Jump to content

Sfat achizitie BMW 120d sau E46 2.0d


Diabolord

Recommended Posts

Buna, ma gandeam sa achizitionez in viitorul apropiat prima mea masina, un BMW 120d 163 cp. Banii ii voi scoate din banca...maxim 6000 cu care cred ca pot achizitiona una bunicica. Vreau sa precizez ca fac aprox. 30 de km pe zi din care 10 inafara orasului. Nu vreau sa achizitionez model pe benzina din pricina consumului, in momentul de fata conduc masina parintilor, un benzinar de 2 L din '97 care consuma foarte mult (cam 11L consum mediu). Vreau BMW seria 1 fiindca imi plac masinile mai sportive, si tinand cont de banii pe care as fi dispus sa dau pe masina ar fi cam cea mai buna optiune. Nu as fi vrut modelul E46 fiindca mi se pare ca majoritatea nu le gasesti intr-o stare foarte buna si au multi km. In plus seria 1 e putin mai noua. Acum as vrea si parerea voastra : e ok 120d? cam care sunt cele mai des intalnite probleme la acest model? sau sa merg pe e46 150 cp?

 

P.S. In ideea in care la sfarsitul lunii, dupa plata ratei si altor cheltuieli nu o sa raman cu prea mult "cascaval" :), credeti ca voi putea sa intretin unul din aceste modele?

 

Multumesc si astept parerea voastra, orice sfat este binevenit :).

Link to comment
Share on other sites

pretul de 6000 euro e cam la limita pentru o seria 1,plus nu este un model care sa aiba standard multe optiuni ca o seria 3 sau 5.Daca iti mai si pica in mai putin de 2 ani o componenta scumpa (volanta/ambreiaj/turbina)toata economia care ai obtinut-o din consumul redus este degeaba.Eu as alege un E46 coupe :),nu sint asa muncite ca o berlina sau un break.Oricum fiind o masina second hand trebuie sa ai buget pregatit in case shit happens macar 1000e
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Motorul de 2.0d de 163cp este un motor care are probleme la volanta, si altele putin mai minore, 2.0d 150 cp este, parerea mea, mult mai reusit decat celalalt de 163 cp. deci clar e46 pentru ca este si mai mare la interior decat seria 1, sta mai bine pe drum si in caz ca iti pica ceva gasesti una doua pe la schrot.uri.
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

1. Nu te feri de benzina, are multe avantaje fata de diesele. Iti spune cineva care are doua masini pe motorina (intamplator, ambele sunt BMW :)). Pe de alta parte, pune mana pe un creion si calculeaza cati bani ar trebui sa dai lunar in plus, la preturile actuale ale benzinei vs motorina. Rezultatul va fi surprinzator pentru 1000 km/luna;

2. Am un 116d si un 520d (ambele F-uri) si vreau sa-ti spun ca prefer 116-le pentru alergatura zilnica prin Bucuresti. 520-le este perfect la drumuri lungi, cand umplu masina cu bagaje;

3. Subscriu la ce se scrie mai sus, nu-ti lua o masina pe care nu ti-o permiti. Vei ajunge sa faci compromisuri care destrama magia BMW (LPG, piese din dezmembrari sau surse dubioase etc).

 

In rest, iti urez cu anticipare, Bine ai venit in clubul BMW!

