Jump to content

Recommended Posts

Din nou minti cu nerusinare.

 

Evenimentele s-au petrecut in felul urmator:

 

- am venit si am luat masina; ai zis ca ai dat chiulasa la facut si e gata abia intr-o saptamana Gresit, am zis ca e gata saptamana viitoare. discutia avea loc joi!

- mi-am dat seama ca sigur nu era la facut pentru ca nu dureaza atat de mult sa reconditionezi o chiulasa Asa am primit raspuns dupa ce a ajuns chiulasa la reparat, ca dureaza 2-3zile

- drept urmare ti-am zis sa-mi dai chiulasa inapoi nefacuta Da, stiu dar cand am ajuns acolo era gata! ( adica luni dimineata)

- cand am venit s-o iau ai zis ca de fapt ai reconditionat-o Nu am reconditionat-o eu, ci atelierul respectiv, daca vrei mergem impreuna la ei sa luam banii inapoi sa vezi ca nu mint cu ceva.

- ai facut acest lucru ca sa-ti mai ramana niste bani. Nu mi-au ramas nici un ban din reparatia chiulasei.

 

Am scris cu liniute ca sa fie foarte clar pentru ca tot incerci sa scapi de vina si s-o dai la prosteala.

 

In plus, ai zis initial ca-mi rectifici supapele si chiulasa si ca o vei plana. Adica scaune de supape rectificate, supape rectificate si cele strambe de schimbat. Cele strambe in numar de 5.

Asa mi-au trasmis cei de acolo, ulterior cand am luat chiulasa au spus ca au fost rectificate! Supapele noi le-am returnat la reprezentanta alaturi de alte piese comandate pentru masina ta!

 

Cand mi-ai dat chiulasa, supapele erau cele vechi. Nici una rectificata. Doar ai planat chiulasa, adica 100-150 lei achitati din cei 450 lei pretinsi.

 

Si atunci sunt indreptatit sa spun ca asta inseamna HOTIE LA DRUMUL MARE?

 

Supapele au fost curatate cu o surubelnita sau altceva ascutit. Adica ai vrut sa profiti de ignoranta mea si sa ma faci sa cred ca de fapt chiulasa e ok, gata de montat pe masina.

 

Repet, nu cunosc cum reconditioneaza, am avut zeci de chiulase reparate de ei si pana acum nu am avut nici o problema. Ai dovezi cu poze ca asa au fost reparate/indreptate? Nu de alta dar sa merg la ei sa vad ce zic.

 

Da, nu ai vrut sa repari masina. AI VRUT SA MI-O CUMPERI SUB PRETUL PIETII. Sa ma inseli. Sa-ti bati joc de banii mei munciti.

 

Normal ca sub pretul pietei ca trebuie sa ii pun alt motor. In anunturile de pe autovit unul asemanator cu al tau este 16200euro,

 

In fine, cu tine nu se poate. Ma oboseste tupeul tau si cei care citesc pot trage singuri concluziile.

 

Da, normal ca te oboseste faptul ca am refuzat reparatia dupa ce am constatat pompa de ulei gripata.

 

In concluzie, vreau sa incheiem circul, poate tie iti place dar pe mine ma scarbeste asa ca spune-mi te rog daca:

 

1) Imi eliberezi nota de constatere si factura pentru platile facute?

 

Ti-am trimis devizul de reparatie pe mail la inceput pana sa gasim pompa stricata. Factura cu data anterioara nu pot elibera si mai ales ca anul trecut a fost inchis din punct de vedere contabil.

 

 

2) Imi restitui banii incasati pe _chiulasa_?

 

Da, ti-am scris si mai sus dar in furia oarba pe care o manifesti nu ai vazut-o. Dar am rugamintea sa imi dai si mie pozele needitate sa ma duc cu ele la atelierul unde s-au facut reparatiile.

 

 

 

  • Like 2
  • Downvote 15
Link to comment
Share on other sites

La timpul respectiv citisem despre patania ta, pe topicul cu n47 cred, acum aflu de fapt ca era doar o scamatorie de prost gust prin care cel caruia ii apartine "service-ul" dorea sa obtina o masina buna la un pret de nimic, iti mai da si peste nas cu afirmatia : "Probabil ca am mai multe cunostinte in dezmembrari", de inteles ca pentru el gasea la 1100 pentru tine doar la 2000, 900 este comisionul lui probabil, mi se pare oarecum normal si in raport cu pretul constatarii initiale.
  • Like 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

La timpul respectiv citisem despre patania ta, pe topicul cu n47 cred, acum aflu de fapt ca era doar o scamatorie de prost gust prin care cel caruia ii apartine "service-ul" dorea sa obtina o masina buna la un pret de nimic, iti mai da si peste nas cu afirmatia : "Probabil ca am mai multe cunostinte in dezmembrari", de inteles ca pentru el gasea la 1100 pentru tine doar la 2000, 900 este comisionul lui probabil, mi se pare oarecum normal si in raport cu pretul constatarii initiale.

