Jump to content

E36 320i difuzoare help


Recommended Posts

cine stie catzi cm are difuzoarele de pe fatza ? arata extrem de mici si mi sa pus pe inima sa le scimb. Dupa cat vad eu au vro 3" dar greu de gasit difuzoare de 3". Nu vreau sa folosesc doar tweeters care cred ca sar potrivi perfect. Pe spate mam uitat si am vazut ca am difuzoare NOKIA, ash vrea sa tzin marca Alpine deoarece am deja un CDA-9827 cu interfatza KCA-420i pentru iPOD, un v12 MRV amplificator cu 1x12" Kicker Solobaric (yeah stiu ca nu subwoofer nu e Alpine dar Kicker imi da sunetul care doresc)

 

Pe spate ma gandesc la Alpine DDD dar pe fatza inca nu am gasit nimic in afara de tweeters in 3" (nici nu stiu daca e 3", apar mici de tot)

 

Idei?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
cine stie catzi cm are difuzoarele de pe fatza ? arata extrem de mici si mi sa pus pe inima sa le scimb. Dupa cat vad eu au vro 3" dar greu de gasit difuzoare de 3". Nu vreau sa folosesc doar tweeters care cred ca sar potrivi perfect. Pe spate mam uitat si am vazut ca am difuzoare NOKIA, ash vrea sa tzin marca Alpine deoarece  am deja un CDA-9827 cu interfatza KCA-420i pentru iPOD, un v12 MRV amplificator cu 1x12" Kicker Solobaric (yeah stiu ca nu subwoofer nu e Alpine dar Kicker imi da sunetul care doresc)

 

Pe spate ma gandesc la Alpine DDD dar pe fatza inca nu am gasit nimic in afara de tweeters in 3" (nici nu stiu daca e 3", apar mici de tot)

 

Idei?

23081[/snapback]

 

si tweeterele de pa fata sunt tot nokia, la flanco (in cta) parca vazusem niste pioneer sau alpine la marimea aia erau vreo 900 de mii.

Link to comment
Share on other sites

e fatza nu e numai tweeters sunt putzin mai mari au 3 inch. Am vazut nu demult deva anume pentru BMW de la MB Quart ...nush nam auzit de fimra aia dar multzi o lauda si ei fac un tweeter/mid combo special pentru gaurile alea mici din fatza de la BMW. O sa le incerc
Link to comment
Share on other sites

e fatza nu e  numai tweeters sunt putzin mai mari au 3 inch. Am vazut nu demult deva anume pentru BMW de la MB Quart ...nush nam auzit de fimra aia dar multzi o lauda si ei fac un tweeter/mid combo special pentru gaurile alea mici din fatza de la BMW. O sa le incerc

26518[/snapback]

 

Si eu vreau sa le schimb, dar pe fatza (in portiera) eu am cate 2 difuri mici. Uitati-va la schema asta. (Si apropo, ce dimensiune au woofer-ele de la picioare? si ce boxe se potrivesc incat sa aiba totusi un bass profund, dar fara sa modific locul de montaj?)

post-432-1118247703_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ok si sa imi zici si mie daca sunt bune si cat costa si de unde le-ai luat. ca si eu ar trebui sa schimb difuzoarele din usile fata.

26528[/snapback]

 

La mine pe fatza sunt doar un difuzor in fiecare usha de 3 1/2 inch, pana acum am ascultat unul de la MB Quart si unul de la FOCAL, alemandoua suna superb insa FOCAL este relativ scump (450$ AUD), MB Quart suna la fel insa nu atat de profund la bass, oricum am un 12" Kicker Solobaric in portbagaj deci bassul vine de acolo. O sa caut pretzurile si la MB Quart si o sa decid care le iau.