Link to comment
Share on other sites

Maxim 100 ron pe luna te costa benzina in plus fata de diesel, daca faci dumuri prin oras, la munca/carrefour/piata, chestiile normale. Dar per total iesi mai ieftin cu intretinerea, si e mai ok pe termen lung. Problema mai mare e cu creditul, vrei sa iei o masina pe imprumut, dupa care spui ca nu iti raman multi bani de intretinere, de 'zile negre'. Nu e bine sa ne dam cu parerea pe banii altora, dar in cazul de fata as asculta sfatul colegilor de mai sus.
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pt. sfaturi ! BMW-ul nu vroiam sa il achizitionez in ideea de a fi "baietzash" :). Este o masina care, parerea mea, este peste majoritatea celorlalte ca si calitate, imi place cum arata, ca si "specs" este foarte buna si... multe altele :D . Eu am incercat sa va prezint situatia in mare si sa vad care sunt parerile altor persoane tinand cont de aceasta situatie. Consider ca daca tot scot acesti bani din banca(pt. ca alta posibilitate nu am,si in plus mi-ar lua prea mult timp sa strang banii si zic ca nu merita sa astept), sa iau ceva ce imi place si pt. care nu ma deranjeaza sa fac rata sa zic asa. Nu vreau sa par "mofturos" dar chiar nu ma atrage un logan, chiar daca este nou. M-am gandit la posibilitatea asta dar am ajuns la concluzia ca as regreta daca as da bani pe o masina care mai mult ca sigur nu mi-ar place. Nu stiu ce sa va mai zic :) dar va multumesc si daca mai aveti alte sugestii, va rog sa interveniti :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

Am uitat sa precizez, pana in maxim 6000 de euro ce mi-ati recomanda sa achizitionez? Sunt destul de confuz :unsure: , chiar mi-ar fi placut enorm seria 1 dar as vrea parerea voastra cu privire la alte masini cat de cat sportive pe care le-as putea achizitiona :)
Link to comment
Share on other sites

Eu sincer daca as lua bani din banca, stiind ca 7 ani sunt legat de banca deci mai greu cu banii, consumul m-as indrepta sa fie cat mai scazut si intretinerea usoara, o masina cat mai noua. Fiind tanar nu cred ca ai nevoie de vreun bolid, as cauta o masina de clasa mica cum este fiesta ( porti luat ceva 2008+++ chiar si diesel la banii aia foarte bun si sa mai ramana si 1000 de taxa si altele grija la unele care chiar daca sunt mai noi au e4 si e mare taxa) sau un golf care din nou are o intretinere usoara . SI daca are motor mic sa stii ca asta nu inseamna ca nu te poti "distra" cu ea conteaza si greutatea masinii dar mai important soferul. Eu am dat un exemplu de ce as face eu sper sa nu sariti pe mine.

Dar daca tu o tii sa iei bmw neaparat as merge pe un 116i cu motorul de 1.6 care e destul de fiabil , dar totusi la banii aia e cam stransa lupta sa iei si masina si taxa si altele si sa nu fie pocnitoare . Pe cand o masina de clasa mai mica nu neaparat bmw poti achizitiona mai noua si cu ceva batai de cap in minus ( asta nu e obligatoriu ) depinde cat de norocos esti la loterie.

 

Ah si inca ceva daca faci imprumut de 6000 de euro nu cumpara masina de 5900 ( adica la limita ) lasa o marja de eroare de piese , un caiuciuc un schimb ulei una alta .

Edited by OaKy
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Prima mea masina a fost un E46 318d din 2003,asta prin 2009 cand mi-am luat permisul,cu 160 000 km reali.Nu mi-a placut niciodata masina aia.Nu mai stiu ce conceptii aveam atunci dar mi se parea ca nu fuge,pe autostrada daca depaseai 130 km/h consuma mult,interiorul gri era oribil,muzica nu se auzea bine.

Tatal meu avea o Vectra C din 2007 1.9 cu sase trepte care mi se parea superioara la orice,frane,acceleratie,stabilitate,consum.

 

Anul trecut am luat un Fiat Grande Punto 1.3d din 2008 cu cutie easytronic.Un gunoi de masina.Cutia mergea bine insa i-au picat injectoarele(toate 4),i-a picat DPF-ul,i-a picat rulmentul intermediar si pana sa o vand,avea probleme si cu turbina.Masina avea 100000km pe bord dar in realitate avea 190000.Am dat 3800 EUR pe ea,am mai bagat cel putin 1000 EUR in ea si tot nu mergea cum trebuie...am vandut-o cu 3000.

 

Acum am luat un 116i din 11/2010 cu 55000km reali si arata si se simte ca o masina,nu ca un cadavru pe roti.Chiar am fost surprins de cat de placut e sa o conduci.

Problema e consumul,consuma cel putin 10% in oras,dar cum au scris si colegii mai sus,o conduce mama numai prin oras si nu simte foarte mult diferenta de consum fata de fiat.

