Jump to content

Reducere consum 320d 120 kw an 2011


ionutzro23

Recommended Posts

Daca si la un 320D vrei consum mai mic...ce sa mai zici! De ce nu ti-ai luat un Ford Ka, motor de 1L si nu puteai sa te mai plangi de consum! De curiozitate, ce consum ai in prezent, de-ai vrea sa-l mai reduci? Poate intr-adevar e mare, dar poate-i asa din cauza unor probleme, nu ca ar consuma mult! Si cred ca mergi si batraneste cu el! Pfff...

 

LE. Si mai este si varianta de Efficient Dynamics daca are doar 120KW(163CP), altfel ar trebui sa aibe 135(184CP)!

Edited by RaYn3
  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

un remap poate te ajuta sa optimizezi consumul

Pai masina asta consuma 5 l in exterior 9 l in Bucuresti(daca este din Buc.),ce dreac sa mai optimizeze.Ori cum a zis Claudiu ori pune la 1 l de motorina 1 l de apa,si face consumul si puterea la jumatate.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

:offtopic:

cred ca, cu asa rapunsuri o sa ramaneti numai "voi cu voi.." (unii chiar cred ca formatia Parazitii dau "sensuri") si asa o sa mai pierdeti un membru a ceea ce se vrea o comunitate a unora ce iubesc masinile si stiu ceva despre ce conduc :oops:

:ban: Omul v-a intrebat cu sens; voi raspundeti DOAR fara sens (si asta din spatele unor Nick-uri cu enorm de multe raspunsuri date p-aci...) si la misto :bash: ..ar trebui creata o rubrica speciala 'stourilor.. MULTI s-ar muta acolo cu siguranta.. ... :censored: (si sa NU se contorizeze raspunsurile)

 

Eu zic sa incerci un alt motor, mai mic, dupa necesitati; adica daca conduci mai mult oras decat afara, motor benzina si capacitate mica o sa itit aduca mai multa satisfactie.

 

(nu-mi sariti in cap, ca stiti ca am dreptate)

Edited by bimmer90f30
  • Like 3
  • Downvote 13
Link to comment
Share on other sites

:offtopic:

cred ca, cu asa rapunsuri o sa ramaneti numai "voi cu voi.." (unii chiar cred ca formatia Parazitii dau "sensuri") si asa o sa mai pierdeti un membru a ceea ce se vrea o comunitate a unora ce iubesc masinile si stiu ceva despre ce conduc :oops:

:ban: Omul v-a intrebat cu sens; voi rasndeti DOAR fara sens (si asta din spatele unor Nick-uri cu enorm de multe raspunsuri date p-aci...) si la misto :bash: ..ar trebui creata o rubrica speciala 'stourilor.. MULTI s-ar muta acolo cu siguranta.. ... :censored: (si sa NU se contorizeze raspunsurile)

 

Eu zic sa incerci un alt motor, mai mic, dupa necesitati; adica daca conduci mai mult oras decat afara, motor benzina si capacitate mica o sa itit aduca mai multa satisfactie.

 

(nu-mi sariti in cap, ca stiti ca am dreptate)

 

"Prietene"la asa intrebari,asa raspunsuri.Ia mai zi-mi tu odata'care este sensul intrebarii?Hai ca-ti mai traduc odata: masina lui este ED,adica mai optimizata de atat nu se poate.Ia da-mi tu exemplu de masina(din gama asta) cu consumul asta?Si zi-mi-o si p'aia pa benzina de oras care consuma 7-8 in Buc? Hai ca te ajut putin...TIC...

Edited by adi v
  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Colegi, altceva mai puteti decat sa il luati la misto?

..ma intreb, de ce va obositi sa veniti cu ideii nedemne de voi(?) cand aveti atat de multa experienta pe forum... NU VA E RUSINE DELOC?

 

Omu' nu are decat 3 POSTARI iar voi atotstiutiorii va luati de el doar pentru ca aveti imaginatie nu raspunsuri la intrebari.

Voi "Puneti" forumul jos cu asa atitudini.

 

A, nu uitati sa dati vot negativ. Si asta spune ce si cat ganditi.

