Jump to content

BMW E34 518i


C Laurentiu

Recommended Posts

poti pune si 5w-40 full sisntetic, sau 10w-40 semisintetic.

avand in vedere ca oricum schimbul se face la 10-12k km la motorul asta, cam arunci banii pe fereastra cu 5w-40..

Edited by DOMI
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salutare!am avut mici probleme cu un simering si a fost nevoie sa completez ulei si am ales 10w-40 semi..pana la inlocuirea completa saptamana viitoare sper sa fie ok!Trebuie sa cumpar unele piese si am gasit mai multe branduri..va rog sfatuiti-ma care ar fi mai ok! :drinks:
Link to comment
Share on other sites

La o prima vedere a unui mecanic ar fi vorba despre:simering palier,simering arbore citit,simering cutie viteze,rulmentii rotilor din spate,bielete antiruliu,brat inferior si superior partea stângã,capete de bara si un burduf planetarã pe stânga!Bineinteles plus eventuale alte probleme care ies la ivealã!
Link to comment
Share on other sites

Victor Reinz pentru garnituri/simering-uri.

SKF rulmenti.

Bucsaraie mergi pe Meyle, TRW, de Lemforder am inceput sa aud de multe facaturi... poate s-a nimerit sa aud doar eu.

 

Bratul ce are? Nu merg doar bucsele, sau ii e lene? De ce doar unul?

Link to comment
Share on other sites

Ca simeringuri iti recomand originale sau Corteco.

 

Rulmenti FAG, SNR sau Optimal.

 

Brat superior nu ai, doar inferior anterior si inferior posterior. Eu am avut de schimbat doar unul, am pus Bendix (a fost o oferta) dar recomand Lemforder sau Meyle HD (unde gasesti). Idem pentru bielete sau capete de bara.

 

Burduf planetara original sau Lobro-GKN / Spidan.

Link to comment
Share on other sites

Oricum pt linistea mea o sa incerc sa mai vada masina inca un mecanic sa confrunt pĂŁrerile!cred ca e mai bine asa..Daca stie cineva in Brasov un mecanic bun care stie ce face as fi bucuros!o sa tin cont de parerile voastre si revin cu detalii!Multumesc!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
http://images.tapatalk-cdn.com/15/06/15/bdad094feff957dd9480c76d0417b8d5.jpg A trecut ceva timp de cand n am mai postat nimic..incet dar sigur!Primele doua etape (inmatricularea si mecanica) sunt gata iar acum o sa continui cu exteriorul!Tot timpul se gaseste cate ceva de facut mai ales mecanic,dar momentan ma multumesc cu gândul cã lucrarea avanseazã!Sper sa ajung si eu in randul "celor mari".:D
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Problema e ca eu unu nu sunt de mult pe forum si nu stiu multi din Buzau aici. Chiar daca in oras sunt foarte multe BMW. Majoritatea si-au cumparat masinile sa para si ei cineva, nu pentru ca intr-adevar le place si sunt pasionati.

Eu unul vin cu cea mai mare placere la intalniri daca am reusi sa ne organizam.

Spor la treaba cu masina! Sper si eu sa ma apuc de un proiect anul viitor.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
Am mers cu masina lui si chiar e foarte OK la capitolul tehnic,nu bate nimic nu troncane...e un E34 in mintile lui, cat despre 6 in linie, daca e 2.0 24v(cum am eu) ... e tot un fel de caca-maka, intr-adevar trage mai bine in reprize dupa ce te-ai pus in miscare,dar la plecarea de pe loc sunt aproximativ lafel de puturoase amandoua, numai ca una dintre ele stie sa consume ceva mai mult. :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.