 

Nu,

 

Pentru mine nu se gaseau astfel de motoare in tara conform spuselor lui Robert.

 

Eu am gasit la 2000 euro. Robert acum afirma ca un astfel de motor costa 1100 euro, probabil a uitat la momentul respectiv sa imi spuna ca a gasit unul la pretul respectiv.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Robert spune ca masina ta se vinde cu 16 200. El iti ofera 12000e pe ea si a gasit motor cu 1100e. Uite cum ii iesea lui profit 3100e :pirate:

 

Asa sa tot faci afaceri...

Edited by Kenbobo
  • Like 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Nici nu ma asteptam sa-ti recunosti greseala.

Nu ma intereseaza cine a reconditionat-o. Din punctul meu de vedere, putea s-o reconditioneze si Mos Craciun si prietenii sai.

Eu cu tine am tratat, tie ti-am dat bani, nu altcuiva. Ai intermediat acest lucru si este raspunderea ta. Pe scurt, ai o datorie si trebuie sa o achiziti.

Nu sunt de interes pentru mine diverse scuze sau noi tentative de prosteala. Trebuie sa-mi dai banii inapoi. Nu suma e importanta ci gestul. Tu ai impresia ca prosteala merge in continuare. Ei bine, te inseli.

Ca de obicei, in fiecare reclamatie iti mai faci niste reclama. Zeci de chiulase, mecanicii furati de la reprezentanta, marele service din Ferentari. E cazul sa te opresti. Nu suntem chiar atat de prosti precum ne crezi. Si nici nu esti atat de inteligent precum te consideri.

Tu n-ai refuzat reparatia. Ai preferat sa prezinti situatia in avantajul tau ca sa cumperi masina pe bani putini.

Mai ales prin faptul ca ai evaluat situatia in mod eronat si mincinos.

Motorul care era total compromis de fapt e in stare foarte buna. Iar aici vorbim de mii de euro. Nu este un motor care se vinde pe cateva sute de euro la dezmembrari. E un motor mai rar si destul de scump.

Ma uimeste lipsa de respect pe care o ai pentru bunurile si banii altora.

 

Daca nu iti amintesti, tot ce s-a intamplat s-a petrecut in luna ianuarie a anului 2015. Accept factura si de astazi, nu este o problema.

 

Robert spune ca masina ta se vinde cu 16 200. El iti ofera 12000e pe ea si a gasit motor cu 1100e. Uite cum ii iesea lui profit 3100e :pirate:

 

Asa sa tot faci afaceri...

 

 

Nu vreau sa reiau ce am scris ca sa sune a lauda, dar masina respectiva de 16200 de pe autovit nu are dotarile masinii mele.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

 

 

In concluzie, vreau sa incheiem circul, poate tie iti place dar pe mine ma scarbeste asa ca spune-mi te rog daca:

 

1) Imi eliberezi nota de constatere si factura pentru platile facute?

 

2) Imi restitui banii incasati pe _chiulasa_?

fa un BOLD cu raspunsul in text si la partea asta Robert Tau...probabil ai omis in ultimul tau reply

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa reiau ce am scris ca sa sune a lauda, dar masina respectiva de 16200 de pe autovit nu are dotarile masinii mele.

Stiu, dar si daca luam doar ce a scris el, tot ii iesea lui un profit considerabil din nimic.

 

Oricum ar da-o la intors, el vroia sa profite de tine si mai face si pe bunul samaritean, uite cum te scapa el de necaz cu oferta lui... Halal service.

 

Eu ma mir ca dupa atatea reclamatii mai merge cineva de pe forum la el.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

specific ROMANESC,asa este romanul sa arda,jegosi nu nteleg de ce va mai duceti la ei,de ce ii mai bagati in seama etc...lasa ti frate in lumea lor pana isi gaseste NASUL,ei cred ca unii gasesc banii pe strada pe jos,NORMAL RASPUNDE CAND ARE CHEF SI LA CE I CONVINE,duce ti va la impachetat pungi frate daca nu sunteti in stare sa reparati ,va mai numiti si SERVICE BMW Edited by danwmb
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

specific ROMANESC,asa este romanul sa arda,jegosi nu nteleg de ce va mai duceti la ei,de ce ii mai bagati in seama etc...lasa ti frate in lumea lor pana isi gaseste NASUL,ei cred ca unii gasesc banii pe strada pe jos,NORMAL RASPUNDE CAND ARE CHEF SI LA CE I CONVINE,duce ti va la impachetat pungi frate daca nu sunteti in stare sa reparati ,va mai numiti si SERVICE BMW

 

Ai sa dea dracii, imi sangereaza ochii dupa postarea asta... Ai vandalizat limba romana...