Edited by bimmer90f30
  • Like 7
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

"Prietene"la asa intrebari,asa raspunsuri.Ia mai zi-mi tu odata'care este sensul intrebarii?Hai ca-ti mai traduc odata: masina lui este ED,adica mai optimizata de atat nu se poate.Ia da-mi tu exemplu de masina(din gama asta) cu consumul asta?Si zi-mi-o si p'aia pa benzina de oras care consuma 7-8 in Buc? Hai ca te ajut putin...TIC...

Nu stiu cum conduci tu prin Buc. dar exista si 316, 318 si poti scoate cu o manuala mai putin.

 

Si din seria 1 are de unde sa aleaga.

  • Like 3
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum conduci tu prin Buc. dar exista si 316, 318 si poti scoate cu o manuala mai putin.

 

Si din seria 1 are de unde sa aleaga.

Seria 1 si 3 au in mare parte motorizari comune(da tu de unde sa stii ca-i greu de citit manualul,mai bine punem intrebari cu nonsens pe forum ca este mai usor).Ia zi-ne tu din experienta ta vasta,cat consuma 316 si 318 prin Bucuresti(cunsumuri reale nu din carte).

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Bimmer90f30, nu stiu de ce sari de fund in sus!!!?!?!?

Eu vad topicul asta ca un misto...se discuta pe tema asta in acelasi stil.

Asta da, poate fi amuzant.. arat ca un catar care cauta un raspuns :download: (a)normal intr-o intrebare ca din nori venita, nu? :laugh: :rofl:

:bye:

 

In bucuresti consumul se calculeaza la ora nu pe km

:agree: asta e chiar interesant pentru capitala noastra; ne trebuie un drum de centura ca lumea :sorcerer:

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce specie e el...probabil om...dar hai sa o gandim logic.

vrea la un e91 320d ed reducere de consum, chiar si cu o pierdere de putere.

gaseste raspuns serios pt asta.

singurul raspuns serios este sa schimbe masina.

restul raspunsurilor sunt considerate mistouri, tocmai pt ca intrebarea e "misto".

 

Alta chestie...daca se vaita de consum..probabil de 8% mediu..fara a sti unde circula si cat, pai cand o trebuie sa schimbe distributia sau turbo, sau amortizoare, sau alte piese care pot ajunge lejer la 1000 de euro, ce face?

nu mananca doua luni sa repare masina?

Pt ca, sa fim seriosi un e9x nu este ieftin de intretinut ca la carte.

Edited by Alex_wly
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

:agree: asta e chiar interesant pentru capitala noastra; ne trebuie un drum de centura ca lumea :sorcerer:

 

Interesant ar fi fost sa ne gandim inainte de a cumpara masina daca ne permitem intretinerea ei(inclusiv combustibil).

Asta intradevar era interesant.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Se poate face resoftarea la un 320 E91 120kw , cutie automata, an de fabricatie 2011? As fi dispus sa mai pierd din putere.

 

 

se poate !

eu am un e90 de 2011 , stock 184cp cu DPF.

Am anulat DPF si am resoftat ecu stage 2.

undeva la 220cp si consumul a scazut.

Masina trage de rupe.

DAca vrei detalii nu ezita sa ma contactezi . totul a costat in jur de 350euro . Merita fiecare banut.

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Se poate face resoftarea la un 320 E91 120kw , cutie automata, an de fabricatie 2011? As fi dispus sa mai pierd din putere.

 

Fa-i resoftare frate, io' am facut la a mea si imi consuma acum 5 litri in Bucuresti..sunt in al 9-lea cer de fericire ca ma plimb toata ziua f. ieftin

  • Like 2
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze daca am suparat pe cineva. Sunt nou pe acest forum si nu sunt inca obisnuit cu consumul ( am detinut in trecut un motor 1,5 dci cu un consum de maxim 5%). BMW-ul l-am primit ca mostenire - nu mi l-am dorit.

 

Intre timp am atasat o poza cu consumul. De unde stiu daca motorul este Efficientdynamics?

post-71904-0-37312200-1427641401_thumb.jpg

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.