 

NOTE: la MB Quart difuzoarele acelea au fost facute special pentru BMW. Cel la care ma uit e DKE-108

 

3.5" 2-way coaxial system

 

Impedance

 

 

4 Ohms

 

Frequency Response

 

 

90 – 32.000

 

Sensitivity

 

 

4,5dB

 

Power Range

 

 

20–50 watts Watts

 

Crossover Frequency

 

 

4.500Hz

 

 

 

Intrun fel nu am ce de ales deoarece refuz sa tai gauri in portiere

Link to comment
Share on other sites

Si eu am tot Nokia - si din 6 boxe mai merg klumea 2 (fata - spate sofer);

alea 2 micute din portiere vreau sa le inlocuiesc cu un model de Alpine de 12cm (modelul fara plasa) - si o sa le las iesite in afara, fara sa tai gauri in portiera (o sa apara 4 gauri micute - pe unde trec suruburile de fixare ... dar sunt acoperite de boxa

pun poze saptamina viitoare (sper), dupa ce le montez ..

Link to comment
Share on other sites

e fatza nu e  numai tweeters sunt putzin mai mari au 3 inch. Am vazut nu demult deva anume pentru BMW de la MB Quart ...nush nam auzit de fimra aia dar multzi o lauda si ei fac un tweeter/mid combo special pentru gaurile alea mici din fatza de la BMW. O sa le incerc

26518[/snapback]

 

 

MB quart sunt foarte cunoscuti :blink: foarte buni si....foarte scumpi!

 

http://www.bizrate.com/buy/products__att25...--11930000.html

Edited by ironm
Link to comment
Share on other sites

Am renuntat sa mai pun linia Alpine, dar am pus Pioneer :

am anulat boxele din portiere (oricum nu mergeau) si am pus pe fata 2 de 50w (la picioare) + 2 tweetere - le-am suspendat pe stilpii fata; si pe spate 2 de 60w (am gaurit planseul care acopera portbagajul)

rezultatul : :blink:

Link to comment
Share on other sites

Am renuntat sa mai pun linia Alpine, dar am pus Pioneer :

am anulat boxele din portiere (oricum nu mergeau) si am pus pe fata 2 de 50w (la picioare) + 2 tweetere - le-am suspendat pe stilpii fata; si pe spate 2 de 60w (am gaurit planseul care acopera portbagajul)

rezultatul :  :blink:

29308[/snapback]

Cat au costat boxele separat? Ai pus doar boxe sau si subwoofer? Antifoneaza tare E36?

Link to comment
Share on other sites

Head unit -ul este DEH P5730MP - 4x50w - mp3, wma, file browser, o gramada de reglaje si moduri prestabilite (inca n-am avut timp sa ma joc cu el ...)

boxele sunt DLS si au un sunet foarte clar .. au fost cam 600 RON toate 4 (2 - fata de 50w, cca 250RON si 2 spate de 60w - ovale cca 350RON) - n-am pus subwoofer, si nici nu cred ca o sa pun .. nu e nevoie ..

Instalarea am facut-o la Alarm Service 96 - vis a vis de primaria sectorului 6 : cu exceptia faptului ca sa aprins becul la airbag dupa operatie (inca nu stiu de ce) au lucrat ireprosabil ...

nu stiu ce vrei sa spui cu "antifoneaza" - dar daca te referi la sunetul care se aude in afara masinii - e nesemnificativ, cel putin comparativ cu ce e innauntru ... iti dai seama de cit de tare se aude ca vibreaza numarul de pe spate ...

Link to comment
Share on other sites

Head unit -ul este DEH P5730MP - 4x50w - mp3, wma, file browser, o gramada de reglaje si moduri prestabilite (inca n-am avut timp sa ma joc cu el ...)

boxele sunt DLS si au un sunet foarte clar .. au fost cam 600 RON toate 4 (2 - fata de 50w, cca 250RON si 2 spate de 60w - ovale cca 350RON) - n-am pus subwoofer, si nici nu cred ca o sa pun .. nu e nevoie ..

