Jump to content

E90 2006 - AFk^


AFk^

Recommended Posts

Am facut o verificare la un service in vitan, singurul care sa aiba program peste 2 pm sambata, si se pare ca sunt duse amortizoarele fata.

 

Pe luni mai fac o verificare la Bogdan ( Service Premium ), eventual le si schimb.

 

Ce amortizoare sa pun?

 

Din ce stiu am eibach pro kit si amortizoare stock.

 

Nu stiu cum ai reusit sa bulesti amortizoarele care fost schimbate odata cu arcurile Eibach.Cand ai luat masina aveau in jur de 25.000km..Amortizoarele sunt Bilstein.

Link to comment
Share on other sites

@crity7610 25.000 de la tine plus aprox 45.000 de la mine...

 

In plus am mers si pe drumuri proaste...

Cred ca am sa pun tot blistein daca zici ca marca asta au fost. Parca le-ai luat de la dani3ll de pe forum, nu?

 

 

Voltron nu se merita sa platesc mai mult ca oricum le rup in doua in urmatorii 50-70k km cat de bune ar fi ele.

Edited by AFk^
Link to comment
Share on other sites

@crity7610 25.000 de la tine plus aprox 45.000 de la mine...

 

In plus am mers si pe drumuri proaste...

Cred ca am sa pun tot blistein daca zici ca marca asta au fost. Parca le-ai luat de la dani3ll de pe forum, nu?

 

Voltron nu se merita sa platesc mai mult ca oricum le rup in doua in urmatorii 50-70k km cat de bune ar fi ele.

 

Da..de la dani3ll le-am luat.Pe spate sunt kayaba.Ai facut destul de mult intr-un an

Edited by cristy7610
Link to comment
Share on other sites

Shh, i-'am dat kilometrajul inapoi 😂

 

Habar nu am cavaliere, s-au dus pur si simplu, ca gropi mari la viteza mare nu am luat de cand o am. Merg linistit cu ea, in viteza legala si la sine de tramvai trec cu max 10-15km/h.

 

Si eu sunt putin surprins ca au cedat dintr-o data, nu am avut niciun simptom inainte.

 

Eu iau si varianta cu a doua verificare (am scris mai sus ca merg si la Bogdan sa mai fac o verificare), dar cred ca trebuie sa trec prin mai multe service-uri sa imi dea fara virgula.

 

Verificarea asta vine din partea unui service de cartier, din vitan, deci nu pot lua de bun ce mi-au zis. Nu am stiut unde sa ma duc azi, dupa ora 2 sa fac macar o verificare. L-am sunat si pe Bogdan ( a.k.a. service premium), dar m-a refuzat politicos inchizandu-mi telefonul in nas si spunandu-mi ca au program pana la 2 si eventual luni si atat... Nu tu programare, nu tu nimic. Probabil banii mei nu sunt buni pentru el.

 

Mie, personal, nu imi vine a crede ca sunt amortizoarele. Am schimbat si la golf amortizoarele, ca erau duse, curgea din ele si batea fier pe fier, dar tot nu se auzea asa..

 

 

PS: ai dreptate, am 36k km facuti de cand am luat-o. Acum am facut calculul, scuzele mele. Am fost cu gandul ca pana fac un an de cand o am, ajung la 45k km. Imi place sa ma plimb ce-i drept, timp liber foarte mult, doar drumurile proaste imi mai trantesc cate o piedica...

Edited by AFk^
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Am observat, dar am mai observat ca am mers 150 de mii cu amortizoare stock cu roti pe 19 numai in Ro. Omul a si precizat ca inca nu e sigur de diagnostic, iar daca chiar sunt amortizoarele, tot e dubios ca sunt asa proaste. Doar nu sunt placute de frana sa le schimbi anual.
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o mica intrebare, ne poti spune cum ai curatat scaunele de le-ai scos la lumina asa bine?

 

 

2 fete, vanish, 2 prosoape microfibra. Timp de lucru? 2 ore. Plus 3-4 ore uscat la soare.

 

Am ales varianta clasica pentru ca mai rau nu puteam sa le fac. Daca nu ieseau petele mergeam la un detailing profesional, dar fetele, prietena si sora ei, mi-au garantat ca ies mai bine decat la profesionisti. Si au avut dreptate, au iesit impecabile.

 

@cavaliere ai dreptate, nici mie nu mi se pare normal sa se duca atat de repede, mai ales ca masina am condus-o doar eu, stiu cum am mers cu ea, stiu cum am ocolit gropile.

 

@darius_x am pe 17", daca aveam pe 19" nu mai eram atat de uimit ca s-au dus.

 

Nici macar nu am runflat sa zici ca poate poate asta e cauza...

 

 

Nici nu am putut sa ma bucur aseara de volan, ca stau cu gandul numai la trancanitul curului :-(

Edited by AFk^
Link to comment
Share on other sites

@lucianWRC, la astea m-am gandit si eu ca sunt, dar oricum schimb si amortizoare si flanse. Vedem daca mai face.

 

Asa mi-a zis si mecanicul de la service din vitan, ca arcurile sunt mai scurte si amortizoarele sunt normale, ca trebuia sa am alte amortizoare pentru arcurile astea, dar acum vedem..

Edited by AFk^
Link to comment
Share on other sites

Am mai mers in seara asta cu ea vreo 2-3 km si am observat ca imi bate de fapt, nu troncane, pe stanga fata. Asta doar ca iau gropi sau guri de canal.

 

Am incercat sa evit pe stanga sa mai iau orice groapa sau canal si nu mai face deloc.

