Jump to content

Ati avut probleme cu politia pentru xenon aftermarket.


cristimm

  

123 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Sper sa nu existe nici o metoda favorabila celor cu xenoane AM, sper sa va treziti din prostia asta cu xenoane AM fara lupe, spalator si autoleveling.

Imi cer scuze ca sunt atat de rautacios dar cand e vb de xenoane AM...va doresc ce-i mai rau :*

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

+1

  • Like 4
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

De acord cu ce s-a scris mai sus. Cei care pun xenon pe faruri normale ar trebui amendati. Eu oscilez si pe varianta cu lupa dar in ultima vreme am vazut foarte multe topicuri tentante cu asa ceva gen:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/124281-diy-retrofit-bixenon-morimoto-h1/

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/137840-diy-retrofit-bixenon-morimoto-d2s/

 

si mai sunt cateva...

Link to comment
Share on other sites

eu am un prieten care a fost oprit de 3 ori ( apoi si-a dat instalatia jos :laugh: ) in 3 saptamani, pentru instalatie de xenon AM, fara lupe, fara spalatoare, autoleveling nu mai zic...si a scapat cu o "ghidusica" dar de fiecare data era sa ramana fara talon...nu e intamplarea mea, dar cred ca este on topic. ( daca nu rog moderatori sa stearga ) :drinks:
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sper sa nu existe nici o metoda favorabila celor cu xenoane AM, sper sa va treziti din prostia asta cu xenoane AM fara lupe, spalator si autoleveling.

Imi cer scuze ca sunt atat de rautacios dar cand e vb de xenoane AM...va doresc ce-i mai rau :*

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

+1

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Desi nu cred ca era pentru noi, sunt perfect de acord cu voi cand vine vorba de csenoane AM. Cu toate scuzele de rigoare "nu deranjeaza pe nimeni"/"sunt reglate bine"/"nu vad nimic cu cele cu halogen", ba chiar am auzit, "dar chiar nu ma intereseaza ca ii orbesc, eu vad mai bine", sper sa ramaneti toti fara toaloane si sa va dea amenzi pana m-oi plictisi eu.

 

 

Cei 2 centi ai mei.

Edited by MuciX
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Risc mult daca imi pun xenon pe lupe fara spalator si auto-levelling? Fac referire doar la cel de 4300k, altceva nu mi-as pune.

 

P.S. Stiu ce face rotita de reglaj electric al farurilor si o folosesc des. :rofl:

 

Risti sa primesti injuraturi si blesteme din partea celor de pe contrasens + risti sa ramai fara talon + amenda.

  • Like 4
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Sunt curios de rezultate. Cei care ati avut neplaceri cu politia va rog detaliati intamplarea si finalizarea.

Am avut si eu, erau sa-mi salte certificatul, noroc ca nu-l aveam la mine. Pana la urma m-au ars cu vreo 250 lei in 48 de ore.

E36, far cu lupa, stropitori.

Pana la urma le-am schimbat cu 4300k, si urmeaza sa le dau jos cu totul, sau sa le pun pe faza lunga.

Si la ITP am avut aceeasi problema.

Daca ai drosere OEM, nu se leaga nimeni de ele.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In mod normal, farurile trebuie sa fie reglate astfel incat chiar si pe maxim sa nu deranjeze pe cei din contrasens. Rotita de reglaj e doar pentru a conpensa incarcatura suplimentara a axei spate si a cobori farurile. Niciodata a le urca.

Din pacate putine faruri is reglate corespunzator, chiar si fara xenon.

Recunosc ca am o masina cu xenon de 4300k fara lupe, nu am fost oprit niciodata pentru asta, dar nu m-a rabdat constiinta si m-am apucat de montat lupe. Nu am spalatoare de faruri si nici autoleveling, dar masina e doar de plimbari si circula cu 1-2 persoane plus eventual un bagaj de mana. In plus, are suspensie foarte rigida.

Edited by C_o_s_m_i_n
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am vazut si pe forum postari cu privire la instalatia de spalare a farurilor si multi au spus ca nu ii vad rostul. Eu urmeaza sa fac o trecere la bixenon dar nu o sa investesc in instalatia de spalare a farurilor. Am pe cealalta masina (vw) si pot sa spun ca am folosit-o de 10 ori in 10 ani. Deci mie mi se pare inutila (sau ineficienta), iar referitor la autoleveling ma mai gandesc daca sa pun sau nu.
  • Like 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca tu nu mergi cu masina de spui ca este inutila instalatia de spalare a farurilor! Mai repede ai spune ca este ineficienta decat inutila...Ce faci cand se pune praf, namol, sare, PATEU pe faruri?!?? Te dai jos si o iei frumos la carpa ?

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca tu nu mergi cu masina de spui ca este inutila instalatia de spalare a farurilor! Mai repede ai spune ca este ineficienta decat inutila...Ce faci cand se pune praf, namol, sare, PATEU pe faruri?!?? Te dai jos si o iei frumos la carpa ?

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

BMW -ul face 20k pe an iar vw-ul tot pe-acolo. Si poate nu ai observet dar am mentionat in paranteze "ineficient" in sensul ca oricum nu isi face bine treaba si tot la "carpa" de care spuneai ajungi. Deci...

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.