Instalarea am facut-o la Alarm Service 96 - vis a vis de primaria sectorului 6 : cu exceptia faptului ca sa aprins becul la airbag dupa operatie (inca nu stiu de ce) au lucrat ireprosabil ...

nu stiu ce vrei sa spui cu "antifoneaza" - dar daca te referi la sunetul care se aude in afara masinii - e nesemnificativ, cel putin comparativ cu ce e innauntru ... iti dai seama de cit de tare se aude ca vibreaza numarul de pe spate ...

29404[/snapback]

Trebuie sa ne intalnim sa imi faci o demonstratie, ca si eu de-abia astept sa schimb dif-urile.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa ne intalnim sa imi faci o demonstratie, ca si eu de-abia astept sa schimb dif-urile.

29486[/snapback]

oricum - tu m-ai inbolnavit cu cititorul de mp3 sony ...

uite niste poze cu boxele : alea rotunde pe fata (coparativ si cu ce era stock) si celelalte pe spate.

ne auzim miine dupamiaza la un tel (cind termini cu serviciul) ..

post-144-1119383302_thumb.jpg

post-144-1119383406_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Da, la aspectul asta ma refeream.

29405[/snapback]

m-am invirtit in seara asta in jurul masinii, cu muzica la max, si cu geamurile inchise ... cel mai rau se aude zdranganitul de la numar si tablia de la hayon (va trebui sa le fixez cumva mai bine ...), in rest - nu e subwoofer ... si nici n-as vrea sa-mi "delectez" vecinii cind vin si plec de-acasa ...

Link to comment
Share on other sites

cel mai rau se aude zdranganitul de la numar si tablia de la hayon (va trebui sa le fixez cumva mai bine ...)

29627[/snapback]

Poate o sa reusesti, dar dupa cum vad eu problema, doar sa inventezi o garnitura care sa stea intre placuta si caroserie. Si eu am aceeasi problema si o simt pana in creieri cand inchid portbagajul. Dar cu timpul liber este putin, nu stiu cand o sa o rezolv.

Link to comment
Share on other sites

Poate o sa reusesti, dar dupa cum vad eu problema, doar sa inventezi o garnitura care sa stea intre placuta si caroserie. Si eu am aceeasi problema si o simt pana in creieri cand inchid portbagajul. Dar cu timpul liber este putin, nu stiu cand o sa o rezolv.

29628[/snapback]

pana acum zdranganea si acolo unde se prinde placa (linga bancheta din spate), dar am pus 2 bucati de furtun pe stuturile de prindere - si acum e ok ... nici in partea dinspre hayon nu zdrangane la gropi - numai daca sar calul cu bassul ..

pana la urma, daca ma enervez o data ii fac inca doua cleme si spre hayon (acolo sta fixa numai din greutate) si ii pun de jur imprejur o banda de burete (cum se punea la geamurile vechi) si s-a terminat cu zdranganeala ... asa am facut la Cielo si la Ford Fiesta ... mai studiez problema ..

Link to comment
Share on other sites

oricum - tu m-ai inbolnavit cu cititorul de mp3 sony ...

uite niste poze cu boxele : alea rotunde pe fata (coparativ si cu ce era stock) si celelalte pe spate.

ne auzim miine dupamiaza la un tel (cind termini cu serviciul) ..

29626[/snapback]

 

vezi ca ala sony era MD player -> calitate audio mai mare decat mp3 si/sau CD audio.

alea da boxe ce-ai pus tu acolo. vreau si euuu.. :blink:

head-unit-ul l-ai conectat cu un adaptor? sau ai taiat firele? sau s-a potrivit mufa bmw?? De-abia astept sa ne vedem sa-ti ascult masina cu urechea :)

Link to comment
Share on other sites

a trebuit un adaptor (n-am vrut sa tai nici un fir) - 60RON si asta :blink: + ca dupa ce a pus adaptorul nu mai incapea cd-ul ... a trebuit sa dea jos ceasul de bord si le-a inghesuit cumva in stinga bordului ...

m-a mirat si pe mine ca au incaput alea pe fata in locul celor vechi ... oricum, spatele duce greul ..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.