Jump to content

F10 525dA 218hp


Andrei_VUV

Recommended Posts

Cum te descurci cu interiorul crem? Cât de greu e de ĂŽntreținut?

Si eu am tot interior bej. Trebuie sa fi ceva mai atent ca si la cel negru, insa nu e ceva de speriat. Totdeauna interioarele bej/crem/alb iti dau impresia de un spatiu mai generos..

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Azi revizia 132250km. Acelasi ulei 0w40 Castrol FST C3, cum a avut masina de la inceput.

 

 

Acelasi ulei l-am pus si eu ultima oara in octombrie anul trecut si parca se aude cel mai bine motorul, e mult mai silentios si la fel fara fluctuatii de zgomot dupa trecerea timpului. Pe asta voi merge si de acum inainte. Oricum in general uleiurile din gama 0W, sunt cele mai bune, fac parte dintr-o categorie premium a producatorilor. Acest lucru il confirma si pretul de altfel.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cum te descurci cu interiorul crem? Cât de greu e de ĂŽntreținut?

Nu f greu. Scaunele nu prea se murdaresc, cel putin la mine. Doar presurile imi mai dau batai de cap cand ploua. As fi luat si alta nuanta la interior dar exclus negrul pt ca e durere vara. Si daca am prins-o si cu ventilatie nici n-am mai stat pe ganduri si am sarit pe ea....si asa sunt f rare cu ventilatie la F10.

  • Like 4
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Proaspata. 116i sport line automat. Senzatie motorul :smile:

 

http://i65.tinypic.com/1pcu9x.jpg

http://i66.tinypic.com/35l6d6p.jpg

http://i66.tinypic.com/6tpno2.jpg

http://i68.tinypic.com/21oq9s4.jpg

http://i67.tinypic.com/11b0qz5.jpg

http://i68.tinypic.com/mugci9.jpg

Edited by Andrei_VUV
  • Like 6
  • Downvote 15
Link to comment
Share on other sites

Vad ca mai nou te-ai "transformat" in samsar de bemveuri :) Las' ca-i bine. Doar sa ai grija cu "cioara vopsita" , desi sper totusi ca n-o sa te dedai la astfel de practici samsaresti.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

De cele mai multe ori si in general in majoritatea afacerilor trebuie sa oferi calitate ca acel client sa mai vina la tine, dar sincer in acest domeniu "vanzator de masini" (samsar) te intereseaza maximizarea profitului si nu sta nimeni sa faca un profit de 100-200 euro doar ca sa fie clientul ce cumpara masina foarte multumit pentru ca pana la urma oricum acel client fie el si foarte multumit rar sa se intample sa se nimereasca sa cumpere tot de la tine.
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu umblu la nimic eu. Cum o iau asa o vand, care vrea sa ia bine care nu nu. E bine acum ca a aparut bmwdecoder si le pun poza cu istoric...desi multa lume nu prea intelege ce inseamna.

Legat de 116i, chiar e faina masina si motorul in special, de turatie si sunet sportiv dupa 3000 in sus. Nu e deloc puturoasa, am mers si cu 116d spre ex si nu se compara. Pe sport zici ca e alta masina dar si pe comfort cand o calci te baga in 4,5000 instant. Consumul sare de 8 daca mergi cu ea sportiv, altfel o tine in 6-7 la mers normal.

 

Initial am luat pt vanzare 116i dar acum ma gandesc daca o mai vand. :)

Am avut anunt pe forum la vanzari cu ea si cu M550d dar mi-au fost sterse topicele inexplicabil.

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/auto-inserat/bmw-116i-aut-sport-line-ploiesti/228092013.html?lang=de

Edited by Andrei_VUV
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

e atat de senzatie motorul ala de am crezut ca ma sinucid intr-o depasire normala... getlost.png

 

"sportiv" nu e un cuvant care ar trebui asociat cu motorul ala...sincer. cand spui ca 1.6i e sportiv e ca si cand prezinti un magar drept cal

ca sa nu mai spun ca pe caroseria asta e chiar foarte, foarte zgomotos (din nou, a nu se citi "sportiv"...mai degraba deranjant)

 

consumul nu e deloc cum spui tu. la mers normal e de 7+, iar daca mergi mai turat e de fapt 10-11-12. dar nicidecum 8

 

nu ma intelege gresit, nu ma leg de masina ta deloc. doar iti relatez experienta mea. si nu, n-am condus-o 50-100km...o am in familie de cand a aparut modelul (proasta decizie la motorizare)

 

bafta la vanzare

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Subscriu la ce spune @harsh. Andrei, inteleg sa lauzi M550d, dar sa spui ca 116i e "senzatie"...pai nu te mai crede nimeni; devii neserios, prin a spune orice pentru a vinde.

