Jump to content

DOWNLOAD BMW ROAD MAPS 2015 - harti CIC, NBT, CCC, MK3, MK4


Recommended Posts

Salut baieti! am incercat sa fac rost de un cod FSC de la niste baieti din tara, cea mai avnatajoasa oferta pe care am primit-o fiind de 50 euro : codul fsc + suport pt eventualele probleme pe care le-as putea intampina in timpul update-ului. credeti ca merita?

Masina mea este un E90 din 2009 , CIC profesional.Are update facut la versiunea din 2014. Din cate am citit, am inteles ca ar fi 2 variante de FSC : lifetime si single! E vreun mod prin care sa pot verifica ce fel de cod a folosit fostul proprietar cand a facut update-ul?

Multumesc pt ajutor!

post-73000-0-97249500-1436715920_thumb.jpg

Edited by danborza
Link to comment
Share on other sites

Salut baieti,

 

Am incercat ieri sa includ Bulgaria si Romania pe ultima versiune BMW.Navigation.Road.Map.Europe.BUSINESS.2015.DVD9.MULTiLANGUAGE-NAViGON (DVD2 - Eastern Europe). Am luat fisierele de database de pe Audi.Navigation.MMI.2G.Europe.2015.MULTiLANGUAGE-NAViGON (DISK 2 Eastern-Europe).

Din pacate modificarile facute nu au mers, orice sugestie este apreciata :).

 

Fisierele originale BMW Business 2015 (DISK 2 Eastern-Europe):

 

http://gpsunderground.com/forum/attachments/bmw/12384d1436085708-bmw-dvd-road-map-europe-business-2015-bmwbusinessoriginal.jpg

 

Fisierele originale Audi MMI 2G 2015 (DISK 2 Eastern-Europe):

 

http://gpsunderground.com/forum/attachments/bmw/12385d1436085876-bmw-dvd-road-map-europe-business-2015-audimmi2goriginal.jpg

 

Acestia sunt pasii pe care i-am urmat:

 

1) Am decompilat de pe Audi fisierul kN142EUx27.db_ folosind navfldb_tool.exe.

Pentru Romania am gasit urmatoarele fisiere:

 

http://gpsunderground.com/forum/attachments/bmw/12386d1436086231-bmw-dvd-road-map-europe-business-2015-audimmi2gdbfiles.jpg

 

2) Am decompilat de pe BMW fisierele KN134EUX03T01.DB2_XAC, KNT134EUX04T01.DB.

 

3) Am copiat fisierele Audi database (EHE423_RO00_1.xac, EHE423_RO00_2.xac ...) in folderul KN134EUX03T01.DB2_XAC_contents.

Fisierele originale BMW din acest folder erau ceva de genul Q_AU00_1.xac cu urmatorul continut

 

http://gpsunderground.com/forum/attachments/bmw/12387d1436086824-bmw-dvd-road-map-europe-business-2015-bmwbusinessxacfilecontent.jpg

 

si am redenumit EHE423_RO00_1.xac in Q_RO00_1.xac, de asemenea am schimbat continutul fisierului cu noul nume

 

4) Am inclus noile fisiere .xac in fisierul metafile_fldb.txt

 

[Properties]

type = Std

timestamp = 2013-Dec-02 10:52:08 (UTC)

description = "!dbinfo0001"

description = "skip_db update"

description = "PPD XACDB=Q"

description = "!enddbinfo"

description = ""

filename = "KN134EUX03T01.DB2_XAC"

 

[Entries]

Q_RO00_1.xac

Q_RO00_2.xac

Q_RO01_1.xac

Q_RO01_2.xac

Q_RO02_1.xac

Q_RO02_2.xac

 

5) Am repetat pasii 3 si 4 pentru KNT134EUX04T01.DB_contents (am redenumit EHE423_RO00_1.xac in U_RO00_1.xac, am schimbat continutul fisierului cu noul nume si am inclus noile fisiere .xac in metafile_fldb.txt)

 

6) Am recompilat schimarile din KN134EUX03T01.DB2_XAC_contents, KN134EUX03T01.DB2_XAC_contents cu denumirile originale: KN134EUX03T01.DB2_XAC, KNT134EUX04T01.DB

 

KN134EUX03T01.DB2_XAC - inainte 1,242,682 KB -> dupa 1,289,176 KB

KNT134EUX04T01.DB - inainte 1,250,510 KB -> dupa 1,297,004KB

 

Rezultat:

Noile tari adaugate Bulgaria si Romania nu sunt listate in lista tarilor disponibile atunci cand inserez dvd-ul modificat in navigatia masinii.

 

 

Salut. Poate daca incerci sa iei continutul hartilor de pe o varianta de navigatie CCC Profesional. Dar ma gandesc ca cei de la Audi folosesc un alt sistem de navigatie cel putin din punct de vedere software si din aceasta cauza nu il recunoaste navigatia BMW. De la BMW Profesional la Bussines poate e o sansa.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Salutare baieti, am reusit sa fac 2 BMW BUSINESS 2015 Custom Maps:

 

1) Converted from Audi (DISK 1 Western-Europe, DISK 2 Eastern-Europe)

bmw_business_2015_custom_map_converted_from_audi.txt

 

2) Converted from Mercedes (1 DISK Western + Eastern Europe)

bmw_business_2015_custom_map_converted_from_mercedes.txt

 

Daca este cineva interesat sa dea un PM, sa pot sa-i trimit fisierele.