 

Imi bate, dar nu rau, si cand iau viraj stanga. Cand iau dreapta nu se aude nimic.

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate in ceea ce imi spui, am fost grabit.

Nu am rabdare deloc, dar am inteles ca nu ai program inca de cand am vorbit la telefon si respect asta. Am intrebat de duminica, pentru ca mai sunt service-uri care lucreaza, mi-ai zis ca nu aveti program si am inteles.

Azi nu te-am mai sunat ca nu mi-ai zis nimic cand am vorbit, m-am gandit ca ai toata ziua full.

Te pot suna maine sa trec pe la tine sa facem o verificare dupa amiaza?

Edited by AFk^
Link to comment
Share on other sites

Am programari pentru maine. Miercuri la 10:00 sau la ora 17:00 sau 18:00 pentru constatare.

Sunt foarte inflexibil cand vine vorba de programari pentru ca nu vreau ca cineva sa astepte aiurea.

Cel mai mult m-a deranjat ca si client de service sa stabilesc o ora, sa ajung la timp, iar acolo sa astept 30 de minute sau o ora dupa un alt client. Multe service-uri fac chestia asta ca sa inghesuie cat mai multi clienti intr-o zi si de fapt se lucreaza in graba si unii sunt pe buna dreptate nemultumiti. De vina e lacomia patronilor. Nimanui nu-i place sa astepte dupa altii. Mai bine il programezi in alta zi decat sa-l tii in asteptare aiurea.

Edited by Service Premium
Link to comment
Share on other sites

Am programari pentru maine. Miercuri la 10:00 sau la ora 17:00 sau 18:00 pentru constatare.

Sunt foarte inflexibil cand vine vorba de programari pentru ca nu vreau ca cineva sa astepte aiurea.

Cel mai mult m-a deranjat ca si client de service sa stabilesc o ora, sa ajung la timp, iar acolo sa astept 30 de minute sau o ora dupa un alt client. Multe service-uri fac chestia asta ca sa inghesuie cat mai multi clienti intr-o zi si de fapt se lucreaza in graba si unii sunt pe buna dreptate nemultumiti. De vina e lacomia patronilor. Nimanui nu-i place sa astepte dupa altii. Mai bine il programezi in alta zi decat sa-l tii in asteptare aiurea.

 

 

Corect.

 

Eu nu am intalnit niciun service care sa procedeze asa desi toti zic ca fac si respecta asta.

 

Sa nu mai zic de toate "afacerile" care merg pe ideea de programare si te tin cu orele, desi tu ajungi mai devreme, sa nu intarzii.

Edited by AFk^
Link to comment
Share on other sites

Nu ti-a inchis nimeni telefonul in nas. M-ai sunat sambata la ora 14:00 ca sa-ti fac o constatare fix in ziua aia.

Ti-am spus civilizat sa revii luni cu un telefon ca sa te programez tot pentru luni sau marti.

Mi-ai zis ca poate te pot programa duminica, iar eu ti-am zis ca nu lucram duminica.

Nu aveam timp de discutii prea mari pentru ca lucram la masina altui client de pe forum (FRE) si nu mi se pare civilizat ca cineva sa astepte ca sa port eu o discutie cu tine practic despre nimic.

Ti-am raspuns la intrebari si ti-am oferit o varianta: o programare pe luni. Evident ca nu te puteam programa sambata pentru data de luni pentru o constatare la articulatie. Ai zis ca revii cu un telefon in caz ca nu rezolvi tot in ziua aia. Erai mult prea grabit, asa ca nu avea vreun rost sa te programez.

Nu e vorba de o problema foarte mare, n-ai zis ca esti cine stie unde cu masina ramas in drum sau altceva de genul asta. Un service trebuie sa prioritizeze lucrarile pe baza de gravitate. Un zgomot la articulatie nu va fi niciodata o prioritate. Ti-am si recomandat sa mergi prima data la o vulcanizare si sa verifici prezoanele.

M-au mai sunat oameni sa-mi ceara un sfat pentru ca erau in situatii destul de nasoale. Cu cea mai mare placere i-am ajutat.

Eu am un program pe care-l respect. Respect programarile si lucrez doar astfel. Nu sunt obligat prin nimic sa te primesc duminica la o constatare.

Daca veneai la mine si faceam noi vreo greseala si reclamai un zgomot aparut, veneam si noaptea sa vad ce e. Dar nu in conditiile astea. Sunt foarte selectiv cu clientii. Multi au impresia ca in viata se merge pe principiul clientul nostru, stapanul nostru. Eu ofer si cer respect. Clientul este egalul meu, nu sunt sluga nimanui.

Asta cu banii mei nu sunt buni pentru el e din acelasi film cu lautarii cu bancnote lipite pe frunte si exprimari de genul "da' ce domne, banii mei n-are stema pe ei"?

Confirm cele enumerate mai sus,am auzit conversatia ( bine,nu stiam despre cine este vorba,acum am inteles ) ; AFk - sper sa rezolvi cat mai curand problema :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Pun astazi @mgs ca vreau sa schimb si bordul tot astazi. Sa vedem daca reusesc.

 

Ms FRE, dar il cred. Are numai recomandari bune.

 

On Topic: dupa ce termin cu montatul bordului, zilele astea, poate reusesc sa pun si CIC-ul. Dar prima data trebuie sa gasesc trim central consola (cel dintre scaune).

 

Cam cu cat sa vand bordul meu fara airbag-uri si CCC-ul complet?

 

Eu am gasit sa il dau unui prieten cu 150 eur plansa de bord si am zis ca dau CCC-ul la jumatatea pretului CIC.

 

E ok, nu?

Edited by AFk^
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.