Jump to content

Test ulei de motor: Castrol EDGE vs BMW 5W30


Recommended Posts

Si eu cumpar de la Cataxxl de obicei, banuiesc ca nu e contrafacutm (ma refer la castrol) din cate am vazut scrie in germana pe el.. As fi curios cum se simte masina cu Motul sau Ravenol dar la 220 de k km e cam tarziu sa-i schimb uleiul, mai ales ca pana acum a vazut doar castrol si a mers ok cu el.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

eu personal nu inteleg schimbarile astea de ulei o data ce masina este ok cu uleiul x sau y, pentru ce ai face asta ? pentru ce ai trece la bmw by shell si cu 30 de lei in + pe litru daca masina este ok...sa nu aveti impresia ca daca pui shell sau ravenol va zbura, din contra, o data ce merge bine, de ce ai face asta...zic si eu...:pardon:
Link to comment
Share on other sites

eu personal nu inteleg schimbarile astea de ulei o data ce masina este ok cu uleiul x sau y, pentru ce ai face asta ? pentru ce ai trece la bmw by shell si cu 30 de lei in + pe litru daca masina este ok...sa nu aveti impresia ca daca pui shell sau ravenol va zbura, din contra, o data ce merge bine, de ce ai face asta...zic si eu...:pardon:

 

Pentru ca shell este mai bun, si eu spun asta din proprie experienta dupa ce l-am folosit ani de zile

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu in al meu cazan bag de 5 ani doar Castrol EDGE 5W40 si sunt f f f f f multumit, oricum il schimb la maximum 10.000 de km, nu vad de ce l-as inlocui cu un alt ulei.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Te-a vrĂŁjit ĂŁla,nu existĂŁ așa ceva,dacĂŁ ai firmĂŁ in domeniu și faci comandĂŁ la bmw,iți trimit ĂŁia un tir de ulei,farĂŁ probleme.

 

CĂŁ nu avea el in magazin,e altĂŁ poveste..

Tu ca si magazin unde ai toate uleiurile si doresti sa faci vanzare, nu vad dc sa nu ai tot ce se cere. Germania fiind o tara in care BMW este o masina populara, nu cred eu ca nu fac ei vanzare la ulei BMW.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 10 months later...

Salut,

 

deci pana la urma, din experienta celor care au schimbat uleiul Bmw 5w30 cu Castrol Edge ce feedback avem? Este mai silentios motorul, se comporta mai bine? Recomanda cineva ca fiind o schimbare in bine?

 

Eu unul am incercat iarna asta Castrol Edge 0w30 pe un F30 iar motorul mi s-a parut sesizabil mai galagios..

Link to comment
Share on other sites

Ce ma distrez cand vad discutii despre uleiuri, mai ales Castrol vs Shell.

BMW a renuntat la Castrol din diverse motive, daca o sa cautati pe forumurile VW din afara o sa aflati o parte din motive, cu motoare stricate si alte povesti interesante cauzate de Castrol, ceea ce a dus la ruperea contractului cu BMW. Lucruri care nu au fost prea mediatizate si tinute sub pres, dar care le gasiti relatate pe forumurile in afara.

Pana la urma folositi orice marca preferati dar sa respecte normele date de producator, iar in afara se gasesc o gramada care isi fac timp sa le si testeze in amanunt si chiar sa le trimita la analize de laborator.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.