Jump to content

Actuator electronic Turbina


eneh

Recommended Posts

Salut, detin masina din semnatura cu urmatoarele probleme. Eroare pe actuatorul electronic, dupa schimbat debitmetru, electrovalva egr, furtunase vacuum, curatat EGR etc. Problema este proeminenta cand masina se incalzeste dar apare si cand este rece, cand apas pe acceleratie brusc de la low RPM nu are deloc putere, cand ridic piciorul si il aplic din nou pe acceleratie puterea isi revine, nu se intampla mereu, dar cel mai des se intampla cand este masina calda.

 

Intrebarea mea este urmatoarea pentru ca stiu ca am de ales.

 

1. Sa-mi cumpar actuatorul separat?

 

2. Sa reconditionez turbina cu totul(nu stiu daca se repara actuatorul?)

 

3. Sa cumpar alta turbina.

 

Rog pe cei care s-au confruntat cu aceasta problema sa-mi recomande ce pasi sa iau pentru a rezolva problema.

Edited by eneh
Link to comment
Share on other sites

Da, nu exista probleme. Pompa/injectoarele functioneaza perfect! Eroarea tot de actuator revine la tester, ramane sa iau turbina cu tot din moment ce nu prea se gaseste separat.

De pe alte forumuri am aflat ca nu se poate repara actuatorul.

Cred ca se schimba cu totul.

 

Cauta pe cei care reconditioneaza turbine ca a ta si poate iti pot gasi actuatorul.

Link to comment
Share on other sites

Dar se poate schimba doar actuatorul? E o piesa separata sau e "legata" de turbina?

 

E o componenta a turbinei, e "legata" de turbina. Fara ea nu functioneaza; e sistemul de comandare (deschidere)a paletelor variabile dupa cum "dicteaza" ECU-ul.

Poate fi gasita separat dar trebuie reglata sa deschida/inchida ca, cea dinainte.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Mie,mi l-au reparat unde am reconditionat turbina,cu toate ca nu aveam nici un fel de problema cand rulam cu masina ..l-au conectat la un dispozitiv si mi-a zis ca nu are nu stiu ce valori,nu lucreaza cum trebuie,cica ! <_<

500 lei reparatia cu toate piesele schimbate din el si reglat.

 

Masina merge ca si pana acum,eu am reconditionat turbina preventiv.

 

Am avut tot timpul si inca am parerea ca e posibil sa ma fi pacalit cu reconditionatul actuatorului dar la momentul respectiv nu mi-a venit in cap ideea sa le spun sa imi arate si mie cand inlocuiesc piesele din el. :mellow:

 

masina mea e46 320d cu actuator electronic...

Edited by sawa
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Mie,mi l-au reparat unde am reconditionat turbina,cu toate ca nu aveam nici un fel de problema cand rulam cu masina ..l-au conectat la un dispozitiv si mi-a zis ca nu are nu stiu ce valori,nu lucreaza cum trebuie,cica ! <_<

500 lei reparatia cu toate piesele schimbate din el si reglat.

 

Masina merge ca si pana acum,eu am reconditionat turbina preventiv.

 

Am avut tot timpul si inca am parerea ca e posibil sa ma fi pacalit cu reconditionatul actuatorului dar la momentul respectiv nu mi-a venit in cap ideea sa le spun sa imi arate si mie cand inlocuiesc piesele din el. :mellow:

 

masina mea e46 320d cu actuator electronic...

 

Eu am cumparat turbina cu totul la un pret cu care as fi cumparat doar actuatorul de la multi vanzatori si sunt foarte multumit, plus ca turbina actuala este in stare mai buna decat cea pe care am avut-o pe masina.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.