 

P.S Astea sunt parerile mele personale.

P.P.S Incearca sa iti cumperi masina dintr-un parc auto din RO daca nu ai posibilitatea sa te duci in Germania.Cu istoric service ar fi perfect.In afara de Fiat pe care l-am cumparat de la o persoana fizica nu am avut probleme mari cu nici una.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa te gandesti bine inainte.

 

Sa cumperi in rate o masina veche de 10 ani, in momentul cand vei termina ratele deja masina are 15 ani... platind rata lunara nu cred ca o sa-ti permiti sa o tii intr-o forma chiar exemplara si va trebui sa tai din calitatea intretinerii care va insemna ca tai practic din calitatea masinii. Deci practic o sa platesti rate la un cazan :))

Stiu ca suna naspa, dar asa e.

Eu ti-as zice da, cumpara 120d pentru ca eu sunt deja la al doilea dar ca orice bmw, nu este chiar ieftin de intretinut.

 

Cumpara una cat mai noua daca tot platesti rate. Sau ia-ti una ieftina momentan si poate pe viitor o sa-ti permiti altceva mai bun.

Nu te ingropa in datorii pentru un fier!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Este discutabil cu "dealeri" de la noi ce vand in rate , adica leasing masini . Am auzit acum 1-2 ani multe firme ce se faceau disparute cand mai aveai cam 5 luni de platit. Nefiind astfel masina pe numele tau dupa atati bani dati te alegeai cu paguba si masina ce nu e de drept a ta.

Acum sper ca s-a mai trezit si Romanul si nu mai este setat pe teapa , bine numai pentru mine.

Edited by OaKy
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Este ĂŽn totalitate ineficient sĂŁ cumperi o masinĂŁ in rate. Pierzi prea mulți bani și nu știu dacĂŁ ĂŽți permiți asta. De fapt sigur nu-ți permiți... cĂŁ altfel luai mașina cu banii jos. :D Vei plĂŁti dobândĂŁ, ĂŽn timp ce mașina se devalorizeazĂŁ. Practic arunci pe geam cu 150 de milioane ĂŽn 2-3 ani, un an de muncĂŁ poate. :D

 

Ăn altĂŁ ordine de idei la 6000 de euro ai putea cumpĂŁra:

- Ford Fiesta 2010, 1.6 motorina 95 de cai sau 1.4 benzina 97 cai

- Ford Focus 2008 1.6 Ti-Vct 116 cai sau chiar 2.0 de 145 cai

PS: Nu sunt fan Ford :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea... daca vrei o masina care sa se apropie cat de cat de feeling-ul BMW ca si pozitie la volan si o masina frumoasa, iti recomand un Seat Leon din 2008/2009. Este singura compacta care se apropie de seria 1 ca si pozitie la volan, directie etc. Nu are aceeasi calitate la interior, nu are acel ruliu premium dar nici nu e vreo pocnitoare. Intretinerea este mult mai ieftina iar in banii pe care tu ii ai disponibili te incadrezi fara probleme.
  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Sper ca nu mi-ai luat-o in nume de rau, nu am spus chestiile alea sa te jignesc in vreun fel, ci doar sa conturez un pic realitatea. Pe hartie calculele initiale par sa se pupe, insa in viata reala o sa te lovesti inevitabil de probleme si deviatii neasteptate de la buget.

 

Daca tot esti chitit pe BMW, poate e o idee buna sa nu te arunci la maximul ce poti obtine de la banca. Fa credit doar pe jumatate din suma, mai strange pana in toamna cand vrei sa o cumperi si cu vreo 4000 euro cauta un E46 sau chiar E39 ingrijit. Multi cer preturi maricele pe asemenea masini, dar fiind destul de vechi si probabil cu multicei km, cred ca poti negocia mai bine decat la un seria 1.

 

Rata la jumatate, raman ceva bani lunar de o revizie sau benzina/motorina, ai o masina frumoasa care dpmdv inca nu e demodata si la care vei pierde putin la revanzare, deoarece devalorizarea in 5 ani la o astfel de masina e infima.

 

Te asteptam cu topicul de prezentare :)

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.