  • Like 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu pe asta cu numerele nu o inteleg... Adica daca am niste suporti ok, rezistenti, fara inscrisuri, asa cum imi plac mie, vine si ii ia jos si pune altii cu o anumita reclama pe ei, facuti mai mult ca sigur dintr-un plastic ieftin de 5 lei / bucata, care cedeaza la prima ciocnire cu un bondar mai gras.

 

Macar primiti si suportii vechi inapoi?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Salut, nu traiesc de peste 30 de ani in Romania, deci poate nu inteleg bine problemele de acolo. Dar un service gen Robert (ca Bimmer e o gluma)este dpv personal un fel de atelier tip turcesc, cu multa reclama si fara mari realizari. Facand exceptie de lucrul la negru. Un asemenea service in lumea normala nu ar putea supravieti mai mult de cateva luni. Are o gramada de reclamatii, dar el il ia pe "nu sant eu de vina" aka ocos! Cred ca valoarea lui dpv profesional este egala cu a rusului din Gelsenkirchen (http://www.bmwclub.ro/forums/topic/159905-problema-mare-cu-al-meu-5ar-va-rog-ajutor/), cat despre atitudinea D-lui Robert nu se poate spune decat: incalificabila! Este tipul perfect de asa numit mecanic care iti spune totul e praf gau ca te ajut eu. Asta clar in folosul personal. Deci, dpv personal, cine se lasa prostit de un asemena specimen....sa plateasca! Sper sa nu fi depasit cerintele forumului, dar nu pot sa iau atitudine!!!
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am citit si eu toate conversatiile de pe acest topic...ce sa zic! Tipic romanesc! Sa te arda, sa te prosteasca, smecherii, invarteli, las' ca asta-i fraier si-l fac pe taran, etc! Trecand peste toate acestea care-s incalificabile, ce m-a frapat si mai mult a fost faza cu suportii de nr fara sa te intrebe in prealabil! Tiganie maxima!
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

...Dar am rugamintea sa imi dai si mie pozele needitate sa ma duc cu ele la atelierul unde s-au facut reparatiile.

 

 

O idee si mai buna ar fi sa iei si niste mecanici sau ce or fi poate invata si ei ceva de la atelierul respectiv...

 

Eu zic ca nu are sens sa iti mai bati capul nu ajungi nicaieri dupa cum se pare, in general ne-am lamurit toti despre ce e vorba, dute ia banii pe _chiulasa_ si noapte buna...stresul si nervii tocati nu ti maid a nimeni inapoi, bucura-te de masina si nu-ti mai face zile negre... :thumbsup:

Edited by MscleMike
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@Robert

 

Deci patronul/manager asa zisului Bimmer Service (care face doar constatari - ca de reparat nu repara nimic din ce sustii chiar tu domnul Robert) are timp sa o arda pe forum si sa faca 3000 de postari? Sa inteleg ca si angajatii din service fac acelasi lucru ca de reparat..... nu e cazul, ca va e frica sa nu o stricati - halal service autorizat RAR?

Apropo nu spui nimic despre evaziunea fiscala?

Nu crezi ca un service, precum il lauzi tu omologat RAR specializat BMW, are de pierdut inzecit de pe urma unei reclamatii ca asta?

 

 

@kathalin

 

Bucura-te ca ai rezolvat masina si acum cu rabdare si tact o sa o pateasca si domnul Robert.

Edited by 2222ss
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

In ultima vreme nu am prea postat insa sunt siderat de tupeul cu care raspunde acest detinator de service.

 

Vreau sa mentionez faptul ca ma invart in lumea pieselor si a atelierelor service(inclusiv reprezentanta) de mai bine de 10 ani, am si am avut oameni sub mine insa niciodata cand a fost vina la noi sau am avut parte de vreun client dificil (sau tehnician care a gresit) nu am aruncat vorbe aiurea, fara rost facand tot posibilul sa ne ascundem incompetenta. Niciodata nu faci bussiness comportandu-te ca pe maidan, unde toti clientii sunt prosti(sau pot fi prostiti usor) fiindca nu tine. La nivelul asta treaba tine de feedback-ul clientilor, 2-3 de astea si te poti duce de unde ai venit.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.