Jump to content

Bmw 318 is


Edd 99

Recommended Posts

Salut, eu unul nu l-as sfaui sa schimbe motorul, si eu sunt posesorul unui 318is coupe din 1994 si imi place motorul original trage foarte bine pentru gustul meu si nu am simtit niciodata ca nu si-ar face treaba. Il poti imbunatatii si ii poti marii puterea daca ai un buget si nu stai cu el in fata blocului sau in garaj si ai bani de benzina doar Duminica, adevarat cea mai simpla metoda este schimbarea motorului, dar exista si alte variante, incepand de la un filtru de aer sport ( stiu ca aici o sa sara multi ca nu e adevarat ca nu ajuta la nimic schimbarea filtrului, adevarat si perfect de acord cu ei daca dai pe filtru intre 30-100ron, dar daca pui un filtru aer sport k&n care nu este deloc ieftin, eventual si in carcasa de carbon, o sa vezi o mare diferenta) dupa aceea eu unul as continua cu o evacuare sport totala si eventuala scoatere a catalizatorului intr-un final, dupa ce o sa fie inscrisa pe Romania daca este cazul. O remapare la un service bun, si deja ai scos cativa caluti buni in plus. Iar modificarile pot continua, dar devine mai complex, inlocuirea axelor cu came, cu unele sport, arborele cotit la fel, un ambreiaj ceramic de calitate, full ceramic cu ventilatie, pompa benzina schimbata si ea, se poate schimba si cutia de viteze acum ai una in 6 trepte ( 5+1R) cu una in 7 trepte (6+1R), adevarat este greu dar nu imposibil, supraalimentarea motorului cu o turbina de calitate, plus multe alte modificari, dupa cum ziceam daca ai un buget suficient scoti o adevarata pantera dintr-o pisicuta poti obtine un motor mult mai puternic decat cel de 2.8. Acum depinde de tine varianta scurta motor de 2.8 sau modificarea celui original. Iti doresc spor la treaba si poate ti-am fost de ajutor.
Link to comment
Share on other sites

salut , daca erai din Bucuresti am un "amic" care stiu ca mai avea ceva piese, si chiar vazusem la el in garaj un filtru sport de pe un M, in principiu cauta la distribuitorii locali filtru Simota Carbon, sau de pe net poti da comanda pentru un filtru standard, care intra in cutia filtrului original k&N sau asa ceva, http://www.tuningmall.ro/admisie/kituri-inductie-directa/kit-admisie-k-n-bmw-e36-318-si-e46-si-e39-1-8-3-0l-27489-27489.html (nu stiu daca am voie sa postez link, prefer de la simota pentru ca este un filtru inchis, http://www.tobecarbon.ro/filtre-aer-carbon.php ma refer al kitul de admisie, si e si un pic mai ieftin si mai fiabil decat cele conice deschise de orice marca ar fi ele, si cei de la k&n au scos un nou prototip de filtru inchis intr-o carcasa de carbon. Sper ca iti va fi de folos ce ti-am spus si spor la treaba.

P.S:

Incearca daca tot te-ai apucat de schimbat sa ii schimbi toata evacuarea nu doar jumatate, daca am inteles eu bine, ca altfel e cam degeaba, e ca si cum i-ai pune o toba goala de inox urla si atat.

Un kit de ambreiaj mai mult decat suficient pentru masina si accesibil ca pret mi se pare asta http://www.tuningmall.ro/transmisie/kit-ambreiaj-sport/kit-ambreiaj-sport-fx-racing-stage-1-pentru-bmw-e36-318i-318is-370013.html , chiar ma gandesc sa il utilizez la urmatoarea schimbare, si zic ca e accesibil pentru ca am dat pe un sachs standard undeva la 450 ron, acum diferenta nu e chiar mare si plus ca un ambreiaj ceramic e mai bun decat unul clasic, poti comanda ce firma doresti dar cei de la f1 se gasesc mai rapid pe piata http://www.tuningmall.ro/transmisie/kit-ambreiaj-sport/

Edited by DarkRapier
Link to comment
Share on other sites

Salut nu vreau sa contrazic pe nimeni dar se duxe la mai mult de 165 un motor de 318is se 1.8l. E simplu masina a iesit din fabrica cu 140hp. Mai nou avem sandero cu motoe de 0.9l care are 90hp un motor de toata jena in 3 pistoane. Asa ca afirm cu tarie ca se pot acoate 200hp fara probleme dintr-un 318is. M-am tras cu un 318is acelasi motor ca al meu omu ma stresa ca are 200hp si mi-am furat-o din start numai cand am auzit turbosuflanta de aub capota, mi-am luat-o psihic. Asa ca da se poate scoate ceva frumos dar este costisitor, in final nu se mai merita sa vinzi masina pentru ca o sa recuperezi maxim 50% din investitie. Si oricum o astfel de masina nu mai merita data.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.