99 si 99+ e ca de la cer la pamant,probabil de.unde ai cumparat tu benzina ,cred ca te-au pacalit,nu te supara,dar asta e adevarul,benzina de 95 nu te ajuta deloc la turatii mari,adica nu poti intra in

depasire,practic mergi aproape ca un Logan.

Link to comment
Share on other sites

@Mihai vigariu Diferenta intre benzina de 95,98,99 si 99+ e ca de la cer la pamant,probabil de.unde ai cumparat tu benzina ,cred ca te-au pacalit,nu te supara,dar asta e adevarul,benzina de 95 nu te ajuta deloc la turatii mari,adica nu poti intra in

depasire,practic mergi aproape ca un Logan.

 

Prietene, vorbim de un motor de 1.6, lasa-ne cu turatii si depasiri. Am bagat benzina super + de la shell din germania. Numai la golf simt o diferenta cu benzina asta, e motorul mai linistit, insa la BMW e fix degeaba. Dupa cum spuneam, nici putere, nici economie de combustibil.

Verifica si ambreiajul, eu l-am schimbat la 215 mii de km. Probabil era originalul si desi mai avea viata, acum cu cel nou se simte mai bine puterea motorului. Consumul nu am observat sa se fi imbunatatit, poate si pt ca acum o calc mai des.

Edited by mihai vigariu
Link to comment
Share on other sites

@Andrei Vigariu,scuza-ma dar cred ca vorbim de masini diferite,eu vorbesc de BMW,tu de VW, eu locuiesc.in Romania ,tu in Germania, cred ca vorbim de cu totul altceva ,numai de calitatea benzinei,(cifta octanica),nu.

Reiterez ideea , ca ai fost pacalit, atumci cand ai cumparat benzina.

La mine se.cunoaste foarte bine, adica ca fiind demaraj ,si viteza.

Daca tu alta masina, e.masina ta, opinia ta.

Daca spui ca ai cumparat si alt tip de benzina si nu ai observat nicio diferenta, de ce

nu cumperi din cea mai ieftina?

Ambreoajul nu are.nicio legatura cu cifra octanica a benzinei,deoarece eu nu folosesc

ambreiajul cand incarc rezervorul cu benzina,de fapt,eu opresc si motorul, pentru ca masina sa nu stie ce am pus in rezervor.

Dupa aceea vad diferenta.

O seara buna.

Link to comment
Share on other sites

ce spun eu, repet, pt ca se pare ca vorbim romana dar nu ne intelegem, este ca am bagat benzina 98 atat la BMW cat si la VW(am doua masini, deci nici BMW cu motor VW si nici VW cu motor BMW, sunt diferite). La nici una nu am simtit o imbunatatire ca putere si consum. Cum am scpus, doar Golf-ul merge ceva mai silentios si atat.

La faza cu ambreiajul sper ca a fost o gluma subtila pe care n-o inteleg eu, altfel intra pe primul loc detasat la Perla Zilei, poate chiar a anului. Oricum, al modul in care este gandita alimentarea si amestecul, coordonat electronic de catre ECu, la modelul meu, nu vad cum ar putea mari puterea, in cel mai bun caz ar trebui sa scada consumul si atat.

Link to comment
Share on other sites

Te-am prins cu mata-n sac,acum 2 posturi mai sus ai spus ca ai bagat super + de la shell din Germania,mai sus ai scris ca ai pus benzina de 98 , pana la urma care e adevarul?

 

copile, culca-te, e una si acceasi, poti sa-i spui si benzina "de-aia scumpa". Am bagat si de la Aral sa stii, nu numai de la Shell. Vai ce om complexat...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.