Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

Si la mine a inceput sa se auda un zgomot metalic si tind sa cred ca e de la distributie. O sa ma duc pe la sfarsitul saptamanii la mecanic sa vedem exact. Pana la urma care sunt ultimele codurile de produs, cele de pe prima pagina? Nu vreau sa imi faca vreo lichidare de stoc vreun magazin cu patine de acum 2 ani.

Eventual colegii care au schimbat deja distributia, daca pot, sa imi dea o lista cu tot ce se schimba si codurile aferente actualizate. Cred ca ar fi util pentru multi.

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba domnule ca a ajuns in Moldova sau nu stiu unde. Poate fi si in Africa - e reprezentanta BMW. Nu vreau sa intru cu voi in polemici, v-am zis despre ce am fost informat la reprezentanta BMW.

Mentionez, poate nu e un re-call (poate asa l-a numit ala), dar cert este ca mashina este asteptata in service pentru a i se inlocui distributia GRATUIT.

 

VIN: WBAPE11050WH50107

 

 

A verificat cineva VIN-ul la vreo reprezentanta BMW din RO?

Link to comment
Share on other sites

Este unul pe farcebook care spune ca a fost la reprezentanta la Cluj si i-a zis mecanicul ca exista recall pentru n47 2008-2009.Mai jos conversatia.

 

Azi am schimbat uleiul in cutie la reprezentanta BMW si mi-a zis mecanicul ca toate modelel Diesel e90 2007-2009(cele cu lantul in spate)se face recall in legatura cu distributia (nu ii anuntanumai cand vin la service ), si suport reparatiile BMW Romania.

Pentru cei interesati puteti intreba la voi in judet.

Link to comment
Share on other sites

Nu mai retin daca ai scris pe undeva. Ce an/luna e masina ta?

Precis se face o selectie in baza VIN-ului. Din primele informatii s-ar parea ca 2007-2008 e cam sigur.

Se constata zgomotul (daca exista), se schimba eventual un intinzator (nu stia sa-mi spuna care, banuiesc ca e cel accesibil din exterior) iar daca zgomotul persista, se procedeaza la inlocuirea completa, cu tot ce implica ea.

 

LE: asta se stie in momentul de fata. A specificat ca inca n-au avut niciunul.

 

Bala, da norocul peste tine si ti-o schimba astia gratuit pe cand te pregateai de un decont sanatos. :p

Edited by C_o_s_m_i_n
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu-i secretomanie, asa e reteaua la BMW. Intai merge clientul si informeaza reprezentanta, ca el afla mai repede, iar reprezentanta nu recunoaste nimic. Dupa ce trece putin timp 'stie' si reprezentanta. Asta am patit eu la recall-ul cu airbag-ul pentru e46. Se pare ca este aceeasi 'procedura' si la N47.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Masina este 12/2010. Ideea este ca daca se face recall pe tot ce inseamna n47, cred ca logic ar fi sa se schimbe si in functie de cei care vin direct cu problema. Daca se ia dupa an...pai inseamna sa stau cu masina pe bara vreo 2-3 ani pana cand ajung si eu la rand. Sunt totusi curios de alt lucru. Daca platesc schimbarea distributiei, imi dau banii inapoi atunci cand "imi vine raundul" ?

Asta era mai mult o gluma oricum, nu am de gand sa tin 1000 E inchisi in curtea BMW-ului, mai ales tinand cont ca ei inca nu stiu daca se face sau nu recall.

Apropo...am trimis un mail si in Germania sa vedem cum sta treaba pe acolo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.