Jump to content

Consum ulei e90


manu07

Recommended Posts

BMW le recomanda la 35k sau 30k dupa computerul de bord. eu unul le fac la 10-15k desi ca nu vad sensul de vreme ce oricum merg tot cu ulei nou :twitch:

 

schimbul la 35.000km e doar o chestie de marketing, si e cel mai prost lucru posibil...s-a demonstrat mecanic ca schimb uleiului la 5000km tripleaza viata motorului, producatorii din ziua de azi nu mai stiu cu ce sa iasa in fata concurentei de aceia s-a ajuns sa recomande schimb la 30-35.000 ca astfel faci economie...da masina e MUCI dupa 3 schimburi

Link to comment
Share on other sites

Uleiul LongLife, adica cel recomandat de producator ca se poate schimba la 30k Km, s-a "inventat" mai mult pentru comoditatea vesticilor care nu gasesc timpul necesar sa mearga intr-un service sa schimbe un ulei la 10k - 15k ori 1 an.Mai este si partea cu reducerea costurilor de intretinere pentru client, chestie de marketing de altfel, ca oricum ei traiesc mai mult din partea de service-are! Asta poate fi cu un mare semn de intrebare, avand in vedere ca dupa vreo 3-4 schimburi de ulei si filtre la 30 000Km, s-ar putea foarte bine ca la final clientul sa bage mana adanc in buzunar sa repare pagubele generate de acele intervale lungi pentru schimbul unui ulei. Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

:frantics:

schimbul la 35.000km e doar o chestie de marketing, si e cel mai prost lucru posibil...s-a demonstrat mecanic ca schimb uleiului la 5000km tripleaza viata motorului, producatorii din ziua de azi nu mai stiu cu ce sa iasa in fata concurentei de aceia s-a ajuns sa recomande schimb la 30-35.000 ca astfel faci economie...da masina e MUCI dupa 3 schimburi

 

Nu e chiar muci, dar e "scary". Pentru ca am o masina cu service de dealer cititi mai jos"

1. 66363 km

2. 65054 km

3. 12925 km

4. 23180 km

5. 23299 km

6. 10014 km

Mai sus e aratat la cati km parcursi s-a facut schimbul de ulei!

Pana la schimbul 5 nu a fost masina mea.

Primele doua sunt facute la dealer.

Urmatoarele doua la garaje de specialitate, nu personale..

Link to comment
Share on other sites

deci dupa 100 sau 200 km ti s-a schimbat uleiul?

 

 

Parca la 6 scrie 10014 km (zece mii paisprezece :pardon: )mi se spuse-se ca a fost schimbat si masina nu fusese folosita decat de fiu si asta i-ar fi spus el; masina mi-a fost aratata tatal lui.

Schimburile mele: intre 11 si 15 mii.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.