Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

daca tot vorbiti de vw, voi stiti cati au schimbat la inceput pe banii lor injectoarele pentru ca nu platea nimic producatorul?

de abia mai recent s-a luat hotararea de a inlocui gratuit injectoarele cu probleme.

sunt atatea cazuri de lasat in drum ori injectoare ori pompa motorina, iar vw s-a facut ca ploua. nu am ce blama vw, ca ultima masina a mea a fost vw. si apreciez ca in al noualea ceas s-au trezit si au procedat corect.

Link to comment
Share on other sites

Frumos ar fi din partea bavarezilor sa faca o actiune asemanatoare (fara rahaturi de genul "revizii obligatorii la dealer" sau "numar maxim de km"), dar cred ca de fapt nici ei nu au o rezolvare definitiva a problemei si poate nici nu-i intereseaza s-o gaseasca.

 

Aici eu le dau dreptate. Nu am nimic impotriva service-urilor mici mai ales ca nu este complicat sa inlocuiesti un ulei ci impotriva testelor pe propriul motor atat al uleiului cat si a sursei uleiului.

 

Ei fac asta pentru ca SIGUR sunt diversi indivizi care cumpara cel mai ieftin ulei si il baga in motor. Apoi batai la cald, la rece, nu imi place cum suna, imi mananca 1 litru la mia de km etc.

 

Uleiul nu mi se pare un capitol la care sa faci incercari. Mergi pe un tip, cel recomandat, si gata. Eventual mici variatiuni pe tema.

 

Nu vad de ce BMW sa repare un motor la care ei nu cunosc istoricul (km, frecventa schimbului de ulei si calitatea lui).

 

Legat de VW... va rog sa nu poluati topicul. Si asa e destul de lung si greoi de urmarit. Daca nu faceam curat pe el cred ca acum era de 150 de pagini. Sa nu-l poluam...

Link to comment
Share on other sites

Trei drumuri mai lungi facute in ultimele 2 saptamani, 3.7l/100km media pe primii 200km, apoi 4,8 cu masina plina 4 persoane plus bagaje pe 400km al doilea drum si ieri Ploiesti-Focsani dus-intors 4,3 media, eu cu doi colegi... I-a placut, nu se mai auzea lantul deloc zilele astea.

 

Masina asta e precum o curva buna, acum m-a adus pe culmile extazului la cum merge. Mai vedem mai incolo :).

Off-topic, nu se supara Bala :).

Link to comment
Share on other sites

Salut!Am si eu un X3 (E83LCI) din 2007 cu motor 2.0d si am acelasi sunet din filmult numai ca nu se aude asa de tare!Mi-au spus de la contempo Cars Brasov ca trebuie schimbata districutia cu tot cu arborele motor!Este normal asa??

 

Da, trebuie schimbat si el. Cel putin asa cer cei de la BMW. Daca tu il schimbi sau nu, e alegerea ta.

Link to comment
Share on other sites

De unde ai scos data aia?

 

Si ce model nou de vilbrochen a aparut din moment ce e un singur partnumber iar in recomandari apare sa fie inlocuit cu unul produs dupa 1.05.2009 ?

 

Note: Use crankshafts produced after 5. 1. 2009!

The production date stamped on the crankshaft sprocket (see Appendix, page 1.)

Meaning of numbers

- The first two digits indicate the production line.

- The six digits indicate the year (two digits), month, and day.

- The last five digits are the serial number of the crankshaft. The crankshaft shown on page 1 of the Annex has been made October 21, 2009.

Link to comment
Share on other sites

Confirm si eu inlocuirea gratuita a injectoarelor din seriile cu probleme la VAG. Cunosc personal vreo 2 cazuri. Si nu masini cu istoric la dealer.

Conditia e ca masina sa aiba vechimea intre 2 si 7 ani, sa nu se fi intervenit asupra injectoarelor iar defectul sa fie constatat si remediat intr-un service din reteaua VAG.

Sunt informatii oficiale, se pot verifica la orice dealer.

 

E offtopic, dar adevarat. :)

 

Frumos ar fi din partea bavarezilor sa faca o actiune asemanatoare (fara rahaturi de genul "revizii obligatorii la dealer" sau "numar maxim de km"), dar cred ca de fapt nici ei nu au o rezolvare definitiva a problemei si poate nici nu-i intereseaza s-o gaseasca.

 

Nu zic sa fie totul gratis, ci macar manopera sa fie gratis, iar sa zic vilbrochenul sa ti-l dea la jumatate de pret. Asa ar fi rezonabil si laudabil. Pana la urma si noi vrem sa nu ne lase masina in drum pentru o defectiune de care nu am fost instiintati, si ei au de castigat ca nu isi pierd clientii si renumele.

Link to comment
Share on other sites

sal,

eu am schimbat distributia de 20k. fara vibrochen. acum a aparut un sunet care nu stiu ce e. ce-i drept trebe ascultat cu atentie in mers sunetul, sau chiar si pe loc. se aude din habitaclu. e un fel de zornait continuu, legat oarecum in intensitate de turatia motorului, inclusiv in frana de motor se aude. cand scot din viteza dispare imediat.<br style="color: rgb(28, 40, 55); font-size: 13px; line-height: 19px; background-color: rgb(250, 251, 252);">am fost la un service autorizat bmw ( nu repr. ) si nu si-au dat seama ce poate fi.

