Jump to content

F10 525dA 218hp


Andrei_VUV

Recommended Posts

Am si eu o nelamurire. De cand am schimbat anvelopa taiata pe spate cu unul nou Continental non rft si non asimetric am un zgomot la rulare ciudat intre 140-160km/h. Celalalt de pe spate inca nu l-am schimbat, Pirelli rft asimetric. Cumva sa fie asta o problema, ca unul are profil asimetric si celalalt nu? Pentru ca sunt in dilema daca sa iau acelasi tip Continental sau sa merg pe altele cu profil asimetric ambele. Totusi din ce am citit si eu am vazut ca cele asimetrice se uzeaza mai repede si nu prea sunt economice. Iar zgomotul acela (ca un fel de vajaiala enervanta) il simt pe partea soferului, asta de cand am schimbat anvelopa. Am echilibrat-o de 2 ori si nici un rezultat. In rest e ok, doar intre 140-160 face asa, in special la 150.
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Tu ai 1 buc RFt si 1 buc nonRFt si pe deasupra, diferite ca marca/model, si mai intrebi daca din cauza aia se aude asa? Nici nu stiu cum te-ai gandit sa umbli asa cu ea,de ce nu ai cumparat 2 buc la fel daca tot ai taiat 1 cauciuc? Pune 2 la fel si rezolvi problema.

 

@ bala.. nu face zgomot, dar cand ai pe puntea spate 2 cauciucuri total diferite, si in plus unul RFt si celalalt nu, iti dai seama ca nu poate sa fie ok, orice marca ar fi ele...

Si eu am avut Continental'uri si sunt foarte ok.

Edited by mdln
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Pai atunci a fost urgenta si doar anvelopa respectiva am gasit-o. Si e sport contact 2 modelul. Se gaseste si acum dar sunt mai rare ca nu se mai fabrica.

 

@mdln, acum sper ca intelegi de ce nu m-am grabit sa mai iau unul la fel. Eu as fi vrut tot RFT initial, acum nu stiu ce sa fac pt ca nu ma decid.

  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca e nasol sa mergi cu ele diferite pe puntea spate. Nu ma refer aici la dimensiuni ci greutate, afectezi diferentialul intr-o oarecare masura, roata RFT fiind cu mult mai grea.

Asa la mers normal nu se simte nimic, e totul ok. Doar la viteza respectiva face "figuri". Iar legat de diferential nu stiu ce sa zic pt ca nu ma pricep. Dar daca tu stii e bine ca m-ai informat.

Vine cam in 7-10 zile anvelopa. Bine ca nu mai am drumuri asa lungi :)

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o nelamurire. De cand am schimbat anvelopa taiata pe spate cu unul nou Continental non rft si non asimetric am un zgomot la rulare ciudat intre 140-160km/h. Celalalt de pe spate inca nu l-am schimbat, Pirelli rft asimetric. Cumva sa fie asta o problema, ca unul are profil asimetric si celalalt nu? Pentru ca sunt in dilema daca sa iau acelasi tip Continental sau sa merg pe altele cu profil asimetric ambele. Totusi din ce am citit si eu am vazut ca cele asimetrice se uzeaza mai repede si nu prea sunt economice. Iar zgomotul acela (ca un fel de vajaiala enervanta) il simt pe partea soferului, asta de cand am schimbat anvelopa. Am echilibrat-o de 2 ori si nici un rezultat. In rest e ok, doar intre 140-160 face asa, in special la 150.

 

 

Ai nevoie de anvelope de iarna :).. glumesc.. limita max e 139 totusi..ntz ntz

 

Poimaine am o pauza intre drumetii... mI-ai promis ca vad si eu masina :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dupa cateva saptamani cei de la bmw din Germania (ca astia din RO habar nu aveau) mi-au activat in sfarsit contul de pe conn drive si mi-au adaugat masina.

Cam scumpe serviciile bmw online si internet. :)

 

http://i59.tinypic.com/52e0wg.jpg

 

http://i60.tinypic.com/30hx6h3.jpg

 

Am instalat si app "My bmw remote" pt android. Pe contul play store de RO nu merge dat jos, am reusit prin alte metode :)

 

http://i59.tinypic.com/v3hil4.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.