Edited by cristian1979
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

de ce naiba dai quote de 2km eu nu pot sa inteleg!!! sunteti unii de zici ca ieri ati descoperit forumurile.....sau poate ca si viata voastra e la fel = lucruri multe si inutile, de umplutura acolo

Eu zic sa iti rezervi comentariile legate de viata pentru tine si viata ta.

  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Care este linkul exact pentru CCC profesional? anul acesta am fost in Grecia pe la vama noua (Makaza) si m-a bagat in balarii pe acolo.. a trebuit sa dau din aproape in aproape ..Am varianta 2014, sper ca pe 2015 s-a rezolvat. Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

Care este linkul exact pentru CCC profesional? anul acesta am fost in Grecia pe la vama noua (Makaza) si m-a bagat in balarii pe acolo.. a trebuit sa dau din aproape in aproape ..Am varianta 2014, sper ca pe 2015 s-a rezolvat.

 

Vezi si ce criterii ai ales in navi, la Route Criteria. Cred ca by default e pus pe Motorways, el facand traseul in functie de autostrazi. Poti sa alegi dupa Short Distance, plus alte criterii. Am patit-o si eu acum cateva sapt pe aici pe la noi prin tara. El tot incerca sa ma duca pe autostrazi, desi ocoleam de numai. Iti dai seama ce effect are o astfel de optiune in romanica noastra :)

Link to comment
Share on other sites

Vezi si ce criterii ai ales in navi, la Route Criteria. Cred ca by default e pus pe Motorways, el facand traseul in functie de autostrazi. Poti sa alegi dupa Short Distance, plus alte criterii. Am patit-o si eu acum cateva sapt pe aici pe la noi prin tara. El tot incerca sa ma duca pe autostrazi, desi ocoleam de numai. Iti dai seama ce effect are o astfel de optiune in romanica noastra :)

 

Am modificat si acolo si degeaba, drumul dintre orasele de la granita era intrerupt, si de aici problema ...

Link to comment
Share on other sites

eu zic sa inveti sa scrii pe forum, pana atunci ia de te uita si atat

Inteleg din atitudinea ta superioara ca forumul acesta este proprietatea ta privata si eu un amarat care beneficiaza de amabilitatea ta in a-l consulta. Uite ca unii dintre noi suntem mai prosti si nu am invatat sa folosim o amarata de interfata de forum si mai citeaza ce au scris altii pentru a le raspunde la obiect. Ce sa-i faci, nu toata lumea are o viata plina ca a ta.

  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

EUROPE EAST PREMIUM 2015-2 Aceste harti se pot incarca si pe E60 2010 CIC PREMIUM.

 

Sau vi-l dau eu gratis daca poti citi fisierul 1B de pe CIC.

 

Oricine vrea codul FSC pentru hartile Premium 2015-2, Next 2015-2, Move sau Motion 2015 si are fisierul 1B/DE de la navigatie poate avea codul FSC gratis, doar sa imi trimita pe mail fisierul respectiv. Oferta valabila pentru toti membrii bmwclub.ro cu cel putin 20 postari. :)

 

Scuze deranjul posed de circa un an un BMW E60 2010, spune-mi si mie te rog de unde pot sa-mi dau seama daca am sau nu am fisierul 1B/DE?

Edited by SVLADBMW
Link to comment
Share on other sites

Am facut download pentru hartile EUROPE EAST PREMIUM 2015-2. Sunt 3 partitii de cate 4.9 GB fiecare. Citind instructiunile atasate acestui download am inteles faptul ca trebuie sa extrag fisierele din prima partitie, si sa o pun pe stick. Sau acele 3 partitii asa cum sunt trebuiesc puse pe stick?

 

Va rog putin ajutor.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am facut download pentru hartile EUROPE EAST PREMIUM 2015-2. Sunt 3 partitii de cate 4.9 GB fiecare. Citind instructiunile atasate acestui download am inteles faptul ca trebuie sa extrag fisierele din prima partitie, si sa o pun pe stick. Sau acele 3 partitii asa cum sunt trebuiesc puse pe stick?

 

Va rog putin ajutor.

In primul rand sunt 3 imagini .ISO care nu au nici o legatura cu partitiile, mai citeste pe gogule ce inseamna o partitie si ce inseamna un fisier .rar si un fisier .ISO

Ai downloadat ceva, dezarhivezi fisierele pe stick, dupa ce il formatezi in format FAT32, apoi bagi sticku in masina ... face update si bagi codul FSC.

Link to comment
Share on other sites

Dezarhivezi si in fisierul dezarhivat ai niste fisiere printre care si config.Le pui in radacina si bagi stickul in torpedou.O sa ceara cod FSC.Bagi codul si incepe updatele.

@Gabriel.V imagini iso erau pana acum ,2015 este pe un singur stick.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.