. de la fulie nu e ca e noua , si de la distributie nu pare sa fie, in sensul ca sunetul e uniform, constant, iar deobicei cel de la distributie nu e uniform, liniar.

aveti idee ce poate fi ? poate fi de la vibrochen sunetul ? are rost sa ma duc si la repr ? de stiut ca baietii la care merg la service sunt destul de priceputi la BMW.

ms

Link to comment
Share on other sites

Vã salut !!! Am citit foarte atent acest topic pentru cã În urmã cu douã luni tocmai am achiziÞionat un 520/2009/180 k ºi vã spun sincer cã nu am auzit niciun zgomot suspect ...bineÎnÞeles cã acuma aud ºi noaptea În somn acest lanÞ care dã atâtea bãtãi de cap .Am fost la doi mecanici foarte buni de la mine din oraº ºi mi-au spus cã zgomotul ( fâºâitul) care Îl am este cel mai probabil de la vreo rolã pentru cã dacã ar fi de la lanÞ acesta are cu totul alt sunet. Personal cred cã se CAM exagereazã cu aceastã problemã. Vreau sã vã spun cã am avut ºi un 530d/2004 În care am bãgat În doi ani cam 6000 euro ( turbinã, admisie, evacuare, debidmetru, egr ºi curãtare motor ). Toate maºinile au problemele lor ºi În mare parte conteazã ºi norocul .
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Vã salut !!! Am citit foarte atent acest topic pentru cã În urmã cu douã luni tocmai am achiziÞionat un 520/2009/180 k ºi vã spun sincer cã nu am auzit niciun zgomot suspect ...bineÎnÞeles cã acuma aud ºi noaptea În somn acest lanÞ care dã atâtea bãtãi de cap .Am fost la doi mecanici foarte buni de la mine din oraº ºi mi-au spus cã zgomotul ( fâºâitul) care Îl am este cel mai probabil de la vreo rolã pentru cã dacã ar fi de la lanÞ acesta are cu totul alt sunet. Personal cred cã se CAM exagereazã cu aceastã problemã. Vreau sã vã spun cã am avut ºi un 530d/2004 În care am bãgat În doi ani cam 6000 euro ( turbinã, admisie, evacuare, debidmetru, egr ºi curãtare motor ). Toate maºinile au problemele lor ºi În mare parte conteazã ºi norocul .

 

sal,

 

problema nu e deloc exagerata. sunt foarte multe cazuri peste tot in europa. dar cum zici, cazurile nu ajung la 50 % din motoare, deci ai sansa de partea ta.

eu unul am schimbat distributia, si visez si acum cu ea desii totul e ok :). in rest motoarele mi se par chiar ok.

fasaitul ala si eu il am. tot asa mi s-a zic ca e ceva rola sau ceva. eu am schimbat fulia si cureaua de la accesorii, dar tot am un sunet discret. mi s-a zis ca poate fi de pe la alternator.

cum suna la tine ?

 

in rest sa ai noroc de ea.

Link to comment
Share on other sites

sal,

 

problema nu e deloc exagerata. sunt foarte multe cazuri peste tot in europa. dar cum zici, cazurile nu ajung la 50 % din motoare, deci ai sansa de partea ta.

eu unul am schimbat distributia, si visez si acum cu ea desii totul e ok :). in rest motoarele mi se par chiar ok.

fasaitul ala si eu il am. tot asa mi s-a zic ca e ceva rola sau ceva. eu am schimbat fulia si cureaua de la accesorii, dar tot am un sunet discret. mi s-a zis ca poate fi de pe la alternator.

cum suna la tine ?

 

in rest sa ai noroc de ea.

 

Se aude ceva dar foarte discret intre 1500-2000 rpm dar nu pare a fi sunet de lant ...din ce am vorbit cu mai multi mecanici acestia mi-au spus ca lantul cand suna el nu se aude liniar si mie acel sunet m-i se aude liniar. Poate o sa schimb si eu pana la urma distributia preventiv...sa vedem. Asta este sunetul de lanthttp://www.youtube.com/watch?v=QT_4D7CbuXI

Link to comment
Share on other sites

Se aude ceva dar foarte discret intre 1500-2000 rpm dar nu pare a fi sunet de lant ...din ce am vorbit cu mai multi mecanici acestia mi-au spus ca lantul cand suna el nu se aude liniar si mie acel sunet m-i se aude liniar. Poate o sa schimb si eu pana la urma distributia preventiv...sa vedem. Asta este sunetul de lanthttp://www.youtube.com/watch?v=QT_4D7CbuXI

 

stiu cum e sunetul de lant ca doar si eu l-am avut. ca in filmulet suna si la mine. si intradevar, sunetul de lant nu e liniar. poate iti suna de la cureaua de accesorii sau fulie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.