Jump to content

Dilema bricheta


Recommended Posts

Astazi am fost la electrician si am legat la bricheta o priza cu USB si alte prize. Totul s-a facut perfect ok si profesional. Problema ii ca acea priza cu usb-uri are pe ea un led si din care observ nu se mai stinge. Eu din cunostintele mele cam la 2-3 minute dupa ce inchid masina, curentul pe bricheta cel putin se intrerupe.

Ideea ii ca acum nu se mai intrerupe nici dupa o ora.

Stie cineva ce-i de facut?? A mai patit cineva???

Link to comment
Share on other sites

Cred ca Stefan vrea sa spuna ca nu merge linkul.

 

Astazi am fost la electrician si am legat la bricheta o priza cu USB si alte prize. Totul s-a facut perfect ok si profesional. Problema ii ca acea priza cu usb-uri are pe ea un led si din care observ nu se mai stinge. Eu din cunostintele mele cam la 2-3 minute dupa ce inchid masina, curentul pe bricheta cel putin se intrerupe.

Ideea ii ca acum nu se mai intrerupe nici dupa o ora.

Stie cineva ce-i de facut?? A mai patit cineva???

 

Foarte util!

Ai facut niste poze?

De unde ai cumparat priza cu USB?

Exista si cu priza dubla?

Link to comment
Share on other sites

mufa de bricheta ramane alimentata non-stop, atat cat dureaza si bateria...

 

cum ti-am spus si in PM, ledul ala ar trebui alimentat de la firele gri/rosu care vin de la LCM (de la pinul 47)... asa vei avea tensiune in el doar cand vei aprinde luminile

 

nu merge acel DIY

acum merge

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca e un lucru bun ca ramane curent non stop la bricheta, am camera dvr care isi face treaba f bine si filmeaza 8 ore cat sunt eu la servici si luna trecuta mi-a atins unul masina si am vazut pe camera, deci parerea mea e sa o lasi asa poate vrei sa-ti lasi un telefon la incarcat sau cva oricum in privinta bateriei nu o sa ti-o omoare nici un consum de 1.5 la 24 de ore dapai un led.... Edited by AndreiXXL
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Din cate imi aduc aminte parca am vazut ceva in NCS cand ma uitam peacolo, era ceva cu tensiunea dupa inchidere parca.... sau ceva de genul

O sa ma uit azi sau maine si revin. Posibil sa se poata coda ceva:D

 

Nu se poate coda nimic bricheta are tot timpul tensiune.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

mufa de bricheta ramane alimentata non-stop, atat cat dureaza si bateria...

 

cum ti-am spus si in PM, ledul ala ar trebui alimentat de la firele gri/rosu care vin de la LCM (de la pinul 47)... asa vei avea tensiune in el doar cand vei aprinde luminile

 

 

acum merge

 

Îți mulțumesc mult deci am inteles, chiar și după închiderea mașini la e46 rămâne curent pe bricheta. O sa vb cu electricianul sa intre și el pe forumul bmw sa mai învețe una alta. Oricum XXL și Rcc-67 Îți mulțumesc pt răbdare :)))

o zii buna sa aveti

Edited by Stefan M
Link to comment
Share on other sites

RĂŁmâne așa, am legat pe direct. Nu am mai pus releu. Nu are sens sa mĂŁ complic. Am discutat cu mai mulți electricieni și am ajuns la concluzia ca ĂŽi trebuie ffff mult timp pentru a ĂŽmi manca bateria ĂŽn condițiile ĂŽn care eu umblu cu mașina destul de des. Ăn orice caz va mulțumesc pentru sfaturi și pĂŁreri. Sa aveți o zi buna
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Am vb cu un mecanic și el spune ca pe bricheta la e46 rĂŁmâne curent și dupĂŁ ĂŽnchidere. Mie personal nu.mi vine sa cred. A mai auzit cineva așa ceva??

La fel si la mine,ramane aprins ledul la mufa de la camera care este bagata in bricheta..si filmeaza non stop.Nu consuma mult-cred..dar cand ai bateria slaba..conteaza

Link to comment
Share on other sites

Posibil sa conteze. Verifica ce consum are la mine acel led nu consuma aproape deloc ĂŽn condițiile ĂŽn care eu merg zilnic cu mașina

Mai demult era la moda smecheria aceea cu 2 leduri care luminau intermitent,cica mentineau bateria activa,acum nu prea mai vezi..oare daca lasam vreo chestie in bricheta nu e tot aia?Ciudat ca ramane mufa de la camera si nu se descarca,si camera consuma si ea..dar in schimb a facut bateria figura cand era libera de consum..

Link to comment
Share on other sites

Daca se trage un fir de la la o siguranta care e alimentata de la releul general, atunci cand opresti motorul , se va opri si curentul catre bricheta. Asta o stie orice electrician doar ca nu se implica nimeni.In afara de led stablizatorul de 5 v pentru usb consuma si el ,deoarece scade tensiunea de la 12v la 5v,nu este o componenta eleectronica care sa

intre in modul sleep, e un stabilizator chior, ieftin, chi.nezesc.

Link to comment
Share on other sites

Mai demult era la moda smecheria aceea cu 2 leduri care luminau intermitent,cica mentineau bateria activa,acum nu prea mai vezi..oare daca lasam vreo chestie in bricheta nu e tot aia?Ciudat ca ramane mufa de la camera si nu se descarca,si camera consuma si ea..dar in schimb a facut bateria figura cand era libera de consum..

 

Ăsta ar fi ultima fitza la e46 sa ne punem acele doua beculete jos unde avem bagheta cu butoane și sa și pâlpâie intermitent sa menținĂŁ bateria activa :)))))

Link to comment
Share on other sites

Ăsta ar fi ultima fitza la e46 sa ne punem acele doua beculete jos unde avem bagheta cu butoane și sa și pâlpâie intermitent sa menținĂŁ bateria activa :)))))

Eu nu cred in vrajeala asta....Cum nu cred nici in fasia de cauciuc atarnata dedesubt care cica preia socurile,vibratiile...

Link to comment
Share on other sites

Fasia de cauciuc care atarna dedesupt era pentru a descarca energia electrostatica acumulata in caroseria masinii.

Ok..asa o fi..desi ma gandesc ca totusi cauciucul nu transmite energie ..e izolator.Eu nu am..sa-mi pun??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.