Jump to content

Transmission fault. E60 520i - Ce inseamna?


okee60

Recommended Posts

Transmission fault

Transmission failsafe activated.

Possible reduction in acceleration.

Drive moderately. Have the problem checked by the nearest BMW Service.

 

Pe tester apar urmatoarele:

 

CDA7 - Present - No message (status, reverse gear, 0x3B0), DME receiver, LM transmitter

 

4F8F - Not present - EGS: Ratio monitoring, gearshift 3-2

 

 

Problema am intampinat-o acum 2 zile la un BMW e60 520i, an 2004. Am fost la service am sters erorile a continuat sa apara de inca 2 3 ori, iar azi am dat un reset la acele erori si nu a mai aparut momentan.

 

Poate sa-mi spuna cineva ce inseamna eroarea? Ce lipseste, ce trebuie facut, schimhat? E urgent? Sau nu e nimic grav si de luat in serios?

Link to comment
Share on other sites

Presupun ca-i cutie automata?!?! Cel mai probabil la cutie sunt problem care n-ar trebui neglijate deloc. Mergi neaparat la un service specializat sa-ti faca o constatare. Daca-i automata, ai schimbat uleiul vreodata la ea? Repet, mergi la service. De aici de pe forum vei primii doar raspunsuri vagi si neconcludente. Doar cineva care poate sa investigheze ce si cum poate spune cu exactitate. Nu-I de continuat asa, poti sa ramai cu ea in drum.
Link to comment
Share on other sites

Dupa cum a spus colegul mai devreme, te duci frumos si reconditionezi cutia ca sigur a lesinat ceva prin ea. Daca mai stai mult o sa crape. Acum cauta pe net si vezi cum iti este mai comvenabil sa o reconditionezi sau sa iei una SH, dar cu SH e loterie...
Link to comment
Share on other sites

Am intalnit acesta problema la un 530 x d automat din 2007. Toata lumea zicea ca e cutia. Surpriza, problema venea de la pedala de acceleratie. Nu mai functiona cum trebuie. A inlocuit pedala si masina merge perfect. Cutia se simte cand se strica. Nu iti recomand mecanici de colt de bloc. Mergi la un service competent si stai langa ei.
Link to comment
Share on other sites

Mergi la ZF Faur, lucreaza foarte bine si la preturi rezonabile.

Serios intreb, cat crezi ca ar costa o reconditionare completa a unei cutii la ZF Faur?

 

Eu am auzit doar de schimburi de ulei facute acolo. N-am auzit sa spuna cineva ca si-a reparat cutia la ei, deci banuiesc ca preturile sunt prohibitive.

Edited by Service Premium
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

+1 tramsmission fault cand apare fara alte simptome gen smucit, socuri etc, si alte semne clare de cutie dusa, in cele mai multe cazuri e problema electrica.. gen baterie slaba, sau poate nu incarca alternatorul cum trebuie..

poate ai noroc, eu as incepe sa verific ce e e mai ieftin.. baterie, altenator..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.