Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

nu e deloc greu sa iei o masina cu km reali.

dar 90% iau masini la pretul pietei. e asa usor sa iei una cu km reali, dar nu le convine la multi sa dea cu 3000-4000-5000 (vb de un f10) pe una cu 140.000 reali in detrimentul uneia cu 225.000, sa dau un ex.

si sincer nici nu stiu cat merita, sansele teoretice sa pice sunt cam aceleasi din pct meu de vedere si la 140,000 si la 220.000.

cazuri de 300-400 sunt mai rare, marea majoriate cau cam 180-240 mii.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

LA MULTI ANI!

Intru in noul an cu fix 220000km, distributia rezista ... asa ca Doamne ajuta.

 

Lucica, nu vinzi masina? :))))

 

La multi ani, multa sanantate familiei si saluta-l pe baiat din partea mea :p

Edited by ckh
Link to comment
Share on other sites

Tu cauti cu c.v hidramata ... la mine e manuala. Plus ca cer mult, stiu ce masina am.

 

Preferam sa dau mai mult si sa stiu ce cumpar decat ce e pe net...m-am saturat cate masini am verificat si in ce hal se prezinta.

 

Da...caut automata :)

Link to comment
Share on other sites

salutare tuturor si un calduros La multi ani

sunt nou pe aici si de 3 sampamani sunt posesorul unui bmw 320d din 2011 163cp N47

citind acest post i mi dau seama ca motorul meu se aude ciudat la rece atat la relanti cat si intre 1400-2200rot/min

dupa ce se incalzeste se mai aude dar foarte putin

am fost la un service oficil bmw si mi l au ascultat putin (la cald) ;mi au zis ca fiind din 2011 sa nu ma preocup ca nu se mai rup lanturile-citind prin forumuri sunt cazuri cu distributia rupta din 2011 si 2012-

am facut un video cu telefonul mobil last pe roata din stanga fata-motorul rece

o sa va rog sa mi spuneti cum vi se pare ca ma tine treaba asta cu distributia fara somn

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Din punctul meu de vedere se aude normal.Daca inregistrati fiecare cu telefonul langa motor tot asa se aude.

Daca esti cu toate revizile la zi la reprezentanta incearca sa o schimbi gratis la BMW daca este cazul.

Edited by FANATIC
Link to comment
Share on other sites

Dragilor,

 

Ca si info: Bmw Grup Romania a confirmat faptul ca actiunea de rechemare in service ptr constatare/schimb distributie este inchisa(nu se stie ptr cat timp)

Experienta mea cu ei nu a fost una prea placuta : Dupa mailuri legate de rechemare transmise la BMW Grup Germania, in data de 15.12 cei de la BMW Grup Ro mi-au confirmat faptul ca seria de sasiu a masinii pe care o detin se incadreaza intr-un program de rechemare in service (Seria 1, 120D,177cp, N47), ca atare am facut programare in acest sens la Bavaria Baneasa. Ajung acolo entuziasmata si mi se spune ca aceasta actiune este inchisa si nu imi pot schimba nimic, deoarece nu pot deconta...redirectionandu-ma catre BMW Grup Romania. Dupa insistente telefonice si pe email, mi se raspunde intr-un final (dupa 2 saptamani) ca actiunea nu mai este valida si in acest moment nu exista nici o actiune activa ptr seria de sasiu WBAUD91080PZ12291. Minunat! Deci, nu-mi ramane decat sa va cer parerea referitoare la piese/service-uri unde as putea rezolva cu incredere aceasta problema.

Edited by Alina B
Link to comment
Share on other sites

La ce va referiti ca se aude? Fasaitul sau sunetul acela gros (precum niste bile intr-o galeata)?

Pentru fasait poate se rezolva doar schimband intinzatorul de sus de la distributie, la care se poate umbla foarte usor,din exterior, sau pune noul ulei Bmw Shell, original de la reprezentanta daca se poate, chiar daca e mai scump.

Pentru zgomotul acela gros, ar fi bine sa verifici intai rolele de la cureaua din fata, tampoanele de la motor, de la evacuare.

Oricum cu noul ulei bmw shell motorul se aude mult mai frumos si vibreaza mai putin. Inainte de a demonta motorul cine stie la ce service mai bine faci 20 de verificari, eventual si un schimb de ulei.

Eu asa am facut si masina (F25) merge f bine si acum, si are un an si 25000km in plus fata de cand am adus-o din Germania, si atunci fasaia mai tare decat acum.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa faci o treaba buna sa nu mai ai probleme schimba tot chitul ambele lanturi +...Daca schimbi doar o parte este foarte probabil ca sunetul sa reapara destul de repede sau nici macar sa nu dispara,asta in functie de cat de grava este problema. Edited by Alexaaandru
Link to comment
Share on other sites

A fost recall, câțiva colegi au beneficiat, ĂŽnsĂŁ nu a fost ĂŽnlocuitĂŁ in totalitate distribuția. (La majoritatea cazurilo s-a ĂŽnlocuit parțial) Si eu trebuia sa beneficiez de recall conform seriei de șasiu, ĂŽnsĂŁ astĂŁzi am fost anunțatĂŁ de BMW grup ca recall-ul s-a ĂŽnchis. Totuși, suna la o reprezentanta si ĂŽntreaba-i, poate vei avea noroc si a fost ĂŽnchis doar pentru anumite serii de șasiu.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.