Masina asta este fun de condus, se descurca decent, extraurban e chiar economica, dar chiar si pe comfort sau eco pro in bucuresti sare de 10 usor. Pe sport cu atat mai mult... Deci, ca sa zic asa, mai taie din ele...

Bafta la vanzare, pana nu ti se sterge si topicul asta.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

eu nu ma leg deloc de partea de promovare/vanzare a masinii. fiecare cu "ale lui"...

eu pur si simplu m-am legat de apelativele folosite in descrierea motorizarii si a consumului. asta ca sa nu existe dubii de struguri acrii sau vreo conspiratie pro/contra vanzarii

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

E senzatie poate si din cauza ca n-am mai avut benzinar de cativa ani. :) Dar motorul eu zic ca se misca f bine cu automata, poate la manuala sa fie mai nasol. Apropo, harsh masina ta e tot F20, nu E87? Ca E87 parca nu avea turbina pe motorul asta, poate e si alt motor de altfel. Asta chiar trage bine, poti depasi in siguranta din cat am testat pana acum.
  • Like 1
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Am eu F20 (ma rog, sotia), fix la fel, doar ca e alb si ceva mai bine dotat. Nu e "senzatie" motorul; e ok, trage bine, in niciun caz nu risti in depasiri, dar nu consuma cum zici.

Si mie imi face placere sa merg cu ea, din cauza ca e mai mica, poate acelasi sentiment il ai si tu.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

f20 e si la mine. e manual, dar nu am tras concluzii pripite. abia dupa +1000km am ajuns sa spun ce am scris mai sus. deci e clar ca am folosit-o in diferite circumstante, turatii, viteze si altele. si pur si simplu dupa aprox 80km/h nu mai poti face depasiri in deplina siguranta (ps: nu imi place sa fac depasiri riscante sau la mustata). ii lipseste cuplul cu desavarsire si nu imi place nici cum livreaza puterea pe plaja de turatii...in fine. daca o vei conduce mai mult si concomitent cu 525-ul poate imi vei da dreptate. eu in orice lucru incerc sa fiu obiectiv. chiar daca e lucrul meu, daca nu e bun il descriu ca atare

 

pur si simplu il gasesc ca fiind un motor nereusit. nu pot sa vb de fiabilitate pt ca masina se foloseste pe distante scurte, deci inca are bine sub 40mii km. in schimb mama (ca ea o foloseste 85-90%) zice ca e multumita la maxim de motor.

 

cat despre zgomotul motorului sau antifonare, cum spuneam mai sus, lasa de dorit. la viteze de peste 120 km/h e deranjant deja, iar la viteze mici, inclusiv relanti, e sunet de aproape diesel. cand e rece e clar sunet de diesel :))

 

incearca sa mergi cu ea +100km pe autostrada continuu cu viteze mari, sa vezi ce instabila e. asta fiind pe sport, ca pe confort/eco e destul de greu de manevrat la viteze mari pe distante lungi. masina e folosita in DE. mergand zilnic cu F10 aici, am mers la aeroport cu ea, am zburat in DE si acolo la aeroport am zis sa conduc eu F20-ul pana acasa...foarte greu m-am acomodat cu masina la vitezele de acolo. mai ales ca sunt in situatia ta, deci am trecut de la F10 la F20. simteam ca nu e stabila deloc.

 

in fine...are si multe plusuri pe care le apreciez foarte mult si care zi de zi depasesc minusurile motorului, antifonarii si stabilitatii la viteze mari. imi plac scaunele sport pe distante scurte, au sustinere laterala buna. imi place volanul si directia. parca sunt mai captivante decat pe F10. imi place ca desi e mica ai spatii de depozitare bune. imi place ca e mica si vara se raceste repede si nu te innebuneste AC-ul ca la alte masini. e singura masina la care las start/stop activ pt ca isi face treaba foarte bine...etc. astea sunt genuri de plusuri care defineste un 116i. nu motorul. in niciun caz motorul, care consuma cat 3.0D (glumesc...dar